Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Linus oznámil, že právě vytvořil jádro 2.3.51 a že další jádro už bude patřit
do pre-2.4 série. Tím prakticky začal dlouho očekávaný a hlavně
dlouho odkládaný code-freeze stav. To znamená, že do jádra nebudou přidávány
žádné nové ovládače ani nové vlastnosti. Alan souhlasil se zamrznutím kódu,
ale měl pochyby o rychlosti odladění těchto jader. Také poznamenal: "Hmm,
Apache 2.0, XFree 4.0 a 2.4pre v jediném týdnu. FTP archívy budou trpět ".
Ivan Passos napsal, že má nový ovládač a bojí se, že bude muset čekat na řadu
2.5. Linus mu odpověděl, že není problém přidat nový ovládač do 2.4.x, ale do
pre série jej nezařadí. Jedinou vyjímkou by byla vlastnost TAK populární, že
by nikdo nechtěl čekat.
Chris Mason zaslal oznámení o patchi ReiserFS pro 2.3.49, detailně popsal změny a slíbil verzi pro 2.3.51 během několika dnů. Chris Evans poděkoval za podrobný status, ale chyběly mu benchmarky. Hans Reiser odpověděl, že jejich aktuálním cílem je spolehlivost, popsal několik vývojových rozhodnutí, které podstatně ovlivňují rychlost a uvedl své přání začlenit ReiserFS do Linuxu jako experimentální souborový systém. Alexander Viro proti tomu ale velmi tvrdě zasáhl. Hlavně kritizoval to, že vývojáři tohoto žurnálovacího souborového systému nerozumí změnám ve VFS a pouze se starají o to, aby jejich produkt šel zkompilovat. Chris tuto kritiku přijal a řekl, že se zajímají o změnny do hloubky a pokusí se své chyby napravit.
Později Jamie vysvětlil, proč je Alexander proti začlenění do standardního stromu. Před každou změnou VFS totiž Alexander musí projít všechny souborové systémy a zkontrolovat, jak se jich tato změna dotkne, případně je i opravit. Jenže ReiserFS nepoužívá stejnou sadu předpokladů a kontrol, jako ostatní souborové systémy, takže začlenění ReiserFS by přidalo vývojářům spoustu práce. DO diskuse vstoupil Linus a zastal se vývojářů ReiserFS. Napsal, že z důvodů publicity by rád viděl nějaký žurnálovací systém v řadě 2.4, a rád jej tam přidá, i když to třeba nebude 2.4.0.
Slovní válka nad síťovými ovládači, 71 dopisů
Slovní přestřelka mezi Donaldem Beckerem a zbytkem světa začala nevinně. Donald napsal Jeffu Garzikovi, že neví, do čeho se pouští, když chce spravovat ethernetové ovládače. A ať neočekává, že [Donald] bude po něm opravovat chyby. Jeff odpověděl, hodlá spravovat jen ovládače Tulip a RTL-8139. A dělá to jen proto, že Donald už několik let nezaslal jediný patch Linusovi. Dodal, že ovládače jádra jsou ve špatné situaci, protože Donald pokračuje ve svém uzavřeném modelu vývoje. David Ford s tím silně nesouhlasil, vždyť kdokoliv má přístup ke zdrojovým kódům, existují stránky i konference.
Linus však vysvětlil, že Donaldův přístup je špatný. Má vlastní (malou) komunitu vývojářů, kteří čas od času vypustí novou verzi ovládačů. Navíc Donald ignoroval Linusovy patche a jeho ovládače často nefungují. Jeff dodal, že Donald vyvíjí podle katedrálové modelu, zatímco jádro je bazar (viz Eric S. Raymond - Katedrála nebo bazar). Slovní potyčka ještě pokračovala, obě strany ještě dlouho vysvětlovaly své argumenty. Výňatky z diskuse najdete na na této adrese http://kt.linuxcare.com/kt20000327_60.epl#7.
Rychlejší připojení ext2 oddílu, 12 dopisů
Theodore Y. Ts'o zaslal patch, který významně urychluje připojení ext2 oddílu. Dosahuje toho za cenu nekontrolování různých podmínek, počítání volných i-nodů a podobně. Podle něj jsou všechny tyto testy zbytečné. Pokud si chcete zjistit, jaký důsledek by měl na vás systém (míněno v rychlosti připojení, ovšem), použijte parametr "-o check=none" pro příkaz mount.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: