abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny 63

    17. 4. 2000 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 1301×

    Dnešní Jaderné noviny se nesou ve znamení souborových systémů. Dočtete se v něm o uvedení dvou novinek - NWFS a XFS. A také o odmítání devfs a způsobu, jak připojit ReiserFS jako /. Pouze mmap vybočuje z této linie. Snad jsem vás neodradil odbornými termíny, takže klapka, akce, jedem! Zack Brown tentokráte přečetl 1380 dopisů od 461 autorů. Nejčastěji četl dopisy Andre Hedricka, Alana Coxe a Marco Colomba.
    Otevření zdrojových kódů NetWareFS, 53 dopisů
    Jeff V. Merkey oznámil datum otevření zdrojových kódu souborového systému NWFS. Tento souborový systém je používán operačním systémem Novell. Uvolnění ovládače pro Linux umožní snadnou migraci serverů z Novellu na Linux. A protože Novell se používá asi na devíti miliónech počítačích, má tato akce docela velký význam pro Linux. Mezi novinky tohoto ovládače patří asynchronní IO manažer (SMP verze), LRU Mirrored Block Cache a Based Virtual Partition Mirroring and Hotfixing Engine (NWVP). Jeff taky poněkud ironicky poznamenal: "Narozdíl od zdrojových kódu ostatních souborových systému v Linuxu má NWFS KOMENTÁŘE, POZNÁMKY, VYSVĚTLENÍ, DETAILNÍ TECHNICKÉ INFORMACE, atd :-)". Pavlu Machkovi se nelíbilo, že ovládač přidal další abstraktní vrstvu. Jeff na to odpověděl výčtem nezodpovězených emailů, které v průběhu posledního půlroku zaslal Pavlovi. Toto téma a Jeffovu ztrátu čtvrt miliónu dolarů pokrývá 55. číslo Jaderných novin. Ve zbytku diskuse se probírala úroveň dokumentace jádra (byla pochválena Alanova aktivita) a příklady jednoduchých souborových systémů (od fat přes ext2 až po nfs). Alan Cox našel skvělé vysvětlení nutnosti dokumentovat kód: "Výhoda dokumentace spočívá také v tom, že můžete odpovídat na všechny dopisy pomocí RTFM".
    Devfs - co s ním, 92 dopisů
    H. Peter Anvinovi se nelíbilo, že devfs se připojuje naprosto automaticky, ačkoli všechny ostatní souborové systémy se řídí souborem /etc/fstab. Michael H. Warfield si zase stěžoval, že 2.3.99pre3 a devfsd nevytváří speciální soubory pro jeho USB tiskárnu. Richard Gooch se omluvil a vysvětlil, že důvodem zdržení byla konfernece, cestování a chřipka. Jinde se objevil názor, že kvůli devfs bude nutné přepsat spousty uživatelských programů a utilit. Navíc je tu riziko, že nové verze těchto programů budou podporovat pouze devfs. Z debat se dá usoudit, že devfs zrovna nepřirostlo k srdci mnoha vývojářům a bude zajímavé sledovat, jak se s jeho existencí vyrovnají.
    Konečně XFS!, 14 dopisů
    Jak už jsme vás informovali, SGI konečně uvolnila zdrojové kódy žurnálovacího systému XFS a to pod licencí GPL. Mezi chybějící vlastnosti patří Guaranteed Rate IO, Direct IO (Raw I/O), Real time IO, Delayed Allocation, integrace s Volume manažery (LVM) a Access Control List (ACL). Mám sice jen mlhavé tušení, k čemu tyto vlastnosti slouží, ale už se na ně těším :-). Pokud jste informovanější, podělte se s námi skrze diskusi na konci stránky.
    Mmap nebo read?, 5 dopisů
    Paul Barton-Davis programoval benchmarky a zjistil, že verze používající mmap/mlock je až třikrát pomalejší než verze používající klasické čtení. Toto zjištění ho nepotěšilo. Vysvětlení podal Linus: ač mmap může zoptimalizovat kopírovací operace, spotřebovaná režie je vysoká. Mnohem větší zdržení ale mohou způsobit výpadky stránek (page fault), právě tak totiž mmaping získává volnou paměť. Pro neinformatiky - zjednodušeně řečeno, pokud Linux nemá volné místo pro namapování souboru do paměti, musí si jej udělat. Za cenu odswapování některé stránky na disk, což je velice pomalé řešení.
    Jak připojit Reiserfs jako /, 8 dopisů
    Felix von Leitner by chtěl použít reiserfs jako root particii, ale končilo s chybou "Hole found in map file (alloc_page)". Erik Andersen mu nabídl vysvětlení i řešení - ReiserFS se snaží o maximální efektivitu a proto konce několika souborů, které samy o sobě jsou menší než jeden blok, přesune a sloučí právě v jednom bloku. Tím se ušetří spousta místa, jenže Lilu (neplést si se jménem hrdinky Pátého elementu :-)) se to nelíbí. Oprava je snadná a spočívá v použití příznaku notail (mount /dev/root / -o remount,rw,notail; cp -a /boot /boot1; rm -rf /boot; mv /boot1 /boot; lilo). Pohodlnější řešení nabídl Albert D. Cahalan. Podle něj novější verze nahrávače GRUB zvládá ReiserFS bezproblémově.
    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Připravil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).
           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.