Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Pro účely migrace webových aplikací v PHP do kubernetes clusteru jsme potřebovali vytvořit kontejnerové image, které poskytnou stejnou funkcionalitu jako stávající webhosting.
Protože stávající webhosting využíval Debian linux, rozhodli jsme se, vytvořit vlastní image založený na Debianu. Do něj jsme doinstalovali Apache s PHP a následně image nahráli do naší privátní image register Harbor. V rámci image registry probíhá pravidelné bezpečnostní skenování nahraných kontejnerových imagů pomocí Trivy. Výsledkem bezpečnostního scanu bylo 310 zranitelností. Proto jsme se rozhodli změnit distribuci v image na Red Hat Enterprise Linux dodávaný prostřednictvím UBI8 image. Doinstalovali jsme opět Apache s PHP a spustili bezpečnostní scan pomocí Trivy. Výsledkem bylo 76 zranitelností. I to nám přišlo hodně. Hledali jsme dál. Nakonec jsme se rozhodli vyzkoušet v kontejnerizaci populární distribuci Alpine linux. Po doinstalování Apache s PHP a bezpečnostním scanu se na monitoru objevil výsledek „No vulnerability“.
Distribuce Alpine linux je minimalistická, v základu má necelých 6 MB (nespletli jsme si jednotky). Právě díky tomuto minimalistickému základu je pravděpodobnost přítomnosti zranitelnosti velmi nízká. Na školení učíme, že kontejnery mají být jednoúčelové. Alpine linux je ideální volbou, protože image neobsahuje téměř nic než samotnou aplikaci. Což je přesně to, co od kontejnerů očekáváme a vyžadujeme.
Protože na předchozím webhostingu byla využita distribuce Debian, která má pouze komunitní podporu, mohli jsme si pro kontejnerizaci dovolit použít komunitou podporovaný Alpine linux. Pro korporátní nasazení je nutné vzít v úvahu interní bezpečnostní politiku a požadavky, které mohou vyžadovat vendorem podporované distribuce UBI8. (Konkurenční řešení SUSE a Ubuntu jsme netestovali.)
Pokud se chcete o kontejnerech dozvědět více doporučuji navštívit unikátní školení společnosti KEY Trainings. Jedná se o kurzy, které kombinují teoretické znalosti s jejich praktickým použitím. Výsledky tohoto přístupu se ukazují jako velice efektivní.
Autorem článku je Jiří Snopek, IT architekt, odborný IT konzultant a lektor společnosti KEY Trainings se specializací na Open source. Držitel certifikací a ocenění:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: