Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Pro účely migrace webových aplikací v PHP do kubernetes clusteru jsme potřebovali vytvořit kontejnerové image, které poskytnou stejnou funkcionalitu jako stávající webhosting.
Protože stávající webhosting využíval Debian linux, rozhodli jsme se, vytvořit vlastní image založený na Debianu. Do něj jsme doinstalovali Apache s PHP a následně image nahráli do naší privátní image register Harbor. V rámci image registry probíhá pravidelné bezpečnostní skenování nahraných kontejnerových imagů pomocí Trivy. Výsledkem bezpečnostního scanu bylo 310 zranitelností. Proto jsme se rozhodli změnit distribuci v image na Red Hat Enterprise Linux dodávaný prostřednictvím UBI8 image. Doinstalovali jsme opět Apache s PHP a spustili bezpečnostní scan pomocí Trivy. Výsledkem bylo 76 zranitelností. I to nám přišlo hodně. Hledali jsme dál. Nakonec jsme se rozhodli vyzkoušet v kontejnerizaci populární distribuci Alpine linux. Po doinstalování Apache s PHP a bezpečnostním scanu se na monitoru objevil výsledek „No vulnerability“.
Distribuce Alpine linux je minimalistická, v základu má necelých 6 MB (nespletli jsme si jednotky). Právě díky tomuto minimalistickému základu je pravděpodobnost přítomnosti zranitelnosti velmi nízká. Na školení učíme, že kontejnery mají být jednoúčelové. Alpine linux je ideální volbou, protože image neobsahuje téměř nic než samotnou aplikaci. Což je přesně to, co od kontejnerů očekáváme a vyžadujeme.
Protože na předchozím webhostingu byla využita distribuce Debian, která má pouze komunitní podporu, mohli jsme si pro kontejnerizaci dovolit použít komunitou podporovaný Alpine linux. Pro korporátní nasazení je nutné vzít v úvahu interní bezpečnostní politiku a požadavky, které mohou vyžadovat vendorem podporované distribuce UBI8. (Konkurenční řešení SUSE a Ubuntu jsme netestovali.)
Pokud se chcete o kontejnerech dozvědět více doporučuji navštívit unikátní školení společnosti KEY Trainings. Jedná se o kurzy, které kombinují teoretické znalosti s jejich praktickým použitím. Výsledky tohoto přístupu se ukazují jako velice efektivní.
Autorem článku je Jiří Snopek, IT architekt, odborný IT konzultant a lektor společnosti KEY Trainings se specializací na Open source. Držitel certifikací a ocenění:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: