Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pro účely migrace webových aplikací v PHP do kubernetes clusteru jsme potřebovali vytvořit kontejnerové image, které poskytnou stejnou funkcionalitu jako stávající webhosting.
Protože stávající webhosting využíval Debian linux, rozhodli jsme se, vytvořit vlastní image založený na Debianu. Do něj jsme doinstalovali Apache s PHP a následně image nahráli do naší privátní image register Harbor. V rámci image registry probíhá pravidelné bezpečnostní skenování nahraných kontejnerových imagů pomocí Trivy. Výsledkem bezpečnostního scanu bylo 310 zranitelností. Proto jsme se rozhodli změnit distribuci v image na Red Hat Enterprise Linux dodávaný prostřednictvím UBI8 image. Doinstalovali jsme opět Apache s PHP a spustili bezpečnostní scan pomocí Trivy. Výsledkem bylo 76 zranitelností. I to nám přišlo hodně. Hledali jsme dál. Nakonec jsme se rozhodli vyzkoušet v kontejnerizaci populární distribuci Alpine linux. Po doinstalování Apache s PHP a bezpečnostním scanu se na monitoru objevil výsledek „No vulnerability“.
Distribuce Alpine linux je minimalistická, v základu má necelých 6 MB (nespletli jsme si jednotky). Právě díky tomuto minimalistickému základu je pravděpodobnost přítomnosti zranitelnosti velmi nízká. Na školení učíme, že kontejnery mají být jednoúčelové. Alpine linux je ideální volbou, protože image neobsahuje téměř nic než samotnou aplikaci. Což je přesně to, co od kontejnerů očekáváme a vyžadujeme.
Protože na předchozím webhostingu byla využita distribuce Debian, která má pouze komunitní podporu, mohli jsme si pro kontejnerizaci dovolit použít komunitou podporovaný Alpine linux. Pro korporátní nasazení je nutné vzít v úvahu interní bezpečnostní politiku a požadavky, které mohou vyžadovat vendorem podporované distribuce UBI8. (Konkurenční řešení SUSE a Ubuntu jsme netestovali.)
Pokud se chcete o kontejnerech dozvědět více doporučuji navštívit unikátní školení společnosti KEY Trainings. Jedná se o kurzy, které kombinují teoretické znalosti s jejich praktickým použitím. Výsledky tohoto přístupu se ukazují jako velice efektivní.
Autorem článku je Jiří Snopek, IT architekt, odborný IT konzultant a lektor společnosti KEY Trainings se specializací na Open source. Držitel certifikací a ocenění:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: