abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník

    KEY Trainings: Je OpenShift tou správnou volbou?

    14. 10. 2021 | Reklama | Reklama | 2171×

    OpenShift je platforma pro provoz kontejnerů ve firemním prostředí. Usnadňuje standardizaci provozu vašich aplikací a současně zjednodušuje provoz a zvyšuje bezpečnost a spolehlivost provozu. Umožňuje vám přidělit vybraná oprávnění např. dodavatelským firmám a mít tak pod kontrolou větší část nebo celý vývojový cyklus aplikací. Současně vám přináší jednotný způsob monitoringu a sběru logů.

    OpenShift potkáváme v dnešní době ve většině korporacích, ale začíná se objevovat i v menších firmách. Současně se v menších firmách a neprodukčních prostředích větších firem čím dál častěji potkáváme s OKD (Origin Community Distribution), což je open source verze OpenShiftu, kterou můžeme vývojově zařadit na úroveň CentOS Stream. Jinými slovy krátce předbíhá dění v Enterprise OpenShiftu.

    OpenShift je ideální na provoz cloud ready aplikací, tzn. převážně aplikací napsaných jako microservice. OpenShift se naopak nehodí na provoz I/O heavy aplikací a databází.

    KEY Trainings

    OpenShift do firmy přináší nutnost změny způsobu provozování aplikací. Ve spoustě případů tato změna začíná již ve vývoji. Je poměrně neobvyklé přesouvat stávající legacy aplikace do OpenShiftu bez jejich úprav či přepisu. Aplikace musí být psaná cloud ready způsobem. Jak poznáte, jestli je aplikace cloud ready nebo legacy? Měla by splňovat alespoň těchto 12 principů (zdroj 12factor.net):

    Zdrojový kód
    Mějte jeden zdrojový kód ve verzovacím systému a mnoho nasazení.
    Závislosti
    Explicitně deklarujte a izololujte závislosti.
    Konfigurace
    Konfigurace ukládejte do prostředí.
    Podpůrné služby
    Nakládejte s podpůrnými službami jako s připojenými zdroji.
    Sestavení, vydání, spuštění
    Striktně oddělte fáze sestavení, vydání a spuštění.
    Procesy
    Spouštějte aplikaci jako jeden nebo více bezestavových procesů.
    Vazba s portem
    Exportujte služby pomocí vazby na port.
    Souběh
    Škálujte do šířky použitím proces modelu.
    Zahoditelnost
    Maximalizujte robustnost pomocí rychlého spouštění a korektního vypnutí.
    Podobnost Vývoj/Produkce
    Udržujte si co nejmenší rozdíly mezi vývojovým, testovacím a produkčním prostředím.
    Logy
    S logy zacházejte jako s proudy událostí.
    Admin procesy
    Spouštějte administrativní úlohy jako jednorázové procesy.

    OpenShift přináší jako vedlejší výhodu dobrovolnou standardizaci nasazování a provozování aplikací ze strany aplikačních týmů. Díky OpenShiftu se správa IT infrastruktury stává do značné míry komoditní záležitostí. Vedle OpenShiftu stále zůstává prostor pro provoz linuxových serverů pro I/O heavy aplikace a databáze.

    OpenShift sám vede k tomu, aby firmy automatizovaly nasazování aplikací. V řadě případů je třeba zkoordinovat nasazování do legacy světa s nasazením do OpenShiftu. Nasazení do legacy světa se často provádí pomocí Ansible playbooků. Ve většině případů s adopcí OpenShiftu do firmy přichází změna práce do agilního/DevOps způsobu. Tím se zrychluje dodání a nasazení aplikací pro business bez většího lidského úsilí a při současném snížení chybovosti.

    Ke snížení chybovosti se snaží pomáhat také metodika ITIL, která získává partnera v OpenShiftu, protože je snadné napojit ITIL procesy na technologickou platformu, která po schválení požadavku v rámci ITIL procesu, vykoná potřebné kroky automaticky.

    Pokud se chcete o OpenShift dozvědět více doporučuji navštívit unikátní školení společnosti KEY Trainings. Jedná se o kurzy, které kombinují teoretické znalosti s jejich praktickým použitím. Výsledky tohoto přístupu se ukazují jako velice efektivní. Studenti jsou schopni takto nabyté znalosti okamžitě uplatnit v praxi. Ke všem kurzům získáte praktická cvičení vycházející z reálných scénářů z praxe a materiály v českém jazyce. Můžete se také podívat na video, kde popisuji automatizovanou instalaci OpenShiftu.

    Autorem článku je Jiří Snopek, IT architekt, odborný IT konzultant a lektor společnosti KEY Trainings se specializací na Open source. Držitel certifikací a ocenění:

    • Red Hat Certified Architect
    • Red Hat Certified Trainer of the Year EMEA - DevOps
    • Red Hat Certified Specialist in Hybrid Cloud Management

    KEY Trainings

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.