Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
OpenShift je platforma pro provoz kontejnerů ve firemním prostředí. Usnadňuje standardizaci provozu vašich aplikací a současně zjednodušuje provoz a zvyšuje bezpečnost a spolehlivost provozu. Umožňuje vám přidělit vybraná oprávnění např. dodavatelským firmám a mít tak pod kontrolou větší část nebo celý vývojový cyklus aplikací. Současně vám přináší jednotný způsob monitoringu a sběru logů.
OpenShift potkáváme v dnešní době ve většině korporacích, ale začíná se objevovat i v menších firmách. Současně se v menších firmách a neprodukčních prostředích větších firem čím dál častěji potkáváme s OKD (Origin Community Distribution), což je open source verze OpenShiftu, kterou můžeme vývojově zařadit na úroveň CentOS Stream. Jinými slovy krátce předbíhá dění v Enterprise OpenShiftu.
OpenShift je ideální na provoz cloud ready aplikací, tzn. převážně aplikací napsaných jako microservice. OpenShift se naopak nehodí na provoz I/O heavy aplikací a databází.
OpenShift do firmy přináší nutnost změny způsobu provozování aplikací. Ve spoustě případů tato změna začíná již ve vývoji. Je poměrně neobvyklé přesouvat stávající legacy aplikace do OpenShiftu bez jejich úprav či přepisu. Aplikace musí být psaná cloud ready způsobem. Jak poznáte, jestli je aplikace cloud ready nebo legacy? Měla by splňovat alespoň těchto 12 principů (zdroj 12factor.net):
OpenShift přináší jako vedlejší výhodu dobrovolnou standardizaci nasazování a provozování aplikací ze strany aplikačních týmů. Díky OpenShiftu se správa IT infrastruktury stává do značné míry komoditní záležitostí. Vedle OpenShiftu stále zůstává prostor pro provoz linuxových serverů pro I/O heavy aplikace a databáze.
OpenShift sám vede k tomu, aby firmy automatizovaly nasazování aplikací. V řadě případů je třeba zkoordinovat nasazování do legacy světa s nasazením do OpenShiftu. Nasazení do legacy světa se často provádí pomocí Ansible playbooků. Ve většině případů s adopcí OpenShiftu do firmy přichází změna práce do agilního/DevOps způsobu. Tím se zrychluje dodání a nasazení aplikací pro business bez většího lidského úsilí a při současném snížení chybovosti.
Ke snížení chybovosti se snaží pomáhat také metodika ITIL, která získává partnera v OpenShiftu, protože je snadné napojit ITIL procesy na technologickou platformu, která po schválení požadavku v rámci ITIL procesu, vykoná potřebné kroky automaticky.
Pokud se chcete o OpenShift dozvědět více doporučuji navštívit unikátní školení společnosti KEY Trainings. Jedná se o kurzy, které kombinují teoretické znalosti s jejich praktickým použitím. Výsledky tohoto přístupu se ukazují jako velice efektivní. Studenti jsou schopni takto nabyté znalosti okamžitě uplatnit v praxi. Ke všem kurzům získáte praktická cvičení vycházející z reálných scénářů z praxe a materiály v českém jazyce. Můžete se také podívat na video, kde popisuji automatizovanou instalaci OpenShiftu.
Autorem článku je Jiří Snopek, IT architekt, odborný IT konzultant a lektor společnosti KEY Trainings se specializací na Open source. Držitel certifikací a ocenění:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: