Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
„CZ.NIC oslaví druhý den konference patnácté výročí od svého vzniku, což je vhodná příležitost k ohlédnutí za událostmi, kterých jsme byli svědky a někteří z nás v řadě případů i přímými aktéry. Konference věnovaná technologiím a Internetu je ale samozřejmě orientovaná především na budoucnost a diskutovaná témata jako protokol IPv6, kybernetická bezpečnost nebo 3D tisk budou v příštích letech zcela jistě v centru dění,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.
První den konference Internet a Technologie bude věnovaný zavádění IPv6 v České republice a současné situaci, která je s tím spojená. Diskutovat na toto téma budou zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu, Telefóniky nebo vydavatelství Economia. S prezentacemi o nastupujícím internetovém protokolu vystoupí například vysokoškolský pedagog a publicista Pavel Satrapa nebo Martin Doleček ze Seznam.cz. V odpolední části programu se potom představí pracovníci Laboratoří CZ.NIC a zástupci registrátorů domén .CZ – ACTIVE 24, Internet CZ, Wedos Internet a ZONER Software.
V podvečerním bloku se účastníci konference seznámí s technologií RepRap (open hardware 3D tisk), která bez nadsázky znamená revoluci v segmentu domácího 3D tisku. Prezentace představí aktuální možnosti 3D tisku nebo základy vývoje open hardwaru. Přednášející Josef Průša na závěr na praktickém příkladu ukáže celý proces od modelování až po tisk reálného objektu.
Druhý den konference začne připomenutím patnáctileté historie sdružení CZ.NIC a představením aktuálních projektů z dílny technického oddělení a laboratoří správce české národní domény. Panelové diskuse o plánovaném zákoně o kybernetické bezpečnosti se poté zúčastní i jeho autor Radomír Valica z Národního bezpečnostního úřadu a dále například Jan Kolouch z Policejní akademie nebo Zbyněk Pospíchal zastupující společnost Dial Telecom. Kybernetická bezpečnost bude i tématem závěrečného bloku konference. V něm se o své zkušenosti s březnovými útoky podělí Tomáš Košňar z akademického sdružení CESNET.
Konference Internet a Technologie nebude jen o přednáškách v hlavním sále, ale také o praktických workshopech, které budou probíhat po oba dva dny v přilehlých prostorách. Zaměstnanci CZ.NIC se v jejich průběhu budou věnovat routovacímu démonu BIRD, aplikační bezpečnosti, DNS serveru Knot DNS a distribuci OpenWrt.
Bližší informace k programu jsou k dispozici na internetových stránkách www.nic.cz/it13. Zájemci o účast se mohou registrovat do 13. května pomocí formuláře na stejné adrese. Počet míst je omezen, proto organizátoři doporučují, aby si zájemci zarezervovali svá místa včas. Mediálními partnery letošní konference Internet a Technologie jsou také AbcLinuxu.cz a ITBIZ.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: