Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
„CZ.NIC oslaví druhý den konference patnácté výročí od svého vzniku, což je vhodná příležitost k ohlédnutí za událostmi, kterých jsme byli svědky a někteří z nás v řadě případů i přímými aktéry. Konference věnovaná technologiím a Internetu je ale samozřejmě orientovaná především na budoucnost a diskutovaná témata jako protokol IPv6, kybernetická bezpečnost nebo 3D tisk budou v příštích letech zcela jistě v centru dění,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.
První den konference Internet a Technologie bude věnovaný zavádění IPv6 v České republice a současné situaci, která je s tím spojená. Diskutovat na toto téma budou zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu, Telefóniky nebo vydavatelství Economia. S prezentacemi o nastupujícím internetovém protokolu vystoupí například vysokoškolský pedagog a publicista Pavel Satrapa nebo Martin Doleček ze Seznam.cz. V odpolední části programu se potom představí pracovníci Laboratoří CZ.NIC a zástupci registrátorů domén .CZ – ACTIVE 24, Internet CZ, Wedos Internet a ZONER Software.
V podvečerním bloku se účastníci konference seznámí s technologií RepRap (open hardware 3D tisk), která bez nadsázky znamená revoluci v segmentu domácího 3D tisku. Prezentace představí aktuální možnosti 3D tisku nebo základy vývoje open hardwaru. Přednášející Josef Průša na závěr na praktickém příkladu ukáže celý proces od modelování až po tisk reálného objektu.
Druhý den konference začne připomenutím patnáctileté historie sdružení CZ.NIC a představením aktuálních projektů z dílny technického oddělení a laboratoří správce české národní domény. Panelové diskuse o plánovaném zákoně o kybernetické bezpečnosti se poté zúčastní i jeho autor Radomír Valica z Národního bezpečnostního úřadu a dále například Jan Kolouch z Policejní akademie nebo Zbyněk Pospíchal zastupující společnost Dial Telecom. Kybernetická bezpečnost bude i tématem závěrečného bloku konference. V něm se o své zkušenosti s březnovými útoky podělí Tomáš Košňar z akademického sdružení CESNET.
Konference Internet a Technologie nebude jen o přednáškách v hlavním sále, ale také o praktických workshopech, které budou probíhat po oba dva dny v přilehlých prostorách. Zaměstnanci CZ.NIC se v jejich průběhu budou věnovat routovacímu démonu BIRD, aplikační bezpečnosti, DNS serveru Knot DNS a distribuci OpenWrt.
Bližší informace k programu jsou k dispozici na internetových stránkách www.nic.cz/it13. Zájemci o účast se mohou registrovat do 13. května pomocí formuláře na stejné adrese. Počet míst je omezen, proto organizátoři doporučují, aby si zájemci zarezervovali svá místa včas. Mediálními partnery letošní konference Internet a Technologie jsou také AbcLinuxu.cz a ITBIZ.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: