Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
„CZ.NIC oslaví druhý den konference patnácté výročí od svého vzniku, což je vhodná příležitost k ohlédnutí za událostmi, kterých jsme byli svědky a někteří z nás v řadě případů i přímými aktéry. Konference věnovaná technologiím a Internetu je ale samozřejmě orientovaná především na budoucnost a diskutovaná témata jako protokol IPv6, kybernetická bezpečnost nebo 3D tisk budou v příštích letech zcela jistě v centru dění,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.
První den konference Internet a Technologie bude věnovaný zavádění IPv6 v České republice a současné situaci, která je s tím spojená. Diskutovat na toto téma budou zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu, Telefóniky nebo vydavatelství Economia. S prezentacemi o nastupujícím internetovém protokolu vystoupí například vysokoškolský pedagog a publicista Pavel Satrapa nebo Martin Doleček ze Seznam.cz. V odpolední části programu se potom představí pracovníci Laboratoří CZ.NIC a zástupci registrátorů domén .CZ – ACTIVE 24, Internet CZ, Wedos Internet a ZONER Software.
V podvečerním bloku se účastníci konference seznámí s technologií RepRap (open hardware 3D tisk), která bez nadsázky znamená revoluci v segmentu domácího 3D tisku. Prezentace představí aktuální možnosti 3D tisku nebo základy vývoje open hardwaru. Přednášející Josef Průša na závěr na praktickém příkladu ukáže celý proces od modelování až po tisk reálného objektu.
Druhý den konference začne připomenutím patnáctileté historie sdružení CZ.NIC a představením aktuálních projektů z dílny technického oddělení a laboratoří správce české národní domény. Panelové diskuse o plánovaném zákoně o kybernetické bezpečnosti se poté zúčastní i jeho autor Radomír Valica z Národního bezpečnostního úřadu a dále například Jan Kolouch z Policejní akademie nebo Zbyněk Pospíchal zastupující společnost Dial Telecom. Kybernetická bezpečnost bude i tématem závěrečného bloku konference. V něm se o své zkušenosti s březnovými útoky podělí Tomáš Košňar z akademického sdružení CESNET.
Konference Internet a Technologie nebude jen o přednáškách v hlavním sále, ale také o praktických workshopech, které budou probíhat po oba dva dny v přilehlých prostorách. Zaměstnanci CZ.NIC se v jejich průběhu budou věnovat routovacímu démonu BIRD, aplikační bezpečnosti, DNS serveru Knot DNS a distribuci OpenWrt.
Bližší informace k programu jsou k dispozici na internetových stránkách www.nic.cz/it13. Zájemci o účast se mohou registrovat do 13. května pomocí formuláře na stejné adrese. Počet míst je omezen, proto organizátoři doporučují, aby si zájemci zarezervovali svá místa včas. Mediálními partnery letošní konference Internet a Technologie jsou také AbcLinuxu.cz a ITBIZ.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: