Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pomalu, ale jistě se z Linuxu stává zajetá herní platformaDovolim si nesouhlasit. Nebo spis trochu schladit to nadseni: Sice vychazi na Steamu(GOG.com, itch.io, atd...) uz dost her, ale porad to nejsou Ackove tytuly od jednicek v oboru (vetsinou - Dota, nebo Witcher III je svetla vyjimka). Nevim, ze by Bethesda planovala dalsi dil The Elder Scrolls i s nativni podporou Linuxu. A nebo treba Dragon Age. O Linuxove verzi se kdysi davno mluvilo a ... nic. A kolik MMO klientu je vytvoreno nativne pro Linux? Bude nativni klient pro WOWko? A co Drakensang Online. Aion? ... atd. (Mimochodem, ironii je ze Drakensang i Aion je bud rovnou postaveny, nebo alespon vyuziva multiplatfomni GUI toolkit QT - jen tak naokraj) To ze hry rozjedete pod wine se nepocita, protoze - co vim - zadna ze jmnovanych her name oficialni podporu pro wine. A pokud nekde maji navod jak hru pod wine rozjet, je tam hned ze startu uvedeno, ze se jedna o neoficialni fanouskovskoy projekt. To ze se dost objevuje novych her od mensich ne tak uplne znamych ci proflaknutych studii, si vysvetluji dvema vlivy: 1) spis jako snahu vyuzit (prozatimni) opatrnosti velkych hernich spolecnosti a zajistit si misto na pripadnem pristim trhu, ci uz ted ziskat o nekolik stovek zakazniku (hracu/fanousku) vic. Proste vyuzivaji volneho mista na Linuxovych systemech v tomto smeru a taky toho, ze cisti Linuxari nejsou jeste tak "rozezrani" jako jejich Widloidni kolegove. Proto zde maji sanci se chytit i hry, ktere by na Widlich dneska uz jen zivorily... 2) A nakonec, priliv novych uzivatelu ( zasluhou tech tzv. "user friendly" dister, neutuchajici a neunavna popularizace Linuxu a lamani nesmyslu o Linuxu komunitou a jeho vyvoj, jak po technicke tak po te "art" strance) zvysil i poptavku a tlak na herni prumysl, ktery sice existoval uz driv, ale nebyl zas az tak vyrazny, ci pro nej vyvojove herni tymy nemely zas az takovy zajem. Znate ty kecy o tom jak se nevyplati vyvyjet pro system jehoz uzivatelska zakladna ma tak 1% a ze multiplatformni vyvoj se vubec nevyplati a linux je roztristeny a kdesi cosi... Myslim, ze jsme to vsichni slysely uz nescetnekrate. A uprimne SteamOS neni neco po cem dychti kazdy, stejne jako konzole (a nebo naopak hrani na PC). Asi tak. Zvysujici se nabidka her na Linuxovou platformu potesi a vede k jistym optimistickym vyhlidkam, ale nemyslym, ze je jeste cas slavit. Nezapominal bych, ze se vsechno muze jeste porad zvrtnout...
ale porad to nejsou Ackove tytuly od jednicek v oboru
Tyhle AAA tituly od jedniček v oboru jsou AAA leda podle rozpočtu (a v důsledku tuposti obsahu, protože minimalizují rizika). S tím se taky pojí, že jsou to až na výjimky stejné hry jako na konzolích. Což je důvod, proč jsem s hrami před zhruba 10 lety sekl. Fakt nemám zájem podporovat ani trendy analogické holywoodským blockbusterům, ani ojebávání zákazníků.
Naštěstí nezávislí vývojáři a menší/střední studia jakžtakž navazují na diverzitu zvlášť z 90. let (v dobrém i zlém).
Tiskni
Sdílej: