Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Senior v IT. To zní docela dobře. Je to pozice, na kterou se asi těší většina začínajících IT profesionálů. Vždyť „Senior“ je i nejhledanější úrovní na pracovním portálu No Fluff Jobs. Jak určíme, kdo je senior? A kdo by se na seniorní pozice měl hlásit?
Opravdu záleží na věku? Samozřejmě, že ne. Stále panuje přesvědčení, že po deseti letech člověk získá titul seniora. To je ale přístup, který zkrátka nedává téměř žádný smysl. Proč?
Představte si dva lidi, kteří ve stejné firmě pracují deset let. Jeden pracuje na více projektech zároveň, vzdělává se a v pracovním nasazení je aktivní. Druhý také pracuje na více projektech, které jsou si ale velmi podobné, je svědomitý, práci odvádí dobrou, ale provádí ji mechanicky a o seberozvoj nemá zájem. Měli by oba být povýšení na seniorní pozici, protože oba mají deset let praxe? U druhé osoby bychom asi zaváhali.
Jak se tedy k povýšení dostat? Měli byste jít za nadřízeným a říct mu, že si myslíte, že už jste odpracovali dost let a zasloužíte si to? A kdy je ten správný čas? Po pěti, sedmi nebo devíti letech? Upřímně, na toto neexistuje správná odpověď. K výkonu seniornějších pozic potřebují uchazeči technické dovednosti, praktickou zkušenost, ale i soft skills a manažerské dovednosti. Se senioritou přichází i nutnost rozhodovat a nést odpovědnost nejen za svá rozhodnutí, ale i za tým. Záleží tedy na každém jednotlivci, aby si udělal vlastní vnitřní audit a řekl si, zda na ono povýšení má dostatek schopností. Samozřejmě záleží i na firmě samotné a jejích potřebách.
Pracovní portál No Fluff Jobs radí, aby si každý před aktivním hledáním práce dobře uvědomil a zhodnotil své možnosti, preference a veškeré své schopnosti, nejen ty programovací. Pokud jste teď na úrovni „mid“, ale upřímně věříte, že k práci na pozici „senior“ máte vše potřebné, pak se hlaste i na pozice s tímto popiskem. Pokud jste na úrovni „senior“, zkuste nabídky do expertních rolí. Jste-li junior s praxí a zkušenostmi, zkuste mířit o příčku výše a hlaste se na pozice mid. Ale pozor, seniorita není navždy. Pochopitelně pokud změníte obor nebo začnete pracovat v jiném programovacím jazyce, seniornější úroveň vám pravděpodobně nezůstane. Navštivte No Fluff Jobs, kde se v každém inzerátu dozvíte vše, co potřebujete o pracovní pozici vědět, a to včetně nabízené mzdy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: