Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Senior v IT. To zní docela dobře. Je to pozice, na kterou se asi těší většina začínajících IT profesionálů. Vždyť „Senior“ je i nejhledanější úrovní na pracovním portálu No Fluff Jobs. Jak určíme, kdo je senior? A kdo by se na seniorní pozice měl hlásit?
Opravdu záleží na věku? Samozřejmě, že ne. Stále panuje přesvědčení, že po deseti letech člověk získá titul seniora. To je ale přístup, který zkrátka nedává téměř žádný smysl. Proč?
Představte si dva lidi, kteří ve stejné firmě pracují deset let. Jeden pracuje na více projektech zároveň, vzdělává se a v pracovním nasazení je aktivní. Druhý také pracuje na více projektech, které jsou si ale velmi podobné, je svědomitý, práci odvádí dobrou, ale provádí ji mechanicky a o seberozvoj nemá zájem. Měli by oba být povýšení na seniorní pozici, protože oba mají deset let praxe? U druhé osoby bychom asi zaváhali.
Jak se tedy k povýšení dostat? Měli byste jít za nadřízeným a říct mu, že si myslíte, že už jste odpracovali dost let a zasloužíte si to? A kdy je ten správný čas? Po pěti, sedmi nebo devíti letech? Upřímně, na toto neexistuje správná odpověď. K výkonu seniornějších pozic potřebují uchazeči technické dovednosti, praktickou zkušenost, ale i soft skills a manažerské dovednosti. Se senioritou přichází i nutnost rozhodovat a nést odpovědnost nejen za svá rozhodnutí, ale i za tým. Záleží tedy na každém jednotlivci, aby si udělal vlastní vnitřní audit a řekl si, zda na ono povýšení má dostatek schopností. Samozřejmě záleží i na firmě samotné a jejích potřebách.
Pracovní portál No Fluff Jobs radí, aby si každý před aktivním hledáním práce dobře uvědomil a zhodnotil své možnosti, preference a veškeré své schopnosti, nejen ty programovací. Pokud jste teď na úrovni „mid“, ale upřímně věříte, že k práci na pozici „senior“ máte vše potřebné, pak se hlaste i na pozice s tímto popiskem. Pokud jste na úrovni „senior“, zkuste nabídky do expertních rolí. Jste-li junior s praxí a zkušenostmi, zkuste mířit o příčku výše a hlaste se na pozice mid. Ale pozor, seniorita není navždy. Pochopitelně pokud změníte obor nebo začnete pracovat v jiném programovacím jazyce, seniornější úroveň vám pravděpodobně nezůstane. Navštivte No Fluff Jobs, kde se v každém inzerátu dozvíte vše, co potřebujete o pracovní pozici vědět, a to včetně nabízené mzdy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: