Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tento článek bude obsahovat historii změn v kódu AbcLinuxu.
Opravena kontrola práv u úprav uživatelského profilu. Původně byla tak přísná, že si někdy ani uživatel nemohl opravit vlastní profil .
První část přechodu z Velocity na FreeMarker. Velocity je knihovna pro View pohled z MVC modelu. Jinými slovy obsahuje jednoduchý jazyk, ve kterém popíšete stránku a proměnné, při zpracování nahrajete data do proměnných a tak získáte finální stránku. Extrémně snadné k používání a velice rychlé!
Nicméně Velocity je na můj vkus příliš jednoduché a některé jeho vlastnosti nesnáším (není podpora lokálních proměnných, parametry jsou předávány jménem). Kvůli nim se například špatně zobrazují diskuse. Dále se mi nelíbí strnulost vývoje a vůbec jeho směřování (hacky místo skutečných řešení). Proto přecházím na FreeMarker, který má podstatně lepší design a aktivní vývoj.
Odladěna podpora anket.
Dnešním dnem jsem přešel z Tomcatu na Jetty. Hlavním důvodem byla snaha o zvýšení rychlosti a snaha o odstranění několika chyb, u kterých předpokládám, že jejich původ leží právě u Tomcatu. Jedná se například o tu chybu, kdy se při hlasování či jiné akci zobrazí, že stránka nebyla nalezena, přestože pro všechny ostatní stránka funguje. Tipl bych si na špatnou interpretaci path JSESSIONID. Na bugreport vývojáři tomcatu nereagovali.
Malou, leč projevem výraznou změnou je lazy instantiation DOM4J stromu. Laicky řečeno odkládám převod řetězce obsahujícího XML do datové struktury až na dobu, kdy ta data jsou skutečně potřebná. Tato změna by měla výrazně zlepšit odezvu, hlavně při procházení sekcí, ve kterých je spousta diskusí.
Odstranil jsem chybu při přihlašování, kdy se po úspěšném přihlášení opět zobrazil dialog pro přihlášení. Nyní se zobrazí uživatelův profil.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: