Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Pro všechny z vás, kteří jste na tyto otázky odpověděli
aspoň jednou ano, mám dobrou zprávu - dneska jsem dokončil
WAP rozhraní ke zprávičkám. Podle prvních ohlasů dokonce
i funkční .
WAPové rozhraní portálu www.abclinuxu.cz je (pochopitelně) wap.abclinuxu.cz. V tuto chvíli zde najdete jen pět aktuálních zpráviček a odkaz na další várku. V budoucnu přibudou dle vašeho zájmu a mých časových možností i další služby, na které jste zvyklí z webového rozhraní.
Berte současnou podobu jako dočasnou. Nemám s wapem žádné zkušenosti a tak netuším, jak efektivně navrhnout ovládání, jak velká data prezentovat na jedné stránce a podobně. Zde bych velmi uvítal vaši pomoc. Pište mi prosím vaše postřehy a nápady, ať společně vytvoříme co nejužitečnější a co nejsnadněji ovladatelnou, plnohodnotnou WAP verzi našeho portálu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
abclinuxu.cz
do prohlížeče (viz dále), tak se mi zobrazí logo vlevo nahoře a když mám dost trpělivosti, dostanu se až na konec pravého sloupce (teď je tam Underground). Takže já si Zprávičky čtu už dávno. Je fakt, že vzhledem ke konceptu layoutu se mi nezobrazí článek, ale kratší texty ano.
Není mi ovšem známo, že by T68i měl webový prohlížeč! Ostatně jiné adresy nefungují, pouze jejich wapové verze. Co se mi tedy zobrazuje, když wap verze teprve vznikla? Navíc ve wapové verzi určitě není logo v originální velikosti (ještě jsem nezkoušel). Tohle jsem zjistil už někdy v říjnu 2003.
--vo
<template> <do type="Options" label="Hlavna stranka"><go href="http://wap.abclinuxu.cz"/></do> <do type="prev" label="Spat"><prev/></do> </template>