Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Občas si někdo povzdechne, že by potřeboval s něčím poradit a chtěl by
podrobný návod. Jenže u koho o něj může požádat? No přece na AbcLinuxu.cz .
Vycházíme vám vstříc a proto jsme vytvořili emailovou konferenci
autori@abclinuxu.cz, do které jsou přihlášeni naši autoři. Konference
sice není veřejně přístupná, ale posílat emaily do ní může každý (kromě
spammerů). Takže pokud toužíte po nějakém článku, stačí napsat na adresu
autori@abclinuxu.cz, třeba se daného tématu chytne některý náš
autor.
Kromě toho stále hledáme nové autory. Nemusíte mít vysokou školu žurnalistiky, abyste pro AbcLinuxu.cz mohli psát. Stačí nám vaše znalosti, o které se chcete podělit. Problémy s pravopisem a stylistikou se dají vždy vyřešit. U nás se k ničemu nezavazujete, frekvence článků závisí jen na vás.
O čem můžete psát? Naším hlavním cílem je pomáhat všem uživatelům Linuxu. Takže pokud článek může někomu pomoci, rádi jej zveřejníme. Vaší odměnou bude dobrý pocit u srdce, sláva či finanční odměna, záleží jen na vás. Máte-li zájem, napište mi na literakl@abclinuxu.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mejte se Michal
P.S. Spojeni na mne je gandalf@mbox.vol.cz nebo na autori@abclinuxu.cz
To je ale jenom takova drobnost...