Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dnešním dnem jsem zprovoznil vyhledávání. Použil jsem přitom Open Source komponentu Lucene, která je součástí projektu Jakarta. Díky těmto programátorům máte k dispozici velice silný a kvalitní engine.
Lucene pro vyhledávání používá takzvaný index. Jedná se o způsob uložení textu tak, aby se hledané fráze daly efektivně najít. Vytváření indexu je však výpočetně náročná operace, proto jej v současnosti spouštím jen jednou denně, vždy o půlnoci. Odtud plyne jedno omezení - nemůžete od vyhledávání očekávat, že nalezne nově vytvořené dokumenty. Takže mi toto chování prosím nehlašte jako chybu.
Do indexu se ukládají všechny hardwarové i softwarové záznamy, kategorie, články, diskuse i ovladače. V tuto chvíli má index 2 MB. Někdy se může stát, že výsledek vyhledávání obsahuje dvě různá URL, která se však zobrazí stejně. Jak je to možné? Tato vlastnost vychází z objektového modelu, kde objekt Položka slouží jako kontejner pro jeden a více objektů Záznam. Vyhledávání tedy může najít frázi jak názvu Položky, tak v obsahu Záznamu.
Lucene je velice silný vyhledávací nástroj. Umožňuje vytvořit velmi přesné dotazy. V této části se tedy dočtete, jak na to.
Pokud zadáte několik slov, najdou se všechny dokumenty, ve kterých se některé
slovo nachází. K dispozici máte samozřejmě i logické spojky, musíte je však
napsat anglicky a velkými písmeny. Například nvidia AND tnt
najde
všechny společné výskyty slov nvidia a tnt. Vyhledávání není závislé na
velikosti písmen, proto není rozdíl mezi tnt a TNT.
Operátory plus a mínus vyžadují, respektive zakazují přítomnost některých
slov. Vykřičník má stejný význam jako mínus. Výtaz -nvidia +tnt
zobrazí dokumenty, ve kterých se nachází slovo tnt, ale není v nich slovo
nvidia.
K dispozici máte i zástupné znaky hvězdičku a otazník s obvyklým významem.
Je chybou je použít na začátku slova. Například video*
najde video
i videokartu, ale *video
skončí s chybou.
Při hledání můžete určit i typ hledaného dokumentu. Například když chcete
najít všechny diskuse, ve kterých se nachází slovo nvidia, použijete výraz
nvidia AND typ:diskuse
. Jednotlivé typy jsou následující:
oddil, polozka, zaznam, diskuse, clanek a ovladac
.
Tato první verze by měla být plně funkční a poskytovat kvalitní vyhledávání. Přesto je zde ještě pár oblastí, které by se daly vylepšit. Jedná se hlavně o náhled na nalezený dokument (typ dokumentu, výňatek z textu) a podporu českého jazyka (vyhledávání nezávislé na diakritice). Máte-li další nápady, rád si je uložím do svého TODO seznamu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Já chápu, že jste mladý server, fandím Vám, vím co to je dělat elektronické podání daňového přiznání s elektronickým podpisem v největším IT projektu v ČR, takže vím, že vše nejde udělat hned.
zrusit ikonky? ) co kdybych zrusil uplne veskery design, zadnou velkou hodnotu prece neprinasi ..
To je otazka nazoru a muj je odlisny.
Lepsi kategorizace, to urcite. Jak v sekci hardware, tak software. Ale pak uz by hrozilo, ze bych zacal konkurovat linuxlinks a to nechci. I kdyz podobne pozadavky se zacinaji mnozit ...
archiv, ale ceho? a proc? pokud clanky, tak ty jsou ukladany do rubrik a kopirovany i do stromu, kam by mohly patrit. totez se deje s diskusemi.
mlady server? existujeme uz pres tri roky, jen se zmenilo jmeno a zaber serveru. viz tento clanek.
diky za podnety