OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dnešním dnem jsem zprovoznil vyhledávání. Použil jsem přitom Open Source komponentu Lucene, která je součástí projektu Jakarta. Díky těmto programátorům máte k dispozici velice silný a kvalitní engine.
Lucene pro vyhledávání používá takzvaný index. Jedná se o způsob uložení textu tak, aby se hledané fráze daly efektivně najít. Vytváření indexu je však výpočetně náročná operace, proto jej v současnosti spouštím jen jednou denně, vždy o půlnoci. Odtud plyne jedno omezení - nemůžete od vyhledávání očekávat, že nalezne nově vytvořené dokumenty. Takže mi toto chování prosím nehlašte jako chybu.
Do indexu se ukládají všechny hardwarové i softwarové záznamy, kategorie, články, diskuse i ovladače. V tuto chvíli má index 2 MB. Někdy se může stát, že výsledek vyhledávání obsahuje dvě různá URL, která se však zobrazí stejně. Jak je to možné? Tato vlastnost vychází z objektového modelu, kde objekt Položka slouží jako kontejner pro jeden a více objektů Záznam. Vyhledávání tedy může najít frázi jak názvu Položky, tak v obsahu Záznamu.
Lucene je velice silný vyhledávací nástroj. Umožňuje vytvořit velmi přesné dotazy. V této části se tedy dočtete, jak na to.
Pokud zadáte několik slov, najdou se všechny dokumenty, ve kterých se některé
slovo nachází. K dispozici máte samozřejmě i logické spojky, musíte je však
napsat anglicky a velkými písmeny. Například nvidia AND tnt
najde
všechny společné výskyty slov nvidia a tnt. Vyhledávání není závislé na
velikosti písmen, proto není rozdíl mezi tnt a TNT.
Operátory plus a mínus vyžadují, respektive zakazují přítomnost některých
slov. Vykřičník má stejný význam jako mínus. Výtaz -nvidia +tnt
zobrazí dokumenty, ve kterých se nachází slovo tnt, ale není v nich slovo
nvidia.
K dispozici máte i zástupné znaky hvězdičku a otazník s obvyklým významem.
Je chybou je použít na začátku slova. Například video*
najde video
i videokartu, ale *video
skončí s chybou.
Při hledání můžete určit i typ hledaného dokumentu. Například když chcete
najít všechny diskuse, ve kterých se nachází slovo nvidia, použijete výraz
nvidia AND typ:diskuse
. Jednotlivé typy jsou následující:
oddil, polozka, zaznam, diskuse, clanek a ovladac
.
Tato první verze by měla být plně funkční a poskytovat kvalitní vyhledávání. Přesto je zde ještě pár oblastí, které by se daly vylepšit. Jedná se hlavně o náhled na nalezený dokument (typ dokumentu, výňatek z textu) a podporu českého jazyka (vyhledávání nezávislé na diakritice). Máte-li další nápady, rád si je uložím do svého TODO seznamu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Já chápu, že jste mladý server, fandím Vám, vím co to je dělat elektronické podání daňového přiznání s elektronickým podpisem v největším IT projektu v ČR, takže vím, že vše nejde udělat hned.
zrusit ikonky? ) co kdybych zrusil uplne veskery design, zadnou velkou hodnotu prece neprinasi ..
To je otazka nazoru a muj je odlisny.
Lepsi kategorizace, to urcite. Jak v sekci hardware, tak software. Ale pak uz by hrozilo, ze bych zacal konkurovat linuxlinks a to nechci. I kdyz podobne pozadavky se zacinaji mnozit ...
archiv, ale ceho? a proc? pokud clanky, tak ty jsou ukladany do rubrik a kopirovany i do stromu, kam by mohly patrit. totez se deje s diskusemi.
mlady server? existujeme uz pres tri roky, jen se zmenilo jmeno a zaber serveru. viz tento clanek.
diky za podnety