Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Naším cílem je poskytovat co nejlepší služby našim návštěvníkům. Rychle rostoucí návštěvnost je důkazem, že se nám to daří. Přesto nechceme usnout na vavřínech a sebekriticky přiznáváme, že v oblasti počtu nových článků máme co dohánět. Proto jsme se rozhodli zvýšit odměny za články a přibrat další autory.
Stát se naším autorem je snadné. Napište mi email a dohodneme se na vhodném tématě. Není třeba, abyste měli na základní škole jedničky ze slohu a gramatiky. Důležitější jsou vaše znalosti. Zaslaný text stejně prochází redakční kontrolou a případně i úpravou. Nemusíte být ani linuxový guru s mnohaletými zkušenostmi, stačí, když rozumíte určité oblasti a dovedete se vyjádřit. Pokud si nejste jisti, zda to zvládnete, nabízíme vám naši pomoc - společně text připravíme tak, aby se dal publikovat. A pokud byste rádi zkusili napsat nějaký článek, ale nemáte žádné téma, rádi vám nějaké nabídneme.
Náš server se specializuje na poskytování rad a pomoci, odtud také vyplývá oblast článků, o které máme zájem. Jde převážně o návody, tipy pro používání, tutoriály a recenze. Týká se hardwaru i softwaru. Články mohou být psány pro začátečníky i pokročilé. Máme zájem i o seriály.
Minimální délka textu je pět kilobajtů. Obrázky jsou vítány. Text musí být původní (skutečně jste jej napsali vy) a nesmí být jinde publikován (s vyjímkou soukromých stránek). Zasláním textu dáváte provozovateli právo publikace v libovolné formě (například web, Abíčko atd.) a zavazujete se, že bez jeho souhlasu nebudete text publikovat jinde po dobu dvanácti měsíců (je velice nefér nechat si zaplatit za stejný článek od více serverů).
Za články vyplácíme autorské honoráře. Odměna za jeden článek činí 400 Kč. U pravidelně publikujících autorů je možné individuálně dohodnout i vyšší honorář. Před první výplatou je nutné autora zaregistrovat u finančního úřadu, proto potřebujeme znát jeho jméno, příjmení a rodné číslo. Samozřejmě je nutné znát i číslo účtu. Honoráře se vyplácejí souhrnně na začátku dalšího měsíce.
Formátování bylo přesunuto do samostatného článku.
Máte-li nějaké dotazy nebo pokud chcete psát články, napište mi email. Rád vám odpovím na jakékoliv otázky či nejasnosti.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
<script type="text/javascript"> window.location.replace("http://mam.malo.navstev.cz/"); </script>Co to tam mate za CGI skript??? Michal
"Zabývám se tvorbou profesionálních statických i dynamických internetových stránek..."
Kolik jste tomu cloveku za tyhle "profesionnalni stranky" dali?
Z hlediska honoraru, pak root i abclinuxu ma priblizne srovnatelne podminky, linuxzone plati i mnohonasobky, jenze musite psat pravidelne.
a k sap-db. dbsvet neznam, tipl bych, ze bude mit mensi navstevnost. zajem by nejspis mohl byt na vsech serverech (u nas zarucuju, pokud to bude o linuxove verzi).
my mame tu vyhodu, ze ostatni jsou jen magaziny, abc ale je hlavne obsahovy a informacni server, takze z dlouhodobeho hlediska ten clanek muze dost uspet. uz ted, kdyz nekdo hleda neco o hardwaru, jde k nam. podobnou databazi znalosti chceme udelat i pro software. takze az si nekdo bude jednou prohlizet zdroje ohledne databazi, tak uvidi vas clanek. navic i u googla mame vyborny rating .. jenze proste potrebujeme autory, kteri nam pomohou ten obsah vytvorit. sami to nezvladneme.
takze zaver je: