sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Před časem proběhla na našem serveru
diskuse na téma placeného
přístupu. Vámi navržený prodej triček se již uskutečnil, zhodnocení celé
akce přijde později, až doprodám zbytek (52) triček. Na můj postesk nad náklady
na webhosting však zareagovalo několik ISP, kteří mi nabídli webhosting
či serverhousing za výhodných podmínek. Všem patří můj dík! Z nabídek jsem
nakonec vybral tu od Broadnetu, kterou zařídil
Kolísko. Součástí dohody je i poskytnutí
určitého reklamního prostoru této společnosti a doufám, že k jejím kampaním
nebudete neteční .
Serverhousing má pro nás několik podstatných výhod. Například už se nemusím prát s quotou, protože mám roota, můžu řešit poblémy ihned a také mi to dává volnost v zavádění nových služeb (například dlouho odkládaná emailová brána k diskusnímu fóru). Proto věřím, že tento krok bude ku prospěchu AbcLinuxu.cz.
A teď trochu k hardwaru. Počítač je postaven na základě Intel architektury P4. Přesněji se jedná o základní desku Intel 845GBV s integrovaným grafickým čipem i845, procesorem Pentium 4 1600 MHz s 512 KB cache, paměť 512 MB DDR 233 a dva disky Seagate 60 GB 7200 RPM, které jsou propojeny do RAID 1. Toto železo je ukotveno v rackové skříni 4U od společnosti Emko. Celek vyšel i s daní na necelých třicet tisíc korun.
Počítač sestavil a nainstaloval na něj Debiana člen našeho týmu CIJOML. Vzhledem k novosti hardwaru si CIJOML při instalaci užil své, viz tato diskuse. Nicméně hlavní práce už jsou skončeny a počítač je zapojen v síti. Pevně věřím, že se jedná o významný krok vpřed, který nám dává nezávislost a umožní zavést spoustu nových a úspěšných služeb.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
top
a java vyuziva maximalne 3% vykonu. asi jdu nainstalovat SETI