Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
OSU na svých stránkách zveřejnilo screenshoty a video, které zachycují nového robota ATRIAS v lidské velikosti při tom, když jej vědci „mučí“ - kopou do něj a hází na něj předměty, přičemž robot se různými způsoby chrání (uskakuje na stranu, skáče na jedné noze apod).
Robot bude oficiálně představen na soutěži DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) Robotics Challenge Finals, jež se odehraje mezi pátým a šestým červnem v Kalifornii. ATRIAS se zatím nebude účastnit samotné soutěže, ale jeho schopnosti budou demonstrovány v rámci speciální prezentace.
ATRIAS se od robotů současné generace liší především svými rychlými reakcemi a přizpůsobivostí. Technologie ATRIAS tak podle výzkumníků budou využity u robotů nové generace, kteří mají pomáhat při živelných katastrofách. Jedním z nejlepších robotů současné generace je robot s názvem Atlas Unplugged od společnosti Boston Dynamics, který mimo jiné vystoupí v sedmi disciplínách na DARPA Robotics Challenge. Atlas a obdobní roboti současné generace se však s ATRIASem nemohou v mnohém srovnávat – patrné je to například u rychlosti jejich pohybu. Podle Jonathana Hursta z OSU je ATRIAS při pouhé chůzi rychlejší, než ti nejrychlejší roboti současné generace - a to ATRIAS umí i běžet.
ATRIAS je svou architekturou podobný ptákům, kteří běhají, jako jsou slepice nebo pštrosi. Díky této architektuře je chůze a běh robota mnohem úspornější (tj. nevysává tolik baterii), než je tomu u současné generace robotů. A nejde jen o rychlost, ATRIAS je také velmi stabilní.
Čtyřnohý ATRIAS je vyroben z lehkých uhlíkových vláken, přičemž jeho tělo, v němž je umístěn linuxový počítač a další komponenty, je podle vědců extrémně odolné. Robot se umí pohybovat po dané lokaci zcela sám.
Podle vědců musel být ATRIAS naprogramován pomocí jiného mechanismu, než jaký je běžně využíván k ovládání chůze robotů. Hurst a další vědci z OSU spolu s výzkumníky z Carnegie Mellon University vyvinuli zcela nový mechanismus, díky kterému je robot schopen vyhýbat se překážkám a běžet již zmíněnou velkou rychlostí. S pomocí nového kontrolního mechanismu může robot rychle reagovat na nečekané události, které se mohou vyskytnout v oblastech, v nichž se odehrála přírodní katastrofa.
Robot může rychle reagovat na nečekané situace díky počítači, na němž v reálném čase běží Xenomai Linux. Kromě něj kontrolní jednotka používá také rozhraní OROCOS a open-sourcový operační systém ROS (Robot Operating System). Xenomai je běžně využívaný u pokročilých robotů jakými jsou například Hydraulic Quadruped robot od Italian Institute of Technology nebo Cheetah-cub Robot od EPFL Biorobotics Laboratory. Výhodou Xenomai je to, že robotům umožňuje reagovat na nečekané události při současném dodržení přednastavených časových termínů.
Podrobné informace o počítači a dalších elektronických komponentech použitých v prototypu ATRIAS nebyly zatím zveřejněny.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: