Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
OSU na svých stránkách zveřejnilo screenshoty a video, které zachycují nového robota ATRIAS v lidské velikosti při tom, když jej vědci „mučí“ - kopou do něj a hází na něj předměty, přičemž robot se různými způsoby chrání (uskakuje na stranu, skáče na jedné noze apod).
Robot bude oficiálně představen na soutěži DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) Robotics Challenge Finals, jež se odehraje mezi pátým a šestým červnem v Kalifornii. ATRIAS se zatím nebude účastnit samotné soutěže, ale jeho schopnosti budou demonstrovány v rámci speciální prezentace.
ATRIAS se od robotů současné generace liší především svými rychlými reakcemi a přizpůsobivostí. Technologie ATRIAS tak podle výzkumníků budou využity u robotů nové generace, kteří mají pomáhat při živelných katastrofách. Jedním z nejlepších robotů současné generace je robot s názvem Atlas Unplugged od společnosti Boston Dynamics, který mimo jiné vystoupí v sedmi disciplínách na DARPA Robotics Challenge. Atlas a obdobní roboti současné generace se však s ATRIASem nemohou v mnohém srovnávat – patrné je to například u rychlosti jejich pohybu. Podle Jonathana Hursta z OSU je ATRIAS při pouhé chůzi rychlejší, než ti nejrychlejší roboti současné generace - a to ATRIAS umí i běžet.
ATRIAS je svou architekturou podobný ptákům, kteří běhají, jako jsou slepice nebo pštrosi. Díky této architektuře je chůze a běh robota mnohem úspornější (tj. nevysává tolik baterii), než je tomu u současné generace robotů. A nejde jen o rychlost, ATRIAS je také velmi stabilní.
Čtyřnohý ATRIAS je vyroben z lehkých uhlíkových vláken, přičemž jeho tělo, v němž je umístěn linuxový počítač a další komponenty, je podle vědců extrémně odolné. Robot se umí pohybovat po dané lokaci zcela sám.
Podle vědců musel být ATRIAS naprogramován pomocí jiného mechanismu, než jaký je běžně využíván k ovládání chůze robotů. Hurst a další vědci z OSU spolu s výzkumníky z Carnegie Mellon University vyvinuli zcela nový mechanismus, díky kterému je robot schopen vyhýbat se překážkám a běžet již zmíněnou velkou rychlostí. S pomocí nového kontrolního mechanismu může robot rychle reagovat na nečekané události, které se mohou vyskytnout v oblastech, v nichž se odehrála přírodní katastrofa.
Robot může rychle reagovat na nečekané situace díky počítači, na němž v reálném čase běží Xenomai Linux. Kromě něj kontrolní jednotka používá také rozhraní OROCOS a open-sourcový operační systém ROS (Robot Operating System). Xenomai je běžně využívaný u pokročilých robotů jakými jsou například Hydraulic Quadruped robot od Italian Institute of Technology nebo Cheetah-cub Robot od EPFL Biorobotics Laboratory. Výhodou Xenomai je to, že robotům umožňuje reagovat na nečekané události při současném dodržení přednastavených časových termínů.
Podrobné informace o počítači a dalších elektronických komponentech použitých v prototypu ATRIAS nebyly zatím zveřejněny.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: