Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Foto: Zbyněk Houska, DNS
Richard Jan Voigts
Dell přináší na trh velice výkonné přepínače, používané firmami typu Amazon, Google apod. Tyto přepínače jsou postaveny na platformách průmyslových standardů open source a Intel x86. Ve světě sítí může jít o podobnou revoluci, jakou svět výpočetní techniky zaznamenal při přechodu také ke standardu, od proprietárních mainframů k platformě Intel x86 nejrozšířenějším operačním systémům, včetně Linuxu.
Kromě využití standardních procesorů Intel x86 jsou nové přepínače Dell řízeny operačním systémem OS10 postaveném na Debian Linux s nemodifikovaným kernelem. Na tomto OS pak běží aplikace Dell. Zákazník bude mít kromě výše uvedeného možnost si doinstalovat aplikace open source ze zdrojů podle vlastního výběru a uvážení.
Open source aplikace pro přepínače jsou k dispozici v repositářích na standardních místech, odkud se instalují aplikace pro Debian Linux, Ubuntu Linux, nebo na stránkách linux.dell.com. Vzhledem k tomu, že přepínač je postaven na standardním hardwaru Intel x86, je schopen využít nemodifikované aplikace pomocí příkazů APT. Například může jít o routovací démony BIRD nebo Quagga.
Jak jsem uvedl, OS10 je postaven na nemodifikovaném kernelu Debian, jehož zdrojové kódy jsou již k dispozici na stránkách samotného projektu. Pro vlastní aplikace, které Dell dodává, zdrojové kódy prozatím k dispozici nebudou, nicméně do budoucna to vyloučeno není.
Uživatel si samozřejmě může napsat vlastní aplikace, nic mu v tom nebrání, naopak. Těmto možnostem se meze nekladou. Kromě standardních programovacích jazyků jako C nebo C++ může využít i skriptovacích jazyků jako Python nebo Perl. Dell k tomu má připraveno otevřené rozhraní API.
Spíše naopak. Model, jakým se vydal Dell, vychází ze dvou standardních směrů.
Zákazníci, kteří by si na nasazení a správu takového zařízení z nějakého důvodu netroufli sami, nemají vlastního erudovaného admina apod., mohou využít nativních dellovských aplikací. Vyvíjí a spravuje je obrovský tým vývojářů Dellu ve vývojových centrech, které jsou rozsety po celém světě (v Severní Americe, Indii i jinde).
Obchodní nabídka Dellu začíná právě od menších zákazníků a pokračuje až k obrovským firmám typu Amazon a Google, které jsem už zmínil. Mezi těmito dvěma světy, SMB a enterprise, je pak ještě spousta dalších zákazníků.
Základní verze bude dostupná už od prvního čtvrtletí 2016. Partneři se na mne mohou obracet s případnými dotazy – zhouska@dns.cz.
DNS, jakožto distributor s přidanou hodnotou, může hrát hned několik rolí. Kromě dodávky samotného zařízení partnerům pomáháme při implementaci a nastavení řešení, můžeme i pomoci zpracovat obchodní příležitost u koncových zákazníků, poskytujeme předprodejní a poprodejní podporu, provádíme evangelizaci a řešíme zápůjčky zařízení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
jsem zvědavý na to, jak se zmiňovaný debian (nic proti němu), či jiný systém vypořádá s nutností naprogramovat broadcom, nebo jiný chip použitý v tom zařízení. Bez HW akcelerace to bude jenom stroj s mnoha porty. Nepředpokládám, že by aplikace jako Quagga uměly přímo přistupovat k HW a nastavit vše potřebné v ASIC pro HW přepínání paketů.
To, že je současná řada Powerconnect přepínačů Dellu poměrně chudá na funkce je známá věc. Asi se to rozhodli vyřešit za pomoci komunity, když k tomu nemají vlastní síly. Jinak možnost dodělat si moduly do přepínače nabízí již řada jiných výrobců. Ale vždy se jejich systém stará o to podstatné - obsluhu HW a řízení jeho zdrojů. Bez tohoto podvozku se bavíme spíše o akademickém projektu nebo zařízení pro malý okruh nadšenců.
Ruku na srdce, kdo z Vás má v práci čas bádat nad něčím takovým?