Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Foto: Zbyněk Houska, DNS
Richard Jan Voigts
Dell přináší na trh velice výkonné přepínače, používané firmami typu Amazon, Google apod. Tyto přepínače jsou postaveny na platformách průmyslových standardů open source a Intel x86. Ve světě sítí může jít o podobnou revoluci, jakou svět výpočetní techniky zaznamenal při přechodu také ke standardu, od proprietárních mainframů k platformě Intel x86 nejrozšířenějším operačním systémům, včetně Linuxu.
Kromě využití standardních procesorů Intel x86 jsou nové přepínače Dell řízeny operačním systémem OS10 postaveném na Debian Linux s nemodifikovaným kernelem. Na tomto OS pak běží aplikace Dell. Zákazník bude mít kromě výše uvedeného možnost si doinstalovat aplikace open source ze zdrojů podle vlastního výběru a uvážení.
Open source aplikace pro přepínače jsou k dispozici v repositářích na standardních místech, odkud se instalují aplikace pro Debian Linux, Ubuntu Linux, nebo na stránkách linux.dell.com. Vzhledem k tomu, že přepínač je postaven na standardním hardwaru Intel x86, je schopen využít nemodifikované aplikace pomocí příkazů APT. Například může jít o routovací démony BIRD nebo Quagga.
Jak jsem uvedl, OS10 je postaven na nemodifikovaném kernelu Debian, jehož zdrojové kódy jsou již k dispozici na stránkách samotného projektu. Pro vlastní aplikace, které Dell dodává, zdrojové kódy prozatím k dispozici nebudou, nicméně do budoucna to vyloučeno není.
Uživatel si samozřejmě může napsat vlastní aplikace, nic mu v tom nebrání, naopak. Těmto možnostem se meze nekladou. Kromě standardních programovacích jazyků jako C nebo C++ může využít i skriptovacích jazyků jako Python nebo Perl. Dell k tomu má připraveno otevřené rozhraní API.
Spíše naopak. Model, jakým se vydal Dell, vychází ze dvou standardních směrů.
Zákazníci, kteří by si na nasazení a správu takového zařízení z nějakého důvodu netroufli sami, nemají vlastního erudovaného admina apod., mohou využít nativních dellovských aplikací. Vyvíjí a spravuje je obrovský tým vývojářů Dellu ve vývojových centrech, které jsou rozsety po celém světě (v Severní Americe, Indii i jinde).
Obchodní nabídka Dellu začíná právě od menších zákazníků a pokračuje až k obrovským firmám typu Amazon a Google, které jsem už zmínil. Mezi těmito dvěma světy, SMB a enterprise, je pak ještě spousta dalších zákazníků.
Základní verze bude dostupná už od prvního čtvrtletí 2016. Partneři se na mne mohou obracet s případnými dotazy – zhouska@dns.cz.
DNS, jakožto distributor s přidanou hodnotou, může hrát hned několik rolí. Kromě dodávky samotného zařízení partnerům pomáháme při implementaci a nastavení řešení, můžeme i pomoci zpracovat obchodní příležitost u koncových zákazníků, poskytujeme předprodejní a poprodejní podporu, provádíme evangelizaci a řešíme zápůjčky zařízení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
jsem zvědavý na to, jak se zmiňovaný debian (nic proti němu), či jiný systém vypořádá s nutností naprogramovat broadcom, nebo jiný chip použitý v tom zařízení. Bez HW akcelerace to bude jenom stroj s mnoha porty. Nepředpokládám, že by aplikace jako Quagga uměly přímo přistupovat k HW a nastavit vše potřebné v ASIC pro HW přepínání paketů.
To, že je současná řada Powerconnect přepínačů Dellu poměrně chudá na funkce je známá věc. Asi se to rozhodli vyřešit za pomoci komunity, když k tomu nemají vlastní síly. Jinak možnost dodělat si moduly do přepínače nabízí již řada jiných výrobců. Ale vždy se jejich systém stará o to podstatné - obsluhu HW a řízení jeho zdrojů. Bez tohoto podvozku se bavíme spíše o akademickém projektu nebo zařízení pro malý okruh nadšenců.
Ruku na srdce, kdo z Vás má v práci čas bádat nad něčím takovým?