Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Nová databázová platforma Oracle 18c je první na světě a (zatím) jediná, která dostala plnou automatizaci, založenou na strojovém učení a umělé inteligenci. Databázový cloud Oracle Autonomous Database Cloud se díky tomu stane podle Larryho Ellisona, předsedy představenstva a technologického ředitele (CTO), první stoprocentně automatizovanou autonomní databází.
Veškerá administrace eliminuje 100 procent lidské práce pro správu, a tím nejen lidské chyby, ale i škodlivé, zákeřné chování. „Odborníci na databáze se nyní mohou skutečně soustředit spíše na jiné dovednosti. Dojde tím k posunu směrem k návrhu databáze, návrhu schématu, různým druhům analýz dat a zapojení technik strojového učení,“ zdůraznil Larry Ellison.
Databáze se dokáže automaticky upgradovat, nasazovat záplaty a za běhu se optimalizovat. Není vyžadováno ani testování výkonu administrátorem. Díky plně automatizované elasticitě může také přidat počet procesů, procesorů (CPU) v cloudu, když roste zátěž, nebo naopak. K tomu Larry Ellison dodal: „Naše nová platforma je pružná, a to doslova a ihned. Nikdy není třeba poskytnout více výpočetních zdrojů, než úloha opravdu vyžaduje.“
Výpadky této databáze budou podle společnosti Oracle kratší než 30 minut za rok a podnikům tato platforma garantuje lepší návratnost investic ve srovnání s konkurenčním Amazonem. Ellison představil rovněž nové automatizované bezpečnostní aplikace, které dokáží v reálném čase detekovat útoky a řešit případné související problémy.
Larry Ellison také prezentoval vyšší garantovanou dostupnost služeb (SLA) Oracle Autonomous Database Cloud (99,995 %) oproti 99,5 % u Amazon Relational Database Service (RDS) a vyšší rychlost (5-8krát). Jsou to sice působivá srovnání, pro české poměry však spíše zatím ilustrativní.
Podle nové licenční politiky Oracle lze buď platit formou pay-as-you-go, nebo odhadnout plánovanou zátěž a platit formou kreditů. Podnikům, jež mají zakoupené licence a databázovou platformu už instalovanou „doma“ (on-premise), Oracle usnadňuje přechod do cloudu licencí BYOL – Bring Your Own Licence, která znamená slevu za již zakoupenou licenci.
Oracle Adaptive Intelligent Apps je sadou aplikací, rovněž založených na umělé inteligenci Oracle. Tato sada zahrnuje aplikace pro řízení financí, lidských zdrojů, dodavatelských řetězců, výroby, prodeje i zákaznické zkušenosti.
Oracle přináší podle Marka Hurda, výkonného ředitele Oracle, novinky ve všech oblastech cloudu – IaaS (infrastruktura jako služba), PaaS (platforma jako služba), SaaS (software jako služba) a DaaS (data jako služba) a má nejkompletnější sadu aplikací SaaS.
Mark Hurd také sdělil, že cloud změnil IT: „Zatímco dříve si mohla dovolit podobná řešení pouze firma s IT personálem, už ho nepotřebuje. Technologie Oracle si dnes může dovolit firma jakékoliv velikosti.“
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: