Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nová databázová platforma Oracle 18c je první na světě a (zatím) jediná, která dostala plnou automatizaci, založenou na strojovém učení a umělé inteligenci. Databázový cloud Oracle Autonomous Database Cloud se díky tomu stane podle Larryho Ellisona, předsedy představenstva a technologického ředitele (CTO), první stoprocentně automatizovanou autonomní databází.
Veškerá administrace eliminuje 100 procent lidské práce pro správu, a tím nejen lidské chyby, ale i škodlivé, zákeřné chování. „Odborníci na databáze se nyní mohou skutečně soustředit spíše na jiné dovednosti. Dojde tím k posunu směrem k návrhu databáze, návrhu schématu, různým druhům analýz dat a zapojení technik strojového učení,“ zdůraznil Larry Ellison.
Databáze se dokáže automaticky upgradovat, nasazovat záplaty a za běhu se optimalizovat. Není vyžadováno ani testování výkonu administrátorem. Díky plně automatizované elasticitě může také přidat počet procesů, procesorů (CPU) v cloudu, když roste zátěž, nebo naopak. K tomu Larry Ellison dodal: „Naše nová platforma je pružná, a to doslova a ihned. Nikdy není třeba poskytnout více výpočetních zdrojů, než úloha opravdu vyžaduje.“
Výpadky této databáze budou podle společnosti Oracle kratší než 30 minut za rok a podnikům tato platforma garantuje lepší návratnost investic ve srovnání s konkurenčním Amazonem. Ellison představil rovněž nové automatizované bezpečnostní aplikace, které dokáží v reálném čase detekovat útoky a řešit případné související problémy.
Larry Ellison také prezentoval vyšší garantovanou dostupnost služeb (SLA) Oracle Autonomous Database Cloud (99,995 %) oproti 99,5 % u Amazon Relational Database Service (RDS) a vyšší rychlost (5-8krát). Jsou to sice působivá srovnání, pro české poměry však spíše zatím ilustrativní.
Podle nové licenční politiky Oracle lze buď platit formou pay-as-you-go, nebo odhadnout plánovanou zátěž a platit formou kreditů. Podnikům, jež mají zakoupené licence a databázovou platformu už instalovanou „doma“ (on-premise), Oracle usnadňuje přechod do cloudu licencí BYOL – Bring Your Own Licence, která znamená slevu za již zakoupenou licenci.
Oracle Adaptive Intelligent Apps je sadou aplikací, rovněž založených na umělé inteligenci Oracle. Tato sada zahrnuje aplikace pro řízení financí, lidských zdrojů, dodavatelských řetězců, výroby, prodeje i zákaznické zkušenosti.
Oracle přináší podle Marka Hurda, výkonného ředitele Oracle, novinky ve všech oblastech cloudu – IaaS (infrastruktura jako služba), PaaS (platforma jako služba), SaaS (software jako služba) a DaaS (data jako služba) a má nejkompletnější sadu aplikací SaaS.
Mark Hurd také sdělil, že cloud změnil IT: „Zatímco dříve si mohla dovolit podobná řešení pouze firma s IT personálem, už ho nepotřebuje. Technologie Oracle si dnes může dovolit firma jakékoliv velikosti.“
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: