Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Nová řešení IBM PowerLinux jsou pro firmy cenově dostupnější. IBM nabízí i dva nové servery specifické pro Linux: systém pro nedávno představený IBM Flex System, který je součástí rodiny systémů IBM PureSystems s integrovanými zkušenostmi, a též individuální, vysoce výkonný a energeticky úsporný IBM PowerLinux System. Ten nabízí vynikající poměr ceny a hodnoty pro střední a vyšší segmenty trhu.
Nové PowerLinux Solutions a podpůrné systémy byly navrženy tak, aby klientům umožnily snadnou instalaci, nižší instalační náklady, vyšší výkon, spolehlivost a hustotu pracovní zátěže, než jakou nabízejí konkurenční platformy x86 nabízené za srovnatelné ceny. Díky těmto novinkám bude IBM moci řešit potřeby linuxových aplikací podstatně efektivněji, stejně jako je tomu u UNIXu (AIX) a IBM aplikací s Power Systems.
IBM poskytuje nové integrované PowerLinux Solutions optimalizované pro pracovní zátěž, přičemž nabídka začíná na třech specifických linuxových pracovních zátěžích. IBM PowerLinux Solutions jsou navrženy tak, aby reagovaly na specifika konkrétní zátěže. Díky tomu nabízejí klientům jednodušší „linuxovské“ IT prostředí vedoucí ke snížení nákladů na infrastrukturu. Zároveň umožní IT zaměstnancům zaměřit se na inovaci produktů a služeb.
Díky tomu, že jsou nová řešení založena na levnějších systémech Power Systems pro Linux a virtualizační technologii PowerVM for Linux, může IBM svým klientům nabídnout lepší poměr ceny a hodnoty než konkurence. Ta nabízí Linux na serverech x86. Kromě toho mohou klienti dosáhnout dalších úspor nahrazením „windowsovských“ serverů systémy PowerLinux a využitím aplikací postavených na otevřené platformě. Ušetří tak za drahé softwarové licence a poplatky za aktualizace.
Pro více informací o řešení IBM PowerLinux navštivte webové stránky IBM.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: