Portál AbcLinuxu, 25. dubna 2024 15:13

3D desktop - Looking Glass

24. 5. 2007 | Lukáš Jirkovský
Články - 3D desktop - Looking Glass  

Dnes vás seznámím s dalším zajímavým desktopem, tentokrát orientovaným na vzhled spíše než na inovaci funkčnosti. A vězte, že svému jménu Looking Glass určitě dostojí.

Úvod

Dnešní díl se zaměří na ten efektnější ze dvou představovaných dektopů – Looking Glass. Projekt s opravdu prostorovými efekty. Projekt s netušenými možnosti programování pravých 3D aplikací. Projekt, kterým si zaručíte obdiv všech běžných uživatelů.

Představte si, že se váš desktop stal opravdovým 3D prostředím. Že by se vaše sbírka CD nebo databáze filmů stala 3D jukeboxem. Zní to jako klišé použité jen pro přilákání uživatelů. Protentokrát se ale pokusíme vývojářům věřit a ozkoušíme, co je na tom pravdy.

Vnitřnosti

Looking Glass je kompletně napsán v Javě za použití knihoven java3d. Bohužel vám toho tentokrát o vnitřnostech moc neřeknu. Javu ovládám asi tak jako jezevec moderní tance. Mohu jen říct, že k jeho běhu je potřeba X server s composite rozšířením. Jako většina javových programů není vázán na určitou platformu. Spustíte ho tedy nejen v Linuxu, ale i v Solarisu a Windows.

Instalace a první spuštění

Teď budu pokračovat (oproti minulému dílu) trochu neobvykle a rovnou si popíšeme, kde Looking Glass sehnat.

Nejednodušší možností, a kupodivu většinou i nejlépe funkční, je live CD. Je založené na Slaxu a dá se stáhnout na lg3d-livecd.dev.java.net. Další možností je tzv. Mega Bundle. Jedná se o balík obsahující vše potřebné pro běh Looking Glass, tedy i knihovny Java 3D. Téměř poslední možností je natahat postupně všechny balíky, na kterých LG3D závisí, a pak stáhnout samotný build, který stačí jen rozbalit. Tou poslední možností, která je tu jen pro úplnost, jsou zdrojové kódy.

A co teď? V adresáři bin je hrozně moc spustitelných souborů a já nevím, který spustit. Pro začátek stačí spouštět buď lg3d-app, který LG3D spustí jako okno, nebo lg3d-app-full, který ho spustí přes celou obrazovku.

První dojem

Spouštění trvá trošku delší dobu, obzvláště na slabším počítači. Zatímco se Looking Glass spouští se můžete potěšit pohledem na splash. Sice na něm není nic zajímavého, ale co po tu chvíli dělat, že ano? Kafíčko si mezitím asi dát nestihnete. Mezitím ale už prostředí naskočilo. Vzhledově celkem pěkné, klasického rozložení – dole nabídka s programy, zbytek tvoří prázdná plocha s koukatelným pozadím, vpravo nahoře s animovaným logem Sunu. Všechno tu vypadá tak nějak… skleněně… Bohužel všechny tapety, které jsou distribuovány s Looking Glass, mají poměrně dost malé rozlišení. Zato mohou mít jednu pěknou vychytávku, na kterou musíte přijít sami. Co ale zarazí, je absence virtuálních ploch. Nebojte, těch se také dočkáte, i když v poněkud nezvyklém pojetí.

Looking Glass: První spuštění

Největší síla Looking Glass je v aplikacích. Není jich moc, neumí mnoho, ale jsou efektní. A vlastně proto tady Looking Glass je. Pro vzhled. Vlastně ani nepřináší nějaké závratně nové funkce jako Metisse. Neboli chcete-li před někým zamachrovat, doporučuji právě Looking Glass.

Funkce a základní ovládání

A teď pár funkcí alias ptákovinek. Pokud kliknete na logo Sunu v pravém horním rohu a budete zároveň pohybovat myší, tak můžete otáčet okny právě spuštěných programů.

Looking Glass: Zarotovaný trumplayer aneb jak vlastně vypadá 3D program

Další, možná jediná prakticky využitelná funkce, je „uklízení“ oken k okraji obrazovky. Stačí kliknout pravým tlačítkem kamkoli na plochu a všechna okna se stočí a uloží k okraji obrazovky, který je bližší k místu kliknutí. Dalším klikem se vrátí zpět. Pokud chcete mít úplnou kontrolu nad tím, kam se uloží dané okno, použijte klik prostředním tlačítkem myši a tah ve směru, kam se má okno přesunout.

Looking Glass: Firefox „uklizený“ ke straně a nápověda

Zajímavou možnou možností je také poznámkový blok. Není to ovšem samostatná aplikace. A jak ho tedy spustit? Stačí kliknout pravým tlačítkem v záhlaví okna. Většina oken se pak otočí a ukáže nám poznámkový blok, který je na druhé straně.

Abychom mohli používat virtuální plochy, musíme si vybrat jedno z panoramatických pozadí. Prográmek pro výběr pozadí je vpravo dole - ikonka s věžičkou, listem a hvězdičkou. Jsou na výběr 3 druhy pozadí: běžná pozadí, panoramatická pozadí a pozadí složená z více vrstev. Ou, právě jsem vyzradil tu vychytávku. Mezi zobrazeními jednotlivých typů se přepíná ikonkami vlevo. Samotné plochy se dají přepínat dvěma způsoby: kliknutím, když přejedete ke straně obrazovky, aby se patřičně změnil kurzor na dvě šipky, nebo pravým klikem na lištu dole. V tomto případě se pohled jakoby oddálí a vidíte pohled na všechny plochy.

Looking Glass: Změna pozadí Looking Glass: Oddálený pohled na virtuální plochu

Ukázkové prográmky

Můžeme začít? Tak se nejprve rozhlédneme doleva, pak doprava a půjdeme na to. Všechny programy se spouští buď z lišty nebo z nabídky zobrazující se při najetí myši do levého dolního rohu, kde je vidět její miniatura. Ačkoli jsme inteligentní a zvládli bychom i chaos, půjdeme na to popořadě.

První je nabídka demos, tu klidně přeskočíme. Sice tu několik pěkných ukázek možností Looking Glass najdeme, ale buď jsou to opravdu jen ukázky (například vlající okno, u kterého můžete nastavit parametry větru), nebo jsou to sice nápaditě zpracované programy, ale postrádající potřebné funkce, aby se vůbec daly používat. Jeden příklad za všechny – internetový prohlížeč. Nepodporuje CSS, načítání stránek je taky takové… podezřelé… Pokud už se podaří stránku načíst, bývá často částečně průhledná. Tlačítka jsou také nefunkční, zapomeňte tedy na Google a podobné.

Looking Glass: Dvě okna složená ke straně a onen pochybný prohlížeč

Další dvě nabídky přeskočíme, není tu nic zajímavého. V developpers narazíte pouze na odkaz na domácí stránku Looking Glass. V games je toho o trochu víc, dvě hry. A jestliže se vám už začínají třást ruce a do těla se vyplavuje adrenalin, zchladněte. Ping pong si nezahrajete. Gol3D je aspoň trošku interaktivnější, zato jeho účel mi zůstává skryt.

V další nabídce konečně nacházíme spočinutí a několik prográmků, které mají určité využití. Postupně to jsou:

LgScope 3D filemanager, který slouží kupodivu jako prohlížeč souborového systému. Některé údaje jsou skryty na stěnách jednotlivých kvádříčků představujících soubory a adresáře. Na spodní straně jsou informace o cestě, velikosti v bajtech, času poslední změny a přístupových právech. Na boku je informace o velikosti v poněkud moudřejších jednotkách.

Ls3D je cosi. Malé červené cosi. clock jsou prostě hodiny. Jejich typ se dá změnit kliknutím na modrý puntík. fm3D File Manager je další souborový manažer. Nebo spíše prohlížeč. Jeho ovládání je totiž poněkud zbrklé. Screen Snapshot – jeho funkci snad nemusím popisovat. xterm je prostě xterm. Zatím se mi ho nepodařilo spustit. V LiveCD je ale funkční, možná budete mít víc štěstí než já.

Looking Glass: Některé utility a poznámkový blok na zadní straně Firefoxu

Multimedia. Bez multimedií by nebyl žádný desktop. A neříkejte, že jste na desktopu nikdy neposlouchali nějakou hudbu. Tady určitě stojí za shlédnutí K-Web 3D UI Demo. Je to možná nejefektnější program v Looking Glass. Měla by to být konkurence Wikipedie, pravda zatím s jedním jediným článkem. Kdo zjistí s jakým, dostane bod. A za deset bodů lentilku.

A konečně tu nacházíme i program, který dělá to, co má, a to vcelku dobře. Konečně se také dozvíme, co je pravdy na tvrzení o 3D jukeboxu. Přehrávač hudby trumplayer. Doporučuji také vyzkoušet. Hudbu přehrává a to je hlavní. Ale jako vše v Looking Glass má své nedodělky. Nejvýraznějším z nich je vynechávání posledního písmena prakticky u všeho – u interpreta, u skladby i u alba. Ale abych nehanil, tak to chce i nějaké klady. Tedy zaprvé: přehrávání funguje. Zadruhé: opravdu by se dal považovat za 3D jukebox. Jednotlivá alba jsou, jako ostaně vše, 3D objekty. Kliknutí na album ho otočí stranou, na které je napsán název alba a interpreta. Pokud je v adresáři s hudbou obrázek, pak je nahrazuje. Na druhý klik se otočí a vybafne na nás seznam skladeb. Pravým myšítkem je možno album zase sklidit. Album můžete na ploše přemístit kam chcete. Nejdůležitější u hudebního přehrávače je přehrávání. Toho docílíte přetažením alba do obdélníčku dole. Zbytek ovládání je shodný s jinými přehrávači.

Looking Glass: Trumplayer s vybraným albem

Ostatní aplikace v tomto menu nemá cenu jmenovat. Jejich využití je nulové, ani na záchodě nepomohou.

Nabídkou internet také není třeba se zabývat. Googler slouží k vyhledávání na Googlu, ale hned zjistíte, že se používat opravdu nedá, a že návrat k lístečkům by byl rychlejší než tohle. U MyJXTA se mi dokonce ani nezobrazí okno aplikace, přestože se evidentně něco spustí, protože v taskbaru se objeví miniatura okna. Vysvětlováním, k čemu slouží Firefox, bych asi hodně lidí urazil. Tak to dělat nebudu. Jen poznamenám, že se mi ho nepodařilo spustit, pokud jsem Looking Glass spustil jako aplikaci ve stávajícím správci oken. To samé platí i o xtermu.

Nároky

Jako testovací soustava byl použit počítač:
Pentium 4, 2GHz
768MB RAM
Grafická karta Asus N6200/TD 128MB, AGP

Minimální nároky jsou ale tentokrát vyšší, hlavně kvůli použití Javy není na škodu mít větší RAM. Svědčí o tom i doporučených 512 MB RAM a 1,4GHz procesor. Podle topu se většinu času využití procesoru pohybovalo mezi 30 – 40 %.

Video a 3D akcelerace

Na zkoušení videa jsem použil MPlayer. Video výstupy xv a x11 selhaly. Přestože se v terminálu objevily údaje o přehrávání a vše odpovídalo bezproblémovému přehrávání, okno s videem se nezobrazilo. Funkční byly výstupy gl a gl2, který byl pomalejší. Musím však poznamenat, že musíte mít grafickou kartu nVidia, aby byl rendering přímý. Využití procesoru se při přehrávání videa pohybuje kolem 50 - 60 %. Ale pozor, podobně jako u Metisse vše pohřbíte škálováním. Tehdy se obraz začíná výrazně trhat a zatížení procesoru se vyhoupne na 100 %. Řešením možná může být výkonná grafická karta.

Looking Glass: MPlayer přehrávající The cathedral s topem ukazujícím vytížení

Verdikt

Ačkoli je Looking Glass asi tím nejhezčím desktopem, se kterým jsem měl tu čest pracovat, netroufl bych si ho nikde nasadit naostro. Programátorům jistě přináší výhody dalšího rozměru navíc, ale může se snadno stát, že se nechají unést a začnou tvořit programy sice pěkné, ale velmi tězko ovladatelné. Bohužel je to vidět i na většině ukázkových programů obsažených v distribuci Looking Glass. Osobně ho tedy považuji pouze za takovou „jednorázovku“. Tedy desktop, který nainstalujete, chvíli si s ním pohrajete a pak se vrátíte k předchozímu.

Související články

3D desktop - Metisse
Novinky v KDE 4
KDE 4.0: Plasma

Odkazy a zdroje

Project Looking Glass

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10

Diskuse k tomuto článku

24.5.2007 04:25 kreten | skóre: 10 | blog: SUXLINUX
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Domnívám se že ty 3D desktopy mužou někomu způsobit stavy na zvracení a to z toho důvodu že někteří naši spoluobčané jednoduše nemají 3D LIBy v mozku... Osobně jsem se setkal s jedinci, kteří popisovaly tyto stavy stylem "já tu 3D hru nechápu, v tom prostoru se nedokážu orientovat, je mi z toho nazvracení". :-))
25.5.2007 13:53 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
že někteří naši spoluobčané jednoduše nemají 3D LIBy v mozku
Především spoluobčanky :-)
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
25.5.2007 15:22 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Mozna je tahle reakce obdobou tzv. Simulation sickness (cesky neco jako simulatorva nemoc, obdobne jako treba morska nemoc), viz http://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_sickness . Setkal jsem se s lidmi, kterym se delalo spatne z hrani Descenta a slysel o lidech, kterym se delalo spatne i z Dooma. Takze tomu, ze se nekomu dela spatne z 3D desktopu, bych se vubec nedivil.
BigWrigley avatar 27.5.2007 21:45 BigWrigley | skóre: 33
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Manzelce se dela spatne uz jen z otacelici se zemekoule v Google Earth...
Linux is like a wigwam - no windows, no gates and Apache inside.
28.5.2007 08:14 frr
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Mne se delalo blbe krome Dooma uz u Wolfensteina a taky v autoskole na trenazeru (ten byl uplne nejhorsi). Jak to pisou na Wikipedii - vnimam optickou iluzi prostoru a chybi mi odpovidajici zrychleni/rotace vnimane vestibularnim systemem ve vnitrnim uchu. No mozna by mi bylo blbe i kdybych se takto skutecne pohyboval.
Jiří P. avatar 24.5.2007 07:44 Jiří P. | skóre: 24 | blog: programování
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
no nevím, mi tedy nejhezčí nepřipadá - tu grafiku dělal určitě programátor-ne grafik. Navíc jsou tam mixovány věci s antialiasingem i bez, což působí až nepěkně.
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
24.5.2007 07:47 trubka
Rozbalit Rozbalit vše zbytecnost
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Kdyby ti vývojáři dělali něco užitečného, a ne tyto hračky...
24.5.2007 08:44 Marex
Rozbalit Rozbalit vše Re: zbytecnost
Souhlas ... 2D desktop na vyvoj linuxoveho kernelu stale jaxi dostacuje :) mozna je cas napsat linusovi, ze kdyz uz mame ty 3d kraviny, tak by moh kod jadra byt psany ve vice rovinach :D
24.5.2007 14:34 trubka
Rozbalit Rozbalit vše Re: zbytecnost
:D
24.5.2007 23:58 vicko
Rozbalit Rozbalit vše Re: zbytecnost
Na druhou stranu jsou i lidé kterým se to líbí, což je pro rozvoj linuxu důležité.
MMMMMMMMM avatar 24.5.2007 09:08 MMMMMMMMM | skóre: 44 | blog: unstable | Valašsko :-)
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
tesi se nekdo z vas na 3d desktop? ja ne :-) stejne by mi to ani nejelo na tom mem srotu
Linux Dokumentační Projekt - PDF ke stažení
stativ avatar 24.5.2007 09:22 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Jedině když bude lepší než e16, což je v blízké době velmi nepravděpodobné ;-) Ale rád je zkouším, jako všechno nové.
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
Petr (DotaZ) Jakubec avatar 24.5.2007 14:05 Petr (DotaZ) Jakubec | skóre: 5
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
e17?
kotyz avatar 24.5.2007 16:43 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Radnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
to driv budu v duchodu nez bude finalni stabilni release E17. zkousel sem ho, peknej byl, ale problemovej. takze sem zustal u E16 a KDE.
Mul-ti-pass! | Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
stativ avatar 24.5.2007 19:15 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
S tím jsem si užil své ;-). Dřív jsem ho dokonce pravidelně testoval. Ale asi po měsíci používání „naostro“ (na desktopu, proto ty uvozovky, na server bych nikdy nic takového nedal) jsem se vrátil zpět k e16, které se mi líbí víc.
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
mkoubik avatar 24.5.2007 10:07 mkoubik | skóre: 5 | blog: lorem_ipsum | Praha 8 - Bohnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
3D desktop mám rád a už se těším na 4D.
Ondroid avatar 24.5.2007 14:11 Ondroid | skóre: 32 | blog: Hombre
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Hyper space KDE 4D to bude teprve mazec :-)
28.5.2007 14:06 Honey | skóre: 9 | blog: honey | Rudolfov
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
4D desktop je tak nádherná představa, že si to nedokážu představit :-D
make: *** [all] Error 2
25.5.2007 12:51 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
No jelikož na mém šrotu by to taky nejelo, tak jsem to před časem zkoušel na bratrově mašině a je to proklatě pomalé a vůbec se v tom nedá orientovat. Výjimečně musím souhlasit s Usámou. Ano, bylo mi z toho na blití :-). Navíc budoucnost desktopů bych viděl raději v něčem zcela plochém jako byly terminály ve StarTrecku :-), než v emulaci 3D na plochém zobrazovacím zařízení. Zbytečně to zdržuje a odvádí pozornost.
θηριον ειμι
24.5.2007 09:18 jiri.b | skóre: 30 | blog: jirib
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
kdyby radsi udelali Xorg vice secure :/
stativ avatar 24.5.2007 09:23 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Řekl bych, že javisti by jim moc nepomohli.
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
24.5.2007 10:19 Adam Pribyl | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ty screenshoty jsou jeste nejak zmensovane nebo to je puvodni rozliseni? Vzdyt to je naprosto hrozne, mozna se to zajimave chova, ale ty prvky z reflexnich barev, spatne renderovane s priserne citelne fonty, neantialiasovane hrany, pruhlednost znesnadnujici jakoukoli rychlou orientaci - to je nepouzitelne. Navic mi prijde, ze od uvedeni pred nekolika lety se to v podstate nezmenilo. Neni to jen takovy projekt "podivejte co vechno java umi?", ktery je ale jinak uplne k nicemu? Vyviji to este vubec nekdo?
stativ avatar 24.5.2007 19:12 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass

Po najetí myší průhlednost mizí (s výjimkou onoho pochybného skoro web prohlížeče). Chyba ve fontech může být i systémem, protože po spuštění mi LG3D vypisovalo, že nemůže najít některé fonty a používá tedy jiné.

PS.: Mně spíš přijdou hrozná pozadí. Je na nich hodně vidět nízké rozlišení.

Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
24.5.2007 11:18 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Někomu leží v žaludku squeakovské morphy. Protože jinak se ta změť tlačítek kolem okna nedá vysvětlit.

Popravdě LG mi přijde velmi nepraktické. Respektive nepřináší nic, co by tu již nebylo, ani to nedělají lépe. Přijde mi, že vezmou text a naskládají ho na jednotlivé strany kvádru a pak s tím šaškují.

Asi to bude tím, že nám chybí ovládací rozhraní. Myš a plochá obrazovka je málo. Na ploché obrazovce těžko šáhnete do hloubky (musíte nejdříve odklidit balast v popředí), navíc manipulace s 3D objekty pomocí jediného bodu je skutečně velmi nepraktická (myší umíme určit jen jeden konec vektoru).

Na skutečný 3D desktop je třeba virtuální realita, aby člověk uvěřil, že je s objekty možné manipulovat prostorově, a aby to skutečně šlo přirozeně.
24.5.2007 12:00 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Presne tak. 3d realita je dalsim vyvojovym stupnem. A ne 3D desktopy. To je polostupen jako ty radoby 64bitove Vista.

Bohuzel zatim nemame ani pripraveny aplikace na 3D realitu. A delat obcas ve slozitejsich strukturach (5x10^1-10^4) objektu skutecne 2D neni obcas ono.

Mozna se o toto lehce snazi Microsofti, ale taky to nebude moc slavne (Vista, Blade, MS Expression).

S 3D desktopy - minimalne prohlizec souboru - jsem si hral jiz pred asi 6 lety - nic dokonaleho a ani prilis prinosneho.

gf
24.5.2007 15:24 anonym
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
No hezky. Aby mi presuvanie okna zralo 30-40% CPU. Tak to fakt dik:)))
stativ avatar 24.5.2007 19:09 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Dovolil bych si Vás opravit. Žere 30-40% CPU bez jakéhokoliv pohybu. S pohybem okna se to ale prakticky téměř nezmění.
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
24.5.2007 19:45 pavlik
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
jedno video za spoustu obrazku

http://youtube.com/watch?v=zcPIEMvyPy4
24.5.2007 23:40 Jirka | skóre: 36
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Tak jsem si to zkusil a je to docela zajímavé. Hlavně to pohupování toho wallpaperu. Z toho se mi v tom dnešním vedru málem udělalo šoufl. :-) Jako koncept je to pěkné. Hlavně ta perspektivní projekce. :-)
freshmouse avatar 25.5.2007 00:48 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Mně to přijde JEN na efekt. Uživateli to nepřináší nic užitečného. V čem je lepší rotovat obrázky ve 3D prostředí oproti "klasice"? V ničem. Není to přehlednější, není to nic.

Problémem těchto projektů je, že vymyslí efekt a pak k němu napojí činnost, "co by s tím uživatel asi mohl dělat". Tzn. udělají nějakou rotaci krychle, pak přemýšlí, k čemu by to šlo využít, a řeknou: ha, tak tam dáme třeba prohlížeč fotek... Vždyť je to blbost. Anebo ta okna, co jsou jakoby při krajích obrazovky. Jak mi to pomůže? Jen to zabírá místo na obrazovce, daleko přínosnější je z nich udělat malé náhledy a hodit je do rohu...

Já tohle uznávám jen jako okénko do technologie, ne jako použitelné projekty. Všechna tato objektově potentovaná prostředí, 3D šmoulové, tančící domy...
freshmouse avatar 25.5.2007 00:53 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
A ještě bych chtěl dodat, že tvořit 3D prostředí pro plochý monitor, klávesnici a myš je fakt mimo mísu. Uznávám jen prostorový zvuk. ;-)
25.5.2007 23:52 slaveksamal
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Neviděl bych to tak jednoznačně. To, že nic není, neznamená to a priori zavrhnout. Hodně mi chybí nějaký 3D souborový manager. Umím si představit, že bych rychle adresáři projížděl - ale bez klikání, to zdržuje. Jsem docela zpruzelý klikáním (příklad!) na Místa, pak Domovský adresář, pak nějaký folder... Samozřejmě používám jiné souborové managery, ale tohle bych strašně rád zkusil v nějakém 3D s tím, že by se klikalo až na vybraný soubor... Systém by viděl, kam jdu, takže by pro akcelerované prostředí už mohl připravit náhledy, aby to nebrzdilo. Pokud přemýšlím nad ovládáním, zdá se mi, že bych potřeboval nějakou jinou myš, monitor by mohl 2D stačit. Ale myš nestačí, pohyb myší dopředu je nahoru a nikoliv dopředu. pro toto by bylo potřeba udělat jinou myš, která bude podporovat 3D navigaci. Dovedu si představit tah/stlačení myši (jemně), dovedu si to představit jako postraní jemná tlačítka, kolečko či ribbon pad.... Beryl používám, samozřejmě je to ale pouze akcelerovaný desktop, ale nesnižuje mi produktivitu a líbí se mi, takže ho mám zapnutý, ale 3D navigace v počítači by se mi fakt líbila...
emorjino avatar 26.5.2007 19:44 emorjino | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Mám rád Kubuntu, KDE (AmaroK obzvlášť), Firefox, Jabber, Wikipedii, Last.fm, Frozen Bubble.
Václav 26.5.2007 23:07 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Tohle vypadá celkem schopně
Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
27.5.2007 12:12 slaveksamal
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Podle mne je u toho trochu problem s ergonomii... Mys ma vyhodu, ze vetsinu casu ruka volne lezi, takze se moc neunavi... U tohoto systemu nejenomze nelezi, ale ï svira tremi prsty "hen ten ony bazmek", kterym pohybuje. Je to hezky pokus, ale asi bych s tim nemohl pracovat tolik hodin v kuse, kolik bych potreboval, brzy bych skoncil u doktora... Ale zkusil bych si to :-)
26.5.2007 20:59 tomfi | skóre: 19
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Já myslím, že mnoho lidí podcenuje silu 3D prostredi, aspon podle diskuse.

Mě se to líbí, a stejně jako mnoho lidí co se tím zabývá, si myslím, že je to budoucnost. Ono by stačilo si představit možnosti ovládání programů, vzhledu programů atp.

Hlavně dokud nebude schopné 3D prostředí tak takové věci jako polarizované LCD displaye asi vyrabět nebudou, protože nebude takový odbyt (byl by to rizikový podnik se do toho ted pustit :), ale i z toho důvodu, že než by se to začlo hromadně používat bylo by dost času na to aby to konkurence okopírovala :D ) Ovládací zařízení na 3D taky asi nebude takový problém (vždyť už teď jsou lcd s integrovanou kamerkou, tak buď tu nebo i jiný senzor jde využít k zjištění toho co uživatel dělá rukou, nebo třeba nastrčeným náprstkem.

Prostě si myslím, že JE to pokrok, ale chápu že je to ještě na začátku dlouhé cesty.

Co myslíte vy? pletu se?
Vždyť jsou to jen jedničky a nuly ...
stativ avatar 27.5.2007 08:28 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Hlavně dokud nebude schopné 3D prostředí tak takové věci jako polarizované LCD displaye asi vyrabět nebudou, protože nebude takový odbyt (byl by to rizikový podnik se do toho ted pustit :), ale i z toho důvodu, že než by se to začlo hromadně používat bylo by dost času na to aby to konkurence okopírovala :D )
3D monitory se už vyrábí, dokonce i LG si může zapsat zářez na pažbě. Jsou ale i lepší věci: http://www.heliodisplay.eu/ ;-)
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
30.5.2007 10:07 tomfi | skóre: 19
Rozbalit Rozbalit vše Re: 3D desktop - Looking Glass
Máte pravdu zaspal jsem dobu :) ... dík za korekci :)
Vždyť jsou to jen jedničky a nuly ...

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.