Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 20:44

Akční čeština

23. 3. 2005 | Vlastimil Ott
Články - Akční čeština  

Hodná housenka či čilý červený červík vás naučí česky.

Není mnoho českých výukových programů, které bychom mohli v Linuxu používat. Ale pomalu se objevují, Akční čeština je toho důkazem. Je určena pro děti prvního stupně základní školy, které si s ním mohou procvičovat základy pravopisu. Začátkem března měla vyjít druhá verze, pro druhý stupeň základní školy, zatím se ovšem nic neděje. Poté vyjde komplet, který bude obsahovat oba díly. Jeho cena bude výhodnější, pokud to ovšem má význam, když je jednotková cena 295 Kč s DPH.

Nejprve jsem hledal informace o pozadí vývoje - a tím nemyslím použité technologie, jako spíše to, jestli někdo prováděl odborný dohled a korektury. Dozvěděl jsem se, že korektury provedla učitelka češtiny (předpokládám, že prvního stupně). Ta samozřejmě zná i vzdělávací program pro ZŠ, což byla další věc, jež mě zajímala. Vím, že tohle je věc důležitá, možná nejvíce. Nevím teď přesně, jak je to s certifikací počítačových programů, ale učebnice musí mít schválení ministerstva školství, bez něj se nesmí (sic!) používat. Proto je tento fakt důležitý i u programu, minimálně pro klid (učitelovy) duše.

V tomto ohledu mě tedy autoři potěšili - celou věc nepodcenili a zcela chápou poměry panující v tomto prostředí. V samotné aplikaci jsou žáčkovy chyby nejen patřičně zvýrazněny, ale také zdůvodněny. A to způsobem, který se ve škole používá. Přístup k žákovi je tedy podle mého názoru řádně didaktický a použité metodika je také správná. Pomíjím názor určité skupiny pedagogů a úředníků, že učení se vyjmenovaným slovům je nesmyslné a kontraproduktivní.

acj-08

Hra

K samotné hře: jedná se o housenku, která sbírá správná písmenka. Tedy ta, která se mají doplnit do výrazu zobrazeného v záhlaví. Výrazy se zaměřují na problematiku psaní souhláskových skupin, vyjmenovaných slov, shody podmětu s přísudkem, velkých a malých písmen, pádových koncovek. Zcela bez jízlivosti doporučuji, abyste si zkusili alespoň testovací verzi, pokud někdy v této problematice tápete.

acj-09

Housence se zhruba od druhého levelu pletou do cesty různé předměty, například lžíce a talíře (téma Jídlo) či mořské hvězdice, což při její pokročilé délce dává zapomenout nějakému iy a nutí k soustředění zcela jiného charakteru. Moje první chyba byla oznámena hláškou "Sebe ani cizí zvířátka nežeru!" Narazil jsem si do prdýlky :-).

acj-05

Přístup

Dostávám se tím k další věci, kterou bych rád zmínil. Nevím, jak v jiných končinách, ale (malé) děti, se kterými jsem přišel do kontaktu, obvykle mluvily "normálně" - nemusí se na ně šišlat, nemusí se jim říkat "takovej vobyčejnej", aby porozuměly (není to prosím výpad proti nikomu, jen mám občas ten dojem, že dítě musí mluvit jako "čuňátko", aby to bylo to správné dítě; vůbec se mi to nelíbí). Chápu jako obrovské plus, že je program vcelku vtipný, a přitom není frivolní nebo přiblblý. Volba rychlosti "Nestíháš" mě opravdu rozesmála - je to trefné, ale přitom ne podbízivé. Je to prostě výzva: "Cože, já že nestíhám?! Tak schválně!"

acj-10

Grafika je jednoduchá, nejprve mi připadala příliš infantilní, ale pak jsem si zvykl a spíš se usmívám. Stejně jako název "Akční čeština" znamená proklatě rychlou akci prstů na klávesnici, a ne dusot bagančat a doznívající ozvěnu kulek odražených od zdí, tak i Housenka a Červík spíš vypadají jako Mařenka a Pepík od vedle. Klukovi odstávají uši a holka je copatá. Grafičce (a grafikovi) se prostě podařilo vystihnout ten normální dětský kukuč, takže si myslím, že už proto by hra mohla děti oslovit.

acj-11

Funkce

Nutné je ještě zmínit dětské nemoci programu. Zvuky jsou realizovány pomocí knihovny Timidity, kterou třeba nemáte nainstalovanou (jako já) - je nutný manuální zásah. To je ale zcela jasně deklarováno. Další problém ovšem představuje knihovna libstdc++, kterou jsem neměl v požadované verzi. Nebýt testovací verze OpenOffice.org (proč ji ale ten "tahá" s sebou?), musel bych snad upgradovat? V domovském adresáři je vytvořen odkaz na skript, který generuje výsledky do HTML souboru. Ten je následně zobrazen v prohlížeči. Z mně neznámého důvodu samotný odkaz nefunguje, odkazovaný skript ale ano. Samotné výsledky ovšem nelze prohlížet přímo v programu.

acj-01

acj-02

acj-03

acj-04

Aplikaci jsem testoval v pekwm, což ale s následujícím problémem souvisí okrajově. Dočasné pozastavení programu se provede stiskem klávesy "p", opětovné spuštění ale už klávesou libovolnou. To je dle mého nešťastné řešení, protože pokud se přepínám na jinou plochu pomocí klávesnice, program po tomto stisku pokračuje v činnosti, ale jakmile ztratí fokus, opět se "pauzne". Ale to uživatel nezjistí - vrátí se opět k programu, aby to zjistil, vidí, že je zastavený, stiskne Ctrl-Tab a vidí, že se program opět rozběhne - atakdále.

Nezjistil jsem, jak program upgradovat: při instalaci nové verze zobrazí program oznámení, že v cílovém adresáři už je aplikace nainstalována. Hlášku doplňují tlačítka "Ano" a "Ne" a jenom instinkt mě vedl k tomu, že se asi ptá, zda pokračovat, či ne - otázka ale chybí. Také jsem záměrně nezkoumal, kde jsou uloženy výsledky - smažu si je instalací nové verze?

acj-00

Tipy

Závěrem určité tipy a návrhy, které se mi mihly hlavou. Bylo by zajímavé, kdyby děti mohly do svého profilu načíst vlastní fotku. A samozřejmě prohlížet výsledky přímo v programu, společně s podobiznami. Jako další praktický tip mě napadá doplnění tlačítek "Pauza" a "Konec" do prostředí programu. Nelíbí se mi všudypřítomné tlačítko "Souhlas", které ne vždy vyjadřuje, s čím by se mělo souhlasit.

Vize? Masivní propagace tohoto pionýra, například formou spolupráce s Danix Teamem, jehož cílem je také školství. A další produkty, minimálně stejně dobré. Přeji programu úspěch a oblibu, myslím, že najde své místo na trhu. Pružnost autorů mu jde k duhu a to je dle mého důležitý faktor. Firma, která nenaslouchá zákazníkům, na to doplatí - příklad známe jistě všichni.

Související články

Pekfektní správce oken: pekwm
Seriál: Kontrola pravopisu
Seriál: Jak vytvořit vlastní DVD pod Linuxem
Anketa: Kontrola pravopisu (překlepů) v mých textech.

Odkazy a zdroje

Akční čeština - učíme hrou

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10

Diskuse k tomuto článku

Pavel Stárek avatar 23.3.2005 00:14 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
Rozbalit Rozbalit vše Chybičky se vychytají
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
a jinak se mi ten prográmek docela líbí. Sic učitel nejsem, a už vůbec né češtiny (nic proti češtině, to né) ale prográmek se mi líbí. Grafika mi přijde taková infantilně-učebnicovatá, ale jde to. No až zjistím, kde se to dá koupit, tak bych i trochu peněz utratil, sic potomstva nemaje, ale spousta kamarádů a znamých zase maje (to by mě zajímalo, jak se tomu tvaru maje - nemaje říká odborně ?).
Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
23.3.2005 00:22 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybičky se vychytají
to by mě zajímalo, jak se tomu tvaru maje - nemaje říká odborně ?

Prznění češtiny? :-)

Jsem rád, že existuje tento program. Nedávno jsme totiž řešili s kamarádem zda existují pro linux aplikace podobného typu, s nákupem nového PC totiž přemigrujeme vše na linux a jeho nevímkolikaletý děti teď používají podobné programy v DOSu.
-- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
23.3.2005 21:55 outrage | skóre: 20 | blog: Outrage's Blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Chybičky se vychytají
No, neni prece problem rozjet ty dosove aplikace v linuxu... dosemu/freedos...
Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno.
23.3.2005 00:25 Ondřej Kubečka | skóre: 29 | blog: datlovo | Ulm
Rozbalit Rozbalit vše Když vás to zajímá...
Říká se tomu přechodník. :)

Ale ve druhém případě jste jej bohužel užil chybně: Jednak tvar pro plurál vypadá jinak (majíce) a jednak na tomhle místě neměl vůbec být.

To pro pořádek. ;)
23.3.2005 00:28 thingwath
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdyz vas to zajima...
Prechodniky jsou hrozne pekna vec, ale pouzit je ve spravnem tvaru a na spravnem miste je veda. Jednou se to musim poradne naucit, pak budu neznicitelny :-)
23.3.2005 16:49 Geo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdyz vas to zajima...
prechodniky jsou pekna vec, pokud je nemusite pouzivat
23.3.2005 01:26 wanthalf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Když vás to zajímá...
Vzhledem k tomu, jak se dneska používají přechodníky a kolik lidí je umí opravdu korektně používat ve všech tvarech, tak se obávám, že se spíš bude muset zredukovat brzy gramatika (jen co nás opustí ti poslední, co to umějí ještě používat :-)).
23.3.2005 18:58 Ondřej Čečák | skóre: 33
Rozbalit Rozbalit vše Re: Když vás to zajímá...
Existuje spis horsi vec -- hodne lidi (vcetne novinaru) prechodniky pouziva spatne a drtiva vetsina ctenaru si toho v nejlepsim pripade ani nevsimne.
-- "Ja vim, on vi, ty pico!"
23.3.2005 21:31 Christof | skóre: 22 | Havířov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Když vás to zajímá...
Já vím, že je neumím použít, tak je pro jistotu nepoužívám, jenže novináři si tohle nepřiznají :(
Pavel Stárek avatar 23.3.2005 11:11 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Když vás to zajímá...
Myslel jsem si to, že je to přechodník. Ale jak se říká: myslet znamená houby vědět :-)
Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
23.3.2005 07:48 sidlo
Rozbalit Rozbalit vše Výsledky
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Líbilo by se mi, kdybych mohl prohlížet výsledky jiných nebo všech uživatelů. Pokud syn trénuje vyjmenovaná slova a já ho chci zkontrolovat, potum musí být syn přihlášen na svém účtu - výsledky jsou v adresáři /home/~user. Je to trochu nepříjemné se odhlašovat-přihlašovat pouze na kontrolu studia.
23.3.2005 09:06 sarsonj | blog: jsblog | Hradec Králové
Rozbalit Rozbalit vše Re: Výsledky
Jo, to je dobra pripominka. Upravim to tak, aby se pri systemove instalaci ukladaly vysledky pro vsechny uzivatele do /varu.

Diky,

Jindra Sarson
23.3.2005 07:59 Tomáš Pelc | skóre: 22 | blog: multimedialni_pc_k_LCD_TV
Rozbalit Rozbalit vše Viděl jsem, koupil jsem, spokojen jsem
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Je to dobrý program. Mám doma dvě ratolesti a brzy je bude (muset) gramatika více zajímat, takže tohle bude pro ně dobrá příležitost k praktikování školy hrou. Jen dál a houšť.
23.3.2005 09:32 petr_p
Rozbalit Rozbalit vše Radsi nebo radeji?
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Kdyz uz jsme u te cestiny… Na screenshotu "Sebe ani cizi zviratka nezeru" je uveden text "Zkus radsi jist pismenka…"

Jak tvar "radsi" spisovny? Mne dost taha za usi, radeji slysim "radeji". UJCAVa mlci a jedinym internetovym voditkem mi je Jyxo: radsi:radeji=277671:645667.
elviin avatar 23.3.2005 09:58 elviin | skóre: 29 | blog: elviin | Plzeň-Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Radsi nebo radeji?
I to slovo žrát je takový ... no ne moc milý. Spíš já zvířátka nejim.
23.3.2005 09:59 sarsonj | blog: jsblog | Hradec Králové
Rozbalit Rozbalit vše Re: Radsi nebo radeji?
Podle pravidel to jde.

http://www.pravidla.cz/hledej.php?qr=rad%9Ai
23.3.2005 14:07 petr_p
Rozbalit Rozbalit vše Re: Radsi nebo radeji?
www.pravidla.cz maji slovnik generovany ispellem. Otazka je, nakolik lze verit ispellu, potazmo p. Cermakovi.
Stanislav Brabec avatar 23.3.2005 13:52 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše GTK1
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jak se dívám na poslední screenshot, vypadá to na GTK1. Přijde mi poněkud nešťastné založit nový program na GTK1, které už má 3 roky nálepku "zastaralé, nepoužívat v nových aplikacích" (špatná podpora UTF-8, vektorových písem, problémy na monitorech s velkým rozlišením atd.). Poměrně brzy to může být důvod, proč se to v některých distribucích nerozběhne. Ale možná, že je to WxGTK, a přechod na GTK2 je otázka jednoho řádku.

Programům, jako je tento, by docela slušela nějaká komerční Open Source licence. Něco ve stylu "s binárkami dostanete pro osobní potřebu i zdroják."
23.3.2005 14:07 sarsonj | blog: jsblog | Hradec Králové
Rozbalit Rozbalit vše Re: GTK1
Dobry den,

GTK 1 je jen instalacni program - pouzivam Loki installer. Program samotny pouziva SDL.

Jinak ohledne licence - reknete, jakou by to melo vyhodu, ze by uzivatel (typicky BFU s ditetem skolniho veku) mel i zdrojaky?
Stanislav Brabec avatar 23.3.2005 15:16 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: GTK1
Díky za info. Loki installer je bohužel jeden z programů, které nutí správce distribucí stále udržovat GTK1 (další jsou xmms a gmplayer).

Pro BFU by neměly zdrojáky žádnou výhodu. Ale pokud si takový program pořídí pokročilý uživatel, není vázaný na platformy, pro které program kompiluje výrobce. A výrobce by naopak (možná) mohl dostat občas nějaký patch. I když máte pravdu že pro výukový program to asi nebude častý případ.
23.3.2005 18:17 Martin Kratochvil | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Chybny popisek ve screenshotu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
V poslednim screenshotu je chybny popisek

Dosupne misto

misto spravneho dostupne misto ;)
23.3.2005 18:49 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
Rozbalit Rozbalit vše Ted jsem dostal brouka do hlavy!
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

>pokud se přepínám na jinou plochu pomocí klávesnice

Nepredpokladam, ze by dite, pro ktere je tento program urcen, prepinalo na dalsi virtualni plochy :-)

Jinak je super, ze takove programy vznikaji-dalsi moznost, jak muze linux prorazit do obycejnych domacnosti.

Ted jsem dostal brouka do hlavy. Kdyz jsem byl dite, tak me fascinovaly TUI hry pod DOSem-had, sibenice a bludiste. Uvazuju, ze bych nekde vylovil jejich zdrojaky a zkusil je prelozit pro linux.

deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
23.3.2005 22:04 linear
Rozbalit Rozbalit vše Zdrojaky
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Hezky program ale souhlasim ze by mel byt dostupny i jako tarball. Ne kazdy ma x86, natozpak konkretni verzi glibc atd. Navic, nekdo (Novell) treba bude chtit vytvorit komercni distro pro ceske skoly a podobne programky tam muze zaradit, pokud jsou dostupne jako standardni tarball.
23.3.2005 23:44 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zdrojaky
Novell má určitě dostatek prostředků, aby ty zdrojáky koupil :-)
24.3.2005 09:29 aubi | skóre: 4
Rozbalit Rozbalit vše Zlatej GCompris
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Mam jeste celkem male deti (max. 5 let), takze se citim osloven; rozhodne pro nekolik nasledujicich let.

Pravdou je, ze se mi screenshoty vubec nelibi, ale je to jenom muj nazor. Ze to je komerce, to chapu; autor chce z tohoto programovani zit.

Na druhou stranu tady existuje napr. GCompris, ktere si moje deti oblibily, ktere vypadaji hezky, je tam toho hodne a je to opensource.

Pripada mi, ze nadseni z tohoto programu (tady a na rootu) je takove prostoduche -- ,,Je, von nekdo v Cechach dela programy pro deti pod Linuxem.''

No, uvidime za par let, az takovy programek budu potrebovat.
24.3.2005 10:12 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zlatej GCompris
Pripada mi, ze nadseni z tohoto programu (tady a na rootu) je takove prostoduche -- ,,Je, von nekdo v Cechach dela programy pro deti pod Linuxem.''

V mém případě to ani není tak nadšení z faktu, že to vzniklo, ale z faktu, že je taková provařená hra jako housenka stále zábavná. A že jsem nenašel vážné chyby. A že autor je 'všude kolem' a poslouchá. No a jinak je to především kus dobře odvedené práce.
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.