Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Není mnoho českých výukových programů, které bychom mohli v Linuxu používat. Ale pomalu se objevují, Akční čeština je toho důkazem. Je určena pro děti prvního stupně základní školy, které si s ním mohou procvičovat základy pravopisu. Začátkem března měla vyjít druhá verze, pro druhý stupeň základní školy, zatím se ovšem nic neděje. Poté vyjde komplet, který bude obsahovat oba díly. Jeho cena bude výhodnější, pokud to ovšem má význam, když je jednotková cena 295 Kč s DPH.
Nejprve jsem hledal informace o pozadí vývoje - a tím nemyslím použité technologie, jako spíše to, jestli někdo prováděl odborný dohled a korektury. Dozvěděl jsem se, že korektury provedla učitelka češtiny (předpokládám, že prvního stupně). Ta samozřejmě zná i vzdělávací program pro ZŠ, což byla další věc, jež mě zajímala. Vím, že tohle je věc důležitá, možná nejvíce. Nevím teď přesně, jak je to s certifikací počítačových programů, ale učebnice musí mít schválení ministerstva školství, bez něj se nesmí (sic!) používat. Proto je tento fakt důležitý i u programu, minimálně pro klid (učitelovy) duše.
V tomto ohledu mě tedy autoři potěšili - celou věc nepodcenili a zcela chápou poměry panující v tomto prostředí. V samotné aplikaci jsou žáčkovy chyby nejen patřičně zvýrazněny, ale také zdůvodněny. A to způsobem, který se ve škole používá. Přístup k žákovi je tedy podle mého názoru řádně didaktický a použité metodika je také správná. Pomíjím názor určité skupiny pedagogů a úředníků, že učení se vyjmenovaným slovům je nesmyslné a kontraproduktivní.
K samotné hře: jedná se o housenku, která sbírá správná písmenka. Tedy ta, která se mají doplnit do výrazu zobrazeného v záhlaví. Výrazy se zaměřují na problematiku psaní souhláskových skupin, vyjmenovaných slov, shody podmětu s přísudkem, velkých a malých písmen, pádových koncovek. Zcela bez jízlivosti doporučuji, abyste si zkusili alespoň testovací verzi, pokud někdy v této problematice tápete.
Housence se zhruba od druhého levelu pletou do cesty různé předměty, například lžíce a talíře (téma Jídlo) či mořské hvězdice, což při její pokročilé délce dává zapomenout nějakému iy a nutí k soustředění zcela jiného charakteru. Moje první chyba byla oznámena hláškou "Sebe ani cizí zvířátka nežeru!" Narazil jsem si do prdýlky :-).
Dostávám se tím k další věci, kterou bych rád zmínil. Nevím, jak v jiných končinách, ale (malé) děti, se kterými jsem přišel do kontaktu, obvykle mluvily "normálně" - nemusí se na ně šišlat, nemusí se jim říkat "takovej vobyčejnej", aby porozuměly (není to prosím výpad proti nikomu, jen mám občas ten dojem, že dítě musí mluvit jako "čuňátko", aby to bylo to správné dítě; vůbec se mi to nelíbí). Chápu jako obrovské plus, že je program vcelku vtipný, a přitom není frivolní nebo přiblblý. Volba rychlosti "Nestíháš" mě opravdu rozesmála - je to trefné, ale přitom ne podbízivé. Je to prostě výzva: "Cože, já že nestíhám?! Tak schválně!"
Grafika je jednoduchá, nejprve mi připadala příliš infantilní, ale pak jsem si zvykl a spíš se usmívám. Stejně jako název "Akční čeština" znamená proklatě rychlou akci prstů na klávesnici, a ne dusot bagančat a doznívající ozvěnu kulek odražených od zdí, tak i Housenka a Červík spíš vypadají jako Mařenka a Pepík od vedle. Klukovi odstávají uši a holka je copatá. Grafičce (a grafikovi) se prostě podařilo vystihnout ten normální dětský kukuč, takže si myslím, že už proto by hra mohla děti oslovit.
Nutné je ještě zmínit dětské nemoci programu. Zvuky jsou realizovány pomocí knihovny Timidity, kterou třeba nemáte nainstalovanou (jako já) - je nutný manuální zásah. To je ale zcela jasně deklarováno. Další problém ovšem představuje knihovna libstdc++, kterou jsem neměl v požadované verzi. Nebýt testovací verze OpenOffice.org (proč ji ale ten "tahá" s sebou?), musel bych snad upgradovat? V domovském adresáři je vytvořen odkaz na skript, který generuje výsledky do HTML souboru. Ten je následně zobrazen v prohlížeči. Z mně neznámého důvodu samotný odkaz nefunguje, odkazovaný skript ale ano. Samotné výsledky ovšem nelze prohlížet přímo v programu.
Aplikaci jsem testoval v pekwm, což ale s následujícím problémem souvisí okrajově. Dočasné pozastavení programu se provede stiskem klávesy "p", opětovné spuštění ale už klávesou libovolnou. To je dle mého nešťastné řešení, protože pokud se přepínám na jinou plochu pomocí klávesnice, program po tomto stisku pokračuje v činnosti, ale jakmile ztratí fokus, opět se "pauzne". Ale to uživatel nezjistí - vrátí se opět k programu, aby to zjistil, vidí, že je zastavený, stiskne Ctrl-Tab a vidí, že se program opět rozběhne - atakdále.
Nezjistil jsem, jak program upgradovat: při instalaci nové verze zobrazí program oznámení, že v cílovém adresáři už je aplikace nainstalována. Hlášku doplňují tlačítka "Ano" a "Ne" a jenom instinkt mě vedl k tomu, že se asi ptá, zda pokračovat, či ne - otázka ale chybí. Také jsem záměrně nezkoumal, kde jsou uloženy výsledky - smažu si je instalací nové verze?
Závěrem určité tipy a návrhy, které se mi mihly hlavou. Bylo by zajímavé, kdyby děti mohly do svého profilu načíst vlastní fotku. A samozřejmě prohlížet výsledky přímo v programu, společně s podobiznami. Jako další praktický tip mě napadá doplnění tlačítek "Pauza" a "Konec" do prostředí programu. Nelíbí se mi všudypřítomné tlačítko "Souhlas", které ne vždy vyjadřuje, s čím by se mělo souhlasit.
Vize? Masivní propagace tohoto pionýra, například formou spolupráce s Danix Teamem, jehož cílem je také školství. A další produkty, minimálně stejně dobré. Přeji programu úspěch a oblibu, myslím, že najde své místo na trhu. Pružnost autorů mu jde k duhu a to je dle mého důležitý faktor. Firma, která nenaslouchá zákazníkům, na to doplatí - příklad známe jistě všichni.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
>pokud se přepínám na jinou plochu pomocí klávesnice
Nepredpokladam, ze by dite, pro ktere je tento program urcen, prepinalo na dalsi virtualni plochy
Jinak je super, ze takove programy vznikaji-dalsi moznost, jak muze linux prorazit do obycejnych domacnosti.
Ted jsem dostal brouka do hlavy. Kdyz jsem byl dite, tak me fascinovaly TUI hry pod DOSem-had, sibenice a bludiste. Uvazuju, ze bych nekde vylovil jejich zdrojaky a zkusil je prelozit pro linux.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free