Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Až sem jsem to dočetl, než jsem se dozvěděl, kolik má tlačítek (moc :().
Lépe dávat pozor! -_-
Bude recenze ostatních zmiňovaných druhů?Pyra byla stručně v minulém článku. Má horší senzor, staré kolečko a nemá paměť pro makra (jenom přemapování). Nevím ale, jestli není de facto EOL, protože nová symetrická malá myš je Roccat Lua (vlastně ořezaná savu s trochu jiným tvarem). Ta kone na obrázku je v podstatě mrtvá, mám ji jenom na nějaké experimenty.
No zabte mě, celkový počet nikde dříve zmíněný nevidím. Podle fotek a textu mi bylo jasný, že jich má více, než preferuji (3 i s kolečkem), screenshoty toho GUI jsem neprohlížel, nepoužíval bych ho. Vypadalo to na 5, i podle fotek, video jsem neviděl. Možná jsem se nechal unést úvodním poměrně strohým specifikacím, s minimem nesmyslů a mezi základní myš lua a naopak takřka bohatýrskou řadu. Kolik tlačítek asi má bohatýrská myš? :)Lépe dávat pozor! -_-
Pyra byla stručně v minulém článku. Má horší senzor, staré kolečko a nemá paměť pro makra (jenom přemapování). Nevím ale, jestli není de facto EOL, protože nová symetrická malá myš je Roccat Lua (vlastně ořezaná savu s trochu jiným tvarem). Ta kone na obrázku je v podstatě mrtvá, mám ji jenom na nějaké experimenty.Sakra, tak která je která? :) Savu je recenzována, Pyra je nějaká malá, jejíž nástupce je malá Lua a nejnabušenejší je Kone. Na obrázku se třemi najednou je ta bohatýrská Kone, menší je Savu a malá, co ?nemá kabel, je Pyra. Tak? Nešly by popisky k fotkám?
No zabte mě, celkový počet nikde dříve zmíněný nevidím.
Druhý odstavec části o tvaru/zpracování: dvě tlačítka, kolečko, dvě postranní tlačítka. Být tam víc tlačítek, zmínil bych je. Už jsem zblblý z toho, že jsem ty články psal dva, ale je to i v tomhle.
Sakra, tak která je která?
Pyra (existuje drátová i bezdrátová) mimochodem byla v článku na podzim.
Na obrázku je krom ní stará, mrtvá kone. Dneska je místo ní lepší Kone Pure [Optical] a Kone XTD. Palm grip
Nešly by popisky k fotkám?
Je tam napsané, co tam je za myši. Dokonce ve stejném pořadí, jak jsou na obrázku. Jejich specifikace jsou na tři kliky daleko.
Tak je jich teda 5 a já jen nechápu větu o mapování funkcí libovolného z devíti standardních tlačítek myši. Došel jsem k tomu, že myš má 9 tlačítek, jejichž (?výchozí) funkce lze namapovat na hlavní dvě a kolečko. A že nevím, která myš na obrázcích je která.Druhý odstavec části o tvaru/zpracování: dvě tlačítka, kolečko, dvě postranní tlačítka. Být tam víc tlačítek, zmínil bych je. Už jsem zblblý z toho, že jsem ty články psal dva, ale je to i v tomhle.
Ah, když na to "klepnu". Koukám na to z telefonu, neukazuje mi to tooltipy a na obrázky neklepám, rozčiluje mě, jak to vyskočí a překreje stránku (a někdy nenačte obrázek). Což není problém serveru. Teď je to jasné, díky.Je tam napsané, co tam je za myši. Dokonce ve stejném pořadí, jak jsou na obrázku. Jejich specifikace jsou na tři kliky daleko.
Hybete prece celou mysi, jaky je rozdil kde je snimac?
Občas nezanedbatelný; hraje to zásadní roli v korespondenci mezi pohybem ruky a kurzoru při naklonění myši (tj. ne ortogonálně k displeji). Stačí se podívat, jaké jsou ohlasy mj. na Logitech G500, který má senzor hodně posunutý dopředu.
Tiskni
Sdílej: