Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Může mi někdo potvrdit, že na InstallFest šel proto, aby se něco dověděl? Nemyslím to jako provokaci, opravdu mě to zajímá.
Já si nemohu pomoci, ale dle programu a dle těchto reportáží se mi zdá, že více než polovina témat je o všem a o ničem (v čem je nesvobodný SW špatný, v čem je lepší klávesnice než myš, proč používat svobodný SW, úvody do všeobecně známých technologií, hry v Linuxu, proč používat Google ...). Mně se zdá, že se témata moc rozplizla od těch "pro začátečníky" (to myslím hanlivě -- poslední dobou je všechno "pro začátečníky") přes ty "pro advokáty svobodného SW" (jako by to potřebovali) až po ty složitější (IPv6, ZFS, ...).
Dál nechápu třeba téma "Fedora 10 a 11, rozdíly RHEL a Fedory" a hlavně jeho význam. Spíš by lidi přitáhla témata jako "Výhody RHEL v podnikové oblasti oproti jiným distribucím" (přitáhlo by třeba lidi z firem) nebo "Nasazení RHEL do počítačové učebny s deseti stroji" (přitáhlo by třeba nadšence, co budují nějakou takovou menší síť).
Ale nebyl jsem tam; soudím jen dle textů, takže se třeba mýlím. Berte můj názor jako názor potenciálního zájemce o přednášky, který však nabídkou zůstal zcela nezaujatý...
Mimochodem, já si prvně myslel, že se tam bude něco instalovat. Ještě jsem se o tom s někým bavil, že tyto akce v dnešní době nemají moc cenu...
"Fedora 10 a 11, rozdíly RHEL a Fedory" .... "Výhody RHEL v podnikové oblasti oproti jiným distribucím" ... "Nasazení RHEL do počítačové učebny s deseti stroji"co mas porad s tim redhatem? :)
Já jsem tam napsal Red Hat proto, že přednáška, kterou jsem zmiňoval jako příklad, byla taky od něj. Kdyby byla od Sunu, navázal bych Sunem, kdyby byla od Canonicalu, navázal bych Canonicalem a kdyby byla od Novellu, navázal bych Canonicalem... :-)
Mimochodem, IPv6, ZFS, clustery a Beamer jsou pro začátečníky?
V každém případě, nejhorší jsou hodinové prezentace, které začnou třeba vysvětlením, co je to počítačová myš a jak se používá, a skončí programováním modulů do jádra... Přesně tímto dojmem na mne některé z těch prezentací působí.
A videl si ty prednasky ?
vsechny a cele ?
Kterému slovíčku z následující věty nerozumíš? "Ale nebyl jsem tam; soudím jen dle textů, takže se třeba mýlím. Berte můj názor jako názor potenciálního zájemce o přednášky, který však nabídkou zůstal zcela nezaujatý..."
Fyzicka pritomnost nebyla treba stacilo pustit stream ... a pak az psat prispevky ...
"Ale nebyl jsem tam; soudím jen dle textů, takže se třeba mýlím. Berte můj názor jako názor potenciálního zájemce o přednášky, který však nabídkou zůstal zcela nezaujatý..."
Nabízím ti doučování českého jazyka v rozsahu celého prvního pololetí první třídy základní školy pro mentálně retardované děti (je to tedy na míru). Jsem schopen upravit tempo výuky, aby vyhovovalo konkrétním žákům.
odhadnout obsah a prubeh prezentace jen z nazvu je si myslim docela hodne slozite..a tobe se to nepovedlo :).
A co se skladby programu..mas pravdu ze to byl trochu mix zacatecnickych a misrne pokrocilych prednasek...myslis, ze to neni tak dobre? Uvidime co se dozvime z ankety....navstevniku bylo skutecne velke mnozstvi a vydrzeli tam vetsinou po cely den..to uz o necem vypovida:)
"Výhody RHEL v podnikové oblasti oproti jiným distribucím" (přitáhlo by třeba lidi z firem) nebo "Nasazení RHEL do počítačové učebny s deseti stroji" (přitáhlo by třeba nadšence, co budují nějakou takovou menší síť)Nevím, s RHEL nedělám, ale jak chceš prezentovat výhody? Jaké jsou objektivní výhody třeba Ubuntu proti Mandrivě? (no flame, myslím, že objektivně distribuce posuzovat nejde) Mě přirostl k srdci Debian a nedám na něj dopustit, ale před třeba Slackwaristou ho neobhájím. Slackwarista zase neobhájí svou distribuci před Debianem. Každá má jinou filozofii - kdyby distribuce šly posoudit objektivně, tak jich asi není tolik. Stavba sítě - no, na webu je tolik HOWTO, že toho moc říct nejde... K afterparty - skoro dvě hodiny jsem kecal s Ondrou Caletkou a všem možném i nemožném. Kdo ho zná, pochopí
> Nevím, s RHEL nedělám, ale jak chceš prezentovat výhody? Jaké jsou objektivní výhody třeba Ubuntu proti Mandrivě? (no flame, myslím, že objektivně distribuce posuzovat nejde) Mě přirostl k srdci Debian a nedám na něj dopustit, ale před třeba Slackwaristou ho neobhájím. Slackwarista zase neobhájí svou distribuci před Debianem. Každá má jinou filozofii - kdyby distribuce šly posoudit objektivně, tak jich asi není tolik.
Vždyť jsi výše řekl: klasická obchodní prezentace. Co na tom chceš objektivního? Na obchodní prezentace se chodí, aby ses podíval, co je objekt prezentace zač, a jestli společnost nezastupují magoři, se kterými bys nechtěl jednat. Jestli chceš objektivitu, tak si musíš zajít na obchodní prezentaci konkurence.
Ostatně, ty si myslíš, že když ti tam o Zypperu přednáší Franta Pučmidrát z Novellu a o VirtualBoxu Jarda Krupička ze Sunu, tak že dostáváš nějakou objektivitu?
> Stavba sítě - no, na webu je tolik HOWTO, že toho moc říct nejde...
Nějaká HOWTO sice jsou, problém ale je, že jisté množství z nich je na HOWNO. A navíc platí to, co jsem řekl výše -- mohlo by to být trochu obchodní (pro tento účel by stačilo, že by se téma prezentace demonstrovalo na konkrétním výrobku), ale hlavně hodně informativní. Hlavní výhodou je, že je to (většinou, pokud se toho ujme někdo, kdo umí) takové serióznější než nějaký upatlaný blog.
> Hlavní výhodou je, že je to (většinou, pokud se toho ujme někdo, kdo umí) takové serióznější než nějaký upatlaný blog.
A taky se mi zdá, že se tam lépe dají zdůraznit důležité body než v textu.
Díky za pěknou reportáž.
Co je to za hru na tom monitoru?
Tiskni
Sdílej: