Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Celá akce začínala již ve čtvrtek večer, my jsme přijeli v pátek ráno. Cesta z Prahy autem trvala asi 2 hodiny. Ubytování bylo zajištěno v Juniorhotelu, což je rozsáhlý areál bývalé politické školy. V jejímž objektu se nacházejí přednáškové sály, školní jídelna aj. Od pátku stál pobyt se stravou pro nečleny 1725 Kč.
Pokoje byly buňkového typu 3+3 osoby, naše počáteční obavy o velký počet lidí na jedno WC a sprchu se nakonec ukázaly jako neopodstatněné vzhledem k tomu, že jsme se na pokoji vyskytovali minimálně. Našeho spolubydlícího jsme potkali poprvé až v sobotu večer :). Školní jídelně, kde jsme se stravovali, se také co do kvality jídel a velikosti porcí nedalo nic vytknout.
Velmi jsme uvítali 270 stránek dlouhý sborník (sázený v TeXu) se zpracovanými přednáškami, odkazy a kontakty na přednášející. Velmi mne potěšily samolepky Linux zdarma a legálně s Tuxem, které už máme nalepené na našich počítačích. (Jednáme teď s CZLUGem o tom, že bychom dávali tyto samolepky k našim páleným distribucím).
Přednášek bylo hodně, navíc někdy probíhaly zároveň přednášky o Linuxu i o TeXu. Vybíráme tedy přednášky, na kterých jsme byli a které nás zaujaly.
Zajímavá přednáška, kde byly na příkladech ukázány nejběžnější typy bezpečnostních chyb, kterých se programátor může při programování /nejen/ pod Linuxem dopustit, se zaměřením na buffer overflow, chyby při programování řetězců, atd.
Přednáška očekávaná zvláště hardwaráři a těmi co chtějí technologii Bluetooth použít pro svůj mobilní telefon. Cijoml, který o tomto tématu psal na AbcLinuxu a Mobilu, obecně představil technologii Bluetooth, včetně krátkého úvodu do historie vzniku tohoto projektu. Vysvětlil standardy a na názorných příkladech ukázal snahy některých výrobců mobilních telefonů o proprietární verze Bluetooth. Také ukázal script, který zamezuje tuhnutí Nokií při komunikací s Bluetoothem. Živě bylo předvedeno připojení přes Bluetooth se zapůjčenou SIMkartou od Českého Mobilu.
Večerní přednáška, kde byla obecně popsána Java a konkrétně její použití pod linuxem. Juraj Michálek pak pozval na sezení SKLUG na jaře do Košic a na podzim do Bratislavy.
V sobotu jsme samozřejmě zaspali, takže jsme nestihli přednášku Ladislava Heringa Softwarový Raid pod Linuxem.
Velmi zajímavá přednáška, pojednávající o konkrétním projektu výstavby linuxového clusteru v Ústavu geoniky AV ČR, určeného pro náročné numerické výpočty. Konkrétně se jednalo o klastr Thea postavený na běžném železe - 8 počítačích s procesorem Athlon 1,4 Ghz, 768 MB Ram, 20 GB HDD. Projekt byl popsán velmi detailně, od samotné myšlenky, přes softwarové řešení, po konečné nasazení v praxi. Na konec přednášky byly ukázány výsledky testů porovnávající tento klustrový počítač s dalšími počítači postavenými na jiné technologii. Cluster - kolekce samostatných počítačů /uzlů/, schopných svébytné existence, spojených do jednoho funkčního celku. V současnosti tato řešení nahrazují počítače používající drahý proprietární hardware a software.
Nejdříve na konkrétním příkladu bylo ukázáno, jak taková počítačová výuka na střední škole s použitím Open Source aplikací funguje. Následovně pan Grombiřík, který v současnosti vede internetové stránky anti-indoše, vysvětloval výhody použití Open Source aplikací ve školství. Zmiňoval se mimo jiné o tom, že v původním plánu Internetu do škol bylo vytvořit multiplatformní prostředí, jenž je v rozporu se současnou realizací projektu. Další významným argumentem byli finanční úspory.
Na dotaz, kdo z přítomných je nějak zainteresován ve školství se zvedlo několik málo rukou, jeden z účastníků vtipně dodal "všichni, protože tam chodí naše děti", čímž myslím velmi přesně vystihl závažnost tohoto tématu. V celkem bouřlivé diskusi se např. řešilo to, že Autocont /výhradní dodavatel projektu InDoš/ kromě toho, že používá software hlavně jedné známé softwarové firmy, nedovoluje instalovat bez povolení žádný jiný software. Na to je tu jakási "certifikační autorita", která za poplatek povolení vydá či nevydá, s tím že některé firmy jsou si opět rovnější než ty druhé. Byl představen velmi mladý projekt Jednoty Školských informatiků, jenž se daným problémem zabývá.
Přednáška o protokolu sloužícímu k jednoduchému a přenositelnému vzdálenému volání funkcí.
Jiří Kosek: DocBookXML/SGML formát pro tvorbu dokumentace, který používá mnoho open-source i komerčních projektů.
Asi vedoucí osobnost co se české verze TeXu týče zrekapituloval vznik, okolnosti vzniku a české verze TeXu, jeho současný stav a naději, že už na něm nebude muset nic měnit :).
Pan Kolaja z firmy Solnet, dle vizáže nejmladší z přednášejících, na konkrétním příkladě, který demonstroval na svém notebooku, předvedl řešení elektronické pošty pro organizace na bázi OSS. Použity byly programy Exim, OpenLDAP, Apache, Horde, IMP, Turba..
Po tom, co byl organizátory přednášející nalezen :), měl přednášku, ve které se věnoval nově vyvíjenému jádru 2.5, popisoval problémy, které má současné jádro, a které by verze 2.5 měla vyřešit.
Tři dny velmi kvalitních přednášek za velmi příznivou cenu, možnost setkání s lidmi z linuxové komunity z celé ČR a dvou ze Slovenska. Nechybělo ani spadnutí aplikace pod Windows :), pod kterými běžela asi polovina notebooku určených na přednášky.
Návštěvníci přednášek měli možnost zakoupit literaturu týkající se převážně Linuxu od knihkupectví Marecek s 10% slevou. Těšíme se na další setkání...
Zájemci o sborník ze semináře SLT 2002 si jej mohou objednat v knihkupectví Mareček nebo v nakladatelství Konvoj. Zájemci z Prahy si mohou zakoupení sborníku domluvit s Petrem Olšákem (olsak@math.feld.cvut.cz). Cena sborníku je 190 Kč.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
BTW cos na tu moji rikal ? :)
Tomáš Závodný
kontakt