Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
JednotlivciKurnik, to mi přijde dost málo. Co se patmatuju, tak na skládání se na ČPS byly jiné zástupy. Třeba by bylo vhodné o tom informovat ve formě zprávičky. A nebo ještě vhodnější by bylo kdybych si už konečně založil blog a jal se informování sám, že?
Podle transparentního účtu cca 180 lidíTak tam asi byl nějaký větší pohyb na tom účtu, protože se mi zdálo, že ten seznam byl delší. Ale i 180 lidí je furt víc než těch pár tady. Když si vynásobím 180 jakýmkoliv číslem, tak mi vyjde zajímavá částka.
Pro inspiraci a povzbuzení javovské větve - měl jsem v rukách pěkné řešení (nic pro desktop - úložištěm dat je Domino) a fungovalo na Win 32, 64 a také na Lin 64 (dál už jsem neměl důvod pátrat). Jak se podívat do souboru *.zfo neřeší. Ještě si vybavuji, že nebylo JRE jako JRE. Nesneslo se to s Javou z Novellích repozitářů (openSUSE), musel jsem sáhnout na SUN (bylo to něco na tenhle způsob - problém s šifrováním). Dost se mi hodila možnost přesměrovat komunikaci přes PROXY (-Dhttps.proxyHost=ipAdresa -Dhttps.proxyPort=8080)
Tiskni
Sdílej: