Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Richard Jan Voigts
V poslední verzi bylo cílem poskytnout v sadě nástrojů RAD Studio možnost vytvářet aplikace pro nejrozšířenější operační systémy z jediného zdrojového kódu. Existuje tedy už oficiální podpora Windows 10 Anniversary Update, MacOS Sierra, iOS 10, Android N (Nougat) a 64bitových verzí Ubuntu a Red Hat Enterprise Linux (tj. serverové verze). Podpora Windows 10 byla zvolena z důvodu rychlého přijímání tohoto operačního systému a jak řekl pan Daniel Jenne z Asseco Solutions: „Prostě to tak bude dříve nebo později, protože to Microsoft chce. Windows 7 dnes mají podle průzkumu W3Counter (který je však veřejně nedostupný) 18,51% podíl, Android 6 má 14 %, Windows 10 mají 12,93 %, Android 5 má 10,89 % a Android 4 už jen 8,88 %. Kam se svět ubírá, je tedy jasné.
RAD Studio 10.2 Tokyo podporuje Amazon Web Services a Azure ohledně přístupu k úložištím dat, tabulkám a frontám, dále podporu BaaS včetně Parse a Kinvey, klientské knihovny s přímým přístupem REST a HTTP a databázové komponenty NoSQL s plnou podporou pro MongoDB.
RAD Studio Tokyo poskytuje širokou podporu pro IoT a zpřístupňuje desktopové a mobilní aplikace pro IoT. Podporuje přenosové protokoly Bluetooth, Bluetooth LE a Wi-Fi, komponenty IoT připravené k nasazení, rozpoznání blízkého zařízení, které se ohlásí, komponenty BeaconFence pro obshuhu pozičních majáčků, umí sbírat data ze senzorů a monitorovat distribuovaná zařízení IoT pomocí komponent ThingPoint.
RAD Studio Tokyo obsahuje meziplatformní kompilátor Delphi Linux včetně úplné sady nástrojů a knihoven. Kompilátory tedy má celkem pro pět operačních systémů, mezi které patří 32bitové a 64bitové Windows, Android, iOS, Mac OS X a nově Linux, meziplatformní runtime knihovnu a přístup do databází (paměť, souborový systém, threading, výjimky, datové tabulky, XML, JSON, HTTP a klienty REST…), a také knihovnu FireMonkey pro vizuální komponenty. V RAD Studio 10.2 Tokyo lze vyvíjet v prostředí C++Builder, Delphi a pro ukládání dat využít databázový systém InterBase 2017. Podporované architektury procesorů jsou Intel a ARM.
Při práci lze využít Quick Edits pro vytváření formulářů, přidávání tlačítek a editaci společných vlastností. Quick Edits má pět nových oblastí – rychlé vytvoření formuláře, přidání společně používaných ovládání a komponent, připnutí ikon a kontejneru obrázků, editace společných vlastností, jako například popisky, zarovnání prvků, jejich barev, atd.; lze využít jen pro VCL, podpora FMX se plánuje.
Daniel Jenne nejprve představil software house Asseco Solutions, který je součástí Asseco Group, vyrábí celkem čtyři ERP systémy (Helios Red pro živnostníky a malé firmy, Helios Orange pro malé až středně velké firmy, Helios Green pro velké firmy a Helios Fenix pro segment státní správy), má 18 poboček po celém světě a je kótována na burzách ve Varšavě, Tel Avivu a NASDAQ ve Spojených státech amerických. Poté seznámil posluchače s Helios Zoom, multiplatformním klientem pro API (eServer) v produktu Helios Orange, aplikací vyvíjenou už v Delphi 10.2 Berlin Update 2, která je k dispozici na platformách Windows (od Windows 7), Android, iOS a Mac OS. Vzhledem k tomu, že podle statistiky W3Counter se v únoru 2017 přistupovalo na stránky používající čítač W3Counter ve 36 % z Windows, 34 % z Androidu, 11 % z iOS a v 5 % z Linuxu, je dobré mít všechny tyto platformy v patrnosti a pokud se už něco vyvíjí, umístit to i na Windows Store.
Daniel Jenne dále seznámil přítomné s Windows Desktop Bridge (původně projekt Centennial), který patří do rodiny nástrojů pro převod aplikací z různých platforem do UWP (Universal Windows Platform). Aktuálně jsou k dispozici nástroje pro převod z hlavních platforem Win32 a iOS a doplňují je nástroje pro mobilní aplikace v Silverlight a webové aplikace; slouží k převodu obecných Win32 aplikací do formátu UWP (balíček APPX). Výsledek je opět určený pouze pro desktopové Windows 10, veřejně je k dispozici od Windows 10 Anniversary Update od srpna 2016 a je součástí Windows SDK. APPX je souborový formát použitý pro distribuci aplikací UWP.
Pro převod aplikací do balíčku APPX používá RAD Studio standardní nástroje Microsoft SDK. Práce s nimi je však poměrně složitá. Proto je RAD Studio již od verze 10.1 Berlin Update 2 překrývá přehlednými průvodci, které tuto činnost zjednodušují. Výsledný formát APPX (soubor formátu ZIP s adresářovou strukturou) je tak plně slučitelný s normami MS.
Pan Daniel Jenne se také snažil odhadnout fáze přechodu na UWP podle Microsoftu, aktuální stav je „convert“, tj. výše popsané převedení aplikací, další (cca čtyři fáze: convert – enhance – extend – migrate – reach all) budou vyžadovat další vývoj.
V Delphi pro vytváření aplikací pro Windows Store existuje podpora v nové položce konfigurace na platformě Windows, nová definice SDK pro Windows, nové ikony a parametry pro vytvoření manifestu, nová sekce Provisioning v Delphi specifikuje způsob distribuce balíčku APPX – buď jako samostatná Ad hoc pomocí souboru .appx, kdy je nutný certifikát pro podepsání appx, nebo jako Store přímo pomocí Windows Store. Delphi má také rozšířenou sekci Deployment, která automaticky zabalí určené soubory do APPX.
Pro umístění souborů do Windows Store je nutné mít vývojářský účet od Microsoftu. Pro fyzické osoby jde o jednorázový poplatek za 19 dolarů, pro právní subjekty za 99 dolarů. K tomu je nutné požádat speciálním online formulářem o přistoupení do Centennial Early Adopter Program, založit novou aplikaci ve vývojářském účtu, předložit ke kontrole původní aplikaci Win32 i její podobu v APPX. Tým pak dostane pro daný vývojářský účet práva na publikování dané aplikace. Ještě je třeba doplnit potřebné informace a publikovat balíček .appx (submission) a počkat na certifikaci a publikování.
Formáty EXE a APPX je nutné stále udržovat, protože poměr Windows 7 a Windows 10 je ještě vyrovnaný, a proto je také příprava aplikací pro Windows Store zatím náročnější. Pro APPX hovoří snadné vytvoření nativního instalačního balíčku, snadná dostupnost ve Windows Store, centrální aktualizace (i pro interní podnikové aplikace jako například distribuce aktualizací desktopových aplikací pro ERP Helios od Asseco Solutions) a centrální monetizace, kromě toho i potenciální přístup k UWP API – notifikace, zprávy typu „toast“ a živé dlaždice. Více na www.delphi.cz.
Pawel Glowacki z Embarcadera ve druhé polovině semináře, kterého se zúčastnilo přes 140 zájemců, předvedl ukázky vývoje pro Linux, databázových aplikací s FireDAC a vytváření REST API pro mobilní zařízení a IoT. Všichni účastníci dostali jako dárek slevový kupón na nové RAD Studio 10.2 Tokyo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: