Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 19:17
Novinky: Ulteo, OpenSUSE 10.2, System Rescue CD, Ubuntu 7.04 Herd 1, Atomix 4.0. Neshody u Kanotixu. Distribuční rada pro Debian/Ubuntu: cache repozitáře s apt-cacher. Rozhovor: Ondřej Surý a tým Ubuntu CZ.
Linuxové distribuce začínají podporovat PlayStation 3 - běží na něm Yellow Dog, Fedora Core a Gentoo, podpora bude i ve vanilla jádře. Vyšel první release candidate Damn Small Linuxu 3.2 (changelog, download). První release candidate je k dispozici rovněž pro PC-BSD 1.3, čtěte oznámení, poznámky k vydání, changelog a stahujte. Vývojáři dokončili Freespire Alpha2 (1.1.73) - zatím obsahuje mnoho problémů, verze je vhodná pro pokročilejší uživatele; viz poznámky a oznámení; stahujte přes BitTorrent.
Jedním z důvodů tvorby obrovského množství distribucí je neschopnost vývojářů dohodnout se na cílech a práci. Konflikt se nevyhl ani Kanotixu - live CD založeném na Knoppixu a nestabilní větvi Debianu. Jak bylo oznámeno, vývojář Stefan Lippers-Hollmann se rozhodl projekt opustit a vytvořit si vlastní distribuci nazvanou Sidux. Jako by to nestačilo, zakladatel Kanotixu Jörg Schirottke zvažuje přechod z nestabilní větve Debianu k Ubuntu a chce se pokusit distribuci orientovat více komerčně, čímž pravděpodobně odradí některé uživatele své distribuce. O dění okolo Kanotixu informuje i tuxmachines.org.
Ulteo je nová distribuce od Gaëla Duvala, původního autora Mandrake a spoluzakladatele MandrakeSoftu. Distribuce má přinést revoluční způsob správy a aktualizace systému. Ulteo má představovat systém, který se o sebe sám postará — uživatel se nemusí starat o instalaci aktualizací, systém bude vždy aktuální a stabilní. Chce toho docílit tím, že celý systém bude v image SquashFS a spolu s dalšími vrstvami ho propojí UnionFS. Vývojáři se tedy nebudou starat o souborový systém, ale kompletní image, což má vést ke slibované stabilitě.
Začátkem prosince vyšla první verze této distribuce nazvaná Ulteo Sirius Alpha 1. Je to instalovatelné LiveCD založené na balíčcích z Ubuntu 6.06 - používá jádro 2.6.15, X.org 7.0, KDE 3.5.2 a Firefox 1.5.0.8. Démon UGD (Ulteo General Daemon) se připojuje ke serverům Ulteo a zjišťuje, zda nejsou k dispozici aktualizace. Pokud ano, může je nainstalovat. Obraz CD (622 MB) se dá stáhnout ze zrcadla nebo přes BitTorrent.
Aktuální verze této populární distribuce přináší ten nejnovější software ze světa open source. Výchozím souborovým systémem pro instalaci je ext3, prostředí KDE a GNOME se dočkala nového designu a Firefox je k dispozici ve verzi 2.0. Distribuce má vylepšeného správce balíčků, nový power management a podporu pro interní čtečky SD karet. Pro podrobnosti si můžete přečíst oznámení o vydání. Stahujte pro pro platformy i386, x86_64 a PowerPC.
SystemRescueCD je live CD pro záchranu dat z disků v případě havárie. Můžete s ním upravovat diskové oddíly, připojovat souborové systémy ext2/3, reiserfs, reiser4, xfs, jfs, vfat a ntfs, nebo připojovat síťové svazky přes Sambu či NFS. Mezi hlavní nástroje patří GParted, QtParted a PartImage, naleznete i nástroje potřebné pro opravu souborových systémů (e2fsprogs, reiserfsprogs a další).
Poslední verze 0.3.0 beta1 představuje velké vylepšení. Obsahuje X.Org, Firefox 2.0 a editory gVim a SciTE. Dříve používané Captive nahradilo ntfs3g beta. Čtěte podrobné informace o vydání, nebo rovnou stahujte.
První vývojová verze Ubuntu 7.04 nazvaného "Feisty Fawn" je pod označením "Herd 1" připravena k testování. Herd 1 je první zastávkou na vývojové cestě, která by měla skončit 19. dubna 2007. Hlavní změnou je sloučení aktualizací z Debianu, společnou změnou ve všech *ubuntu je povýšení na jádro verze 2.6.19.
O verzích "Herd" je známo, že jsou nestabilní a plné chyb. Tato verze skončí zpanikařením jádra při instalaci i386 verze pod virtuálním SMP strojem na VMware a při ukončování běhu live CD nepřečte vaše potvrzení, že jste z mechaniky odstranili CD a systém se tak musíte restartovat ručně. Pro podrobnosti o tomto vydání si přečtěte oznámení. Stahovat můžete Ubuntu a Kubuntu pro platformy x86, AMD64, PowerPC a SPARC.
Atomix je distribuce srbského původu založená na Fedora Core. Poslední verze 4.0 obsahuje přes 2700 balíčků, mezi než patří jádro 2.6.18.2, KDE 3.5.5 a OpenOffice.org 2.0.4. Vývojáři i uživatelé ocení GCC, Python, Perl, PHP, Ruby a kompletní podporu pro vývoj v Javě: Java 1.4.2, Eclipse 3.2.1, Jakarta Tomcat 5.5.7. Dále stojí za zmínku Xen 3.0.3 a poslední stabilní Firefox a Thunderbird.
Atomix si můžete vyzkoušet v podobě instalačního DVD (3785 MB) a live DVD (888 MB).
Pokud na síti provozujeme několik strojů s Debianem/Ubuntu, může se vyplatit na serveru vytvořit cache repozitářů, takže každý balíček bude stahován pouze jednou. Nejprve na server nainstalujeme apt-cacher:
apt-get install apt-cacher
Dalším krokem je upravit soubor /etc/apt-cacher/apt-cacher.conf
, aby apt-cacher přijímal připojení z naší sítě (příkladem budiž 192.168.0.0/24 a 10.1.2.0/24):
allowed_hosts=192.168.0.0/24, 10.1.2.0/24
Pro zjednodušení používání naší cache můžeme vytvořit náhradní jména pro jednotlivé repozitáře:
path_map = ubuntu-security security.ubuntu.com/ubuntu; ubuntu-updates \ archive.ubuntu.com/ubuntu
Na klientských systémech tedy namísto security.ubuntu.com/ubuntu
můžeme používat pouze označení ubuntu-security
, obdobně stačí označení ubuntu-updates
místo archive.ubuntu.com/ubuntu
. Pokud chcete, aby se apt-cacher spouštěl při startu systému, upravte soubor /etc/default/apt-cacher
: nastavte AUTOSTART=1
.
Nyní musíme nastavit používání naší cache na klientech — na každém z nich upravte soubor /etc/apt/sources.list
tak, že například místo
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu edgy-security main restricted universe multiverse
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu edgy-security main restricted universe multiverse
budeme nyní používat
deb http://nas-server:3142/ubuntu-security edgy-security main restricted universe multiverse
deb-src http://nas-server:3142/ubuntu-security edgy-security main restricted universe multiverse
kde 3142 je port, který apt-cacher ve výchozím stavu používá, a ubuntu-security
je alias, který jsme nastavili na serveru. Pokud již máte na serveru některé balíčky v cache apt, můžete je naimportovat pro použití apt-cacherem pomocí skriptu, příklad:
/usr/share/apt-cacher/apt-cacher-import.pl \ /var/cache/apt/archives
1) Na Ubuntu si lidi pochvalují vstřícný přístup k uživateli - začátečníkovi. Z tvého pohledu: jaká nejdůležitější vylepšení přináší v tomto směru verze 6.10?
Jako největší novinku bych zmínil Upstart, což je moderní náhrada za klasický sysvinit. Mnoho uživatelů si této změny ani nevšimne, ale z pohledu linuxových distribucí je to jeden z nejvýznamnějších zásahů.
Další jednoznačná vylepšení jsou, ať už pro nováčka nebo profesionála nové aplikace obsažené v instalaci:
Ubuntu 6.10 také obsahuje novější verze:
2) Jaké jsou největší slabiny české lokalizace? S čím potřebujete pomoci a jak se může případný zájemce do projektu zapojit?
Především používat Ubuntu a šířit jej. Krom toho:
Nikdy není dost uživatelů, kteří mohou oznamovat nalezené chyby v překladu do Rosetty: https://launchpad.net/distros/ubuntu/+source/language-pack-cs/+bugs
Také bychom ocenili nové překladatele, kteří by se soustředili především na překládání Xubuntu a Edubuntu.
3) Mark Shuttleworth o další verzi prohlásil, že se mimo jiné zaměří na podporu hardwaru notebooků, multimédia a desktopové efekty. Teď, když je Edgy Eft venku, jak probíhají přípravy na Feisty Fawn?
V listopadu se konal vývojářský summit v Mountain View, Kalifornii. Projednávají se vždy jednotlivé 'specifikace', neboli návrhy nových funkcí a vylepšení Ubuntu, na základě návrhů komunity a nápadů vývojářů. Před vydáním vývojáři komunitu pokaždé vyzývají, aby nějaké přinesla.
Například se uvažuje o zavedení trojrozměrných efektů na pracovní plochu ve výchozí instalaci, čímž se naráží na kontroverzi nutných nesvobodných ovladačů. Na podobnou kontroverzi naráží i zjednodušení instalace kodeků, která se plánuje.
z něj jako péro z gauče kouká hranatej Firefox s výchozím skinem. Proč musí spousta distribucí strašit lidi tak stupidním nedostatkem, kterej je navíc vidět na první pohled?To zůstane věčně nezodpovězenou otázkou
To zůstane věčně nezodpovězenou otázkouTo ne, mně stačilo doinstalovatFakt je, že Firefox vypadá jako pěst na oko ve všech výchozích instalacích, které jsem kdy dělal, hnus jeden šedivej
nspr
.
(Někteří) uživatelé Ubuntu by jeho pověsti výrazně prospěli hlavně tím, kdyby se přestali chovat jako banda [autocensored] a neprudili na fórech ostatních distribucí výlevy typu "XY je na ***, přejděte na Ubuntu, to je mnohem lepší." Jenže co můžeme čekat, když mají teď zářný příklad v samotném Marku Shuttleworthovi…A co si Ubuntu za "pověst" (hlavně mezi skalními příznivci jiných distribucí) koupí? Houby
A kromě toho, výše popisovaným způsobem se chovají uživatelé prakticky všech distribucí, dokonce i banda [autocensored] SUSáků, co bytostně nesnášejí, když kdokoliv chválí jinou distribuci než tu jejich
O tom ovšem řeč nebyla. Určitě chodí uživatelé SuSE ve větším počtu na specializovaná fóra Ubuntu vyzývat tamní uživatele, aby se vykašlali na Ubuntu a přešli k SuSE? Právě takové chování totiž považuji za vrcholně nevkusné - a poslední dobou (asi tak od jara) se s ním setkávám dost často, a to téměř výhradně ze strany propagátorů Ubuntu.
a to téměř výhradně ze strany propagátorů Ubuntu.Hm, a nebyli to nedávno ještě "téměř výhradně" propagátoři Gentoo?
Hm, a nebyli to nedávno ještě "téměř výhradně" propagátoři Gentoo?
Měl byste číst pozorněji. Těm jsem vyčítal něco úplně jiného. Rozhodně si nevzpomínám, že bych je viděl ve větším měřítku exhibovat třeba na SuSEportálu nebo IRC kanálech zaměřených na SuSE.
když se jim prostě po zkušenostech se SUSE líbí Ubuntu víc a dávají to hlasitě najevo, tak věřím, že to věrným uživatelům SUSE připadá až tak nevkusné
Ať si to dávají najevo, ale neměli by tím spamovat konference zaměřené na jiné systémy. Chodí snad fandové Citroenu před prodejny partnerů Peugeotu s transparenty "Vykašlete se na Pažouty, kupte si Citróna?"
Měl byste číst pozorněji. Těm jsem vyčítal něco úplně jiného.LOL
Chodí snad fandové Citroenu před prodejny partnerů Peugeotu s transparenty "Vykašlete se na Pažouty, kupte si Citróna?"Jestli chodí s transparenty, to tedy nevím, ale nepochybně majitelé citrónů tohle majitelům pažoutů říkají (a naopak). No, ale dobře víte, že se stížnostmi typu fandové toho a toho by neměli dělat to a to můžete jít někam do lampárny
A podle čeho se určuje, zda je daná distribuce textová? Snad ne podle instalátoru ...Příklady naznačují, že podle toho, že nemá klikací konfigurační nástroje, alebrž toliko textové konfigurační soubory
urpme mcc
je Mandriva taky textová? Takže poNevím, co je "mcc", ale že lze z Mandrivy odstraněním grafických konfiguračních nástrojů udělat taky "textové distro", to snad ano. Nevím ovšem, do jaké míry to bude pohodlné či funkční, když to takto nebylo koncipováno. Způsob správy systému "klikací nástroje" vs. "textové konfiguráky" snad jste schopen z uživatelského hlediska rozlišiturpme mcc
je Mandriva taky textová?
Koukám, že máte zase hádavou náladu...A kdy nemá?
Ulteo má představovat systém, který se o sebe sám postará — uživatel se nemusí starat o instalaci aktualizací, systém bude vždy aktuální a stabilní.neni tato veta omilem prevzata z Windows Update? na _linuxovou_ distribuci to zni divne... skoro jako by se snazila byt chytrejsi nez uzivatel...co mi to pripomina?
na _linuxovou_ distribuci to zni divne... skoro jako by se snazila byt chytrejsi nez uzivatel...co mi to pripomina?Že naprostá většina potenciálních uživatelů vítá, když nemusí být chytřejší než systém?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.