Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Do konference přišlo celkem 1749 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, Greg KH, Andrew Morton.
Benjamin Herrenschmidt ohlásil:
Vytvořil jsem patch, který obsahuje spoustu oprav ovladače radeonfb. Mezi jinými obsahuje nové PCI id, řeší problém s některými TFT panely, opravuje akceleraci v grafickém modu 800x600 a tak dále. Navíc přináší novinky z kódu PowerMac PM.
Patch najdete na adrese http://penguinppc.org/~benh/radeonfb_ben.diff.
Nigel Cunningham napsal:
Nový port do 2.5 z verze 2.4 je dostupný na www.sourceforge.net/projects/swsusp.
Změny od poslední verze nejsou velké, snad nejdůležitější je
implementace dynamicky alokovaných bitmap. Pro většinu lidí to
neznamená nic, ale Andrew Morton, Pavel a Patrick budou šťastní.
Doufám, že brzy najdu čas a začnu bombardovat Pavla, Patricka a
Linuse inkremenentálními patchi pro snadné začlenění .
Pod jádry 2.4 používáme skripty pro vypnutí problematických ovladačů, přepnutí do textové konzole atd. před začátkem procesu. Doufáme, že toto se stane zbytečností v řadě 2.5, až bude model ovladače hotov. Mezitím byste měli začít testovat při minimální zátěži a pomalu přidávat věci. Funguje to dobře na mém Omnibooku XE3! YMMV.
Krátký návod:
Pavel Machek měl pocit, že kód není zcela připraven a Alan s ním souhlasil, nicméně Pavel si všimnul, že Nigelův kód opravuje obecnou chybu, která by mohla v jádře dělat něco moc špatného dokonce i bez swsusp. Poprosil jej tedy, ať opravu zašle Alanovi.
Con Kolivas napsal:
Dostal jsem spoustu požadavků na zpětnou portaci změn interaktivity v O(1) scheduleru. Vzdoroval jsem, protože lidé mi popisovali skutečné problémy s těmito patchi. Nicméně zdá se, že většina, pokud ne všechny problémy jsou spjaty s jediným patchem.
Zasílám sadu patchů, které obsahují interaktivní patche bez toho jednoho odpovědného za problémy. Není třeba žádného patche pro ladění desktopu, takže jsem jej odstranil z webu. Tyto patche musí být aplikovány ručně v daném pořadí. Používám už je chvilku bez problémů.
Stáhněte si je z:
Aneesh Kumar K.V citoval dopis Briana J. Watsona z konference ssic-linux-devel:
Od verze 0.8.0 je OpenSSI schopné nabootovat na více než 67 IA-32 uzlech. Obsahuje první ukázku HA-CFS, která umožní clusteru ztratit svůj root CFS filesystém na serverovém uzlu a pokračovat v běhu, pokud jiný uzel je připojen se stejným diskem. Lustre a NFS klienti byli integrováni. LVS nyní dokáže automaticky registrovat libovolný soket, který dělá listen(). Unix domain sockets, sdílená paměť SysV a SysV semafory jsou všechny clusterovatelné [clusterwide].
Pro migraci procesu použijte raději /proc rozhraní než SIGMIGRATE. Ssidevfs je připojen pro každý uzel, /dev je kontextový symbolický odkaz na ssidevfs pro uzel procesu. CFS nově podporuje uzamykání souborů pomocí fcntl(). SSI verze util-linux byla začleněna do 2.11z. Xinetd server nyní automaticky běží na všech uzlech.
Poslední verze OpenSSI je 0.9.6. Binární RPM a zdrojové kódy jsou k dispozici na adrese http://openssi.org/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: