Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pavel Machek ohlásil BitBucket, nástroj mající fungovat na repozitářích BitKeeperu:
Vytvořil jsem malý (prozatím) read-only klon BitKeeperu, je dostupný na adrese www.sf.net/projects/bitbucket. Obsahuje následující nástroje:
Larry McVoy odpověděl, že BitKeeper je registrovaná značka a poprosil Pavla, ať ji nepoužívá při popisu BitBucketu. Později vysvětlil, že Pavel nesmí říkat, že "BitBucket je GPL klon BitKeeperu", protože by se z toho dalo vyvozovat, že BitBucket umí totéž co BitKeeper, ale nic není vzdálenějšího pravdě. Pavel se omluvil a napsal, že změní slovosled na "Cílem projektu je vytvořit systém správy verzí kompatibilní s BitKeeperem". Následkem této debaty někteří vývojáři začali provokovat Larryho používáním termínů jako KitBeeper či ButtCreeper.
Pavel Janík měl pocit, že jde o ztrátu času, neboť Pavlova práce byla podpořena proprietárním produktem. Christoph Hellwig odpověděl, že Pavel nic nebrání trávit svůj čas na BitBucketu, pokud chce. John Bradford se zeptal, jaký je skutečný cíl tohoto projektu, zda vyvinout systém správy verzí nebo naštvat Larryho. Pavel vysvětlil:
Diskuse pokračovala dále a byla velmi zajímavá jak z technického, tak lidského hlediska. Máte-li čas a umíte anglicky, doporučuji přečíst si anglický originál.
Greg KH ohlásil:
Tady je soubor změn v i2c a jeho ovladačích, které začínají přechod na nový model jaderných ovladačů. Jednou umožní odstranit všechen zmatek se sysctl a proc v tomto subsystému.
Andre Hedrick ohlásil, že se opět rozběhla jeho komunikace s firmou Promise a blíží se dohodě ohledně vývoje potřebného ovladače.
Phillip Lougher ohlásil verzi 1.2 komprimovaného souborového systému určeného ke čtení SquashFS. Novinkou je možnost přidávání dat k archivu pomocí utility mksquashfs. Více na stránkách projektu http://squashfs.sourceforge.net.
Larry McVoy announced:
Myslím, že tyto repozitáře jsou už tak stabilní, že s nimi můžeme počítat. CVS repozitář je na
cvs -d:pserver:anonymous@kernel.bkbits.net:/home/cvs
a má dva hlavní moduly, linux-2.4 a linux-2.5.
Jan-Benedict Glaw a další navrhovali rsync rozhraní, ale nedočkali se odpovědi.
Tom Zanussi ohlásil nový souborový systém, relayFS, který je navržen pro zjednodušení vytváření bufferu a pro efektivní přenos velkého množství dat z kernelu do uživatelského prostoru. Patch najdete na adrese http://www.opersys.com/ftp/p ub/relayfs/, více informací pak na stránkách projektu http://www.opersys.com/relayfs.
Pavel Machek zaslal patch a
vysvětlil: Toto umožní uživateli vypnout
obrazovku
na jeho požadavek. Na některých strojích (philips velo) si podsvícení
vezme
více energie než zbytek systému, což se stává kritickým.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: