V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Pavel Machek ohlásil BitBucket, nástroj mající fungovat na repozitářích BitKeeperu:
Vytvořil jsem malý (prozatím) read-only klon BitKeeperu, je dostupný na adrese www.sf.net/projects/bitbucket. Obsahuje následující nástroje:
Larry McVoy odpověděl, že BitKeeper je registrovaná značka a poprosil Pavla, ať ji nepoužívá při popisu BitBucketu. Později vysvětlil, že Pavel nesmí říkat, že "BitBucket je GPL klon BitKeeperu", protože by se z toho dalo vyvozovat, že BitBucket umí totéž co BitKeeper, ale nic není vzdálenějšího pravdě. Pavel se omluvil a napsal, že změní slovosled na "Cílem projektu je vytvořit systém správy verzí kompatibilní s BitKeeperem". Následkem této debaty někteří vývojáři začali provokovat Larryho používáním termínů jako KitBeeper či ButtCreeper.
Pavel Janík měl pocit, že jde o ztrátu času, neboť Pavlova práce byla podpořena proprietárním produktem. Christoph Hellwig odpověděl, že Pavel nic nebrání trávit svůj čas na BitBucketu, pokud chce. John Bradford se zeptal, jaký je skutečný cíl tohoto projektu, zda vyvinout systém správy verzí nebo naštvat Larryho. Pavel vysvětlil:
Diskuse pokračovala dále a byla velmi zajímavá jak z technického, tak lidského hlediska. Máte-li čas a umíte anglicky, doporučuji přečíst si anglický originál.
Greg KH ohlásil:
Tady je soubor změn v i2c a jeho ovladačích, které začínají přechod na nový model jaderných ovladačů. Jednou umožní odstranit všechen zmatek se sysctl a proc v tomto subsystému.
Andre Hedrick ohlásil, že se opět rozběhla jeho komunikace s firmou Promise a blíží se dohodě ohledně vývoje potřebného ovladače.
Phillip Lougher ohlásil verzi 1.2 komprimovaného souborového systému určeného ke čtení SquashFS. Novinkou je možnost přidávání dat k archivu pomocí utility mksquashfs. Více na stránkách projektu http://squashfs.sourceforge.net.
Larry McVoy announced:
Myslím, že tyto repozitáře jsou už tak stabilní, že s nimi můžeme počítat. CVS repozitář je na
cvs -d:pserver:anonymous@kernel.bkbits.net:/home/cvs
a má dva hlavní moduly, linux-2.4 a linux-2.5.
Jan-Benedict Glaw a další navrhovali rsync rozhraní, ale nedočkali se odpovědi.
Tom Zanussi ohlásil nový souborový systém, relayFS, který je navržen pro zjednodušení vytváření bufferu a pro efektivní přenos velkého množství dat z kernelu do uživatelského prostoru. Patch najdete na adrese http://www.opersys.com/ftp/p ub/relayfs/, více informací pak na stránkách projektu http://www.opersys.com/relayfs.
Pavel Machek zaslal patch a
vysvětlil: Toto umožní uživateli vypnout
obrazovku
na jeho požadavek. Na některých strojích (philips velo) si podsvícení
vezme
více energie než zbytek systému, což se stává kritickým.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: