Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Do konference přišlo celkem 1867 emailů, nejvíce jich poslali "Martin J. Bligh", William Lee Irwin III, Alan Cox.
Greg KH ohlásil:
Mel Gorman ohlásil:
Toto je začátek konečné verze dokumentace VM vůči jádru 2.4.20. Obsahuje informace o celé virtuální paměti. Ve spoustě starších kapitol byla opravena terminologie, použití fontů a přibylo i pár nových kapitol. Prosím o omluvu za příliš hrubou kapitolu o swapování, chtěl jsem ji dodělat do konce víkendu, abych mohl být mimo internet a nestarat se o ni.
Celá dokumentace je rozdělena na dvě části. understands.foo je hlavní dokument vysvětlující, jak VM funguje a code.foo je poměrně detailní komentovaný kód v obtížnějších částech. Naleznete je v preferovaném PDF formátě, jako html i obyčejný text na adrese http://www.csn.ul.ie/~mel/projects/vm/guide/.
Martin J. Bligh mu pogratuloval a poděkoval mu za tuto rozsáhlou práci, která bude nejhodnotnějším zdrojem informací a navíc je zdarma dostupná komukoliv.
Gary Lerhaupt z Dellu ohlásil nový projekt. DKMS je framework, kde zdrojové kódy ovladačů mohou být umístěny mimo strom jádra, takže je snadné překompilovat moduly, kdykoliv upgradujete jádro. To má umožnit dodavatelům Linuxu poskytovat ovladače, aniž by museli čekat na uvolnění další verze jádra. DKMS najdete na adrese http://www.lerhaupt.com/dkms/. Jako licence byla zvolena GPL. Najdete tam jako příklad i ovladač QLogic používající DKMS.
Pár dnů později si odpověděl sám sobě, neboť si DKMS stáhlo málo lidí. Podle něj je tento problém velmi reálný u poskytovatelů linuxových řešení. V Dellu pracují na spoustě hardwaru a mají rozsáhlá nasazení se spoustou zakazníků, takže si nemohou dovolit čekat na funkční ovladače v jádře. Nemohou také poslat opravený zdrojový tar balík a čekat, že to je ta správná zakaznická zkušenost. Jenže také nemohou produkovat binární RPM s moduly pro každou kombinaci, kterou poskytují. Proto potřebují framework, který by držel zdrojové kódy modulů, a mohli by tak překompilovat zdrojáky přímo na stroji zákazníka s libovolným jádrem, které používá.
Andrew Grover ohlásil nové ACPI patche vůči oběma hlavním řadám, které jsou dostupné na adrese http://sf.net/projects/acpi. Tato verze řeší spoustu dlouho existujících chyb. Pokud jste měli v minulosti problémy s oops při čtení informací o bateriích, při bootování či zpomalování systému kvůli příliš častým ACPI přerušením, vyzkoušejte tento patch.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: