Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Do konference přišlo celkem 2164 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, Christoph Hellwig, "Martin J. Bligh".
Během komentování zdrojového kódu Andrea Arcangeli poznamenal, že používá svůj vlastní GPL software pro získání dat [checkout] ze stromu BitKeeperu, neboť nechce přijít o další informace uložené v proprietárním formátu BitKeeperu. Pavel Machek požádal o jeho zveřejnění, ale Larry McVoy z BitMoveru napsal:
Dvě věci:
Pavel, Andrea a další byli rádi, když se dočetli o dostupnosti CVS přístupu. Nicméně později Andrea zaslal URL, kde najdete jeho zmíněný skript. Dave Jones poznamenal, že den před tím, než Andrea napsal první řádku skriptu, bylo zrovna výročí Linusova oznámení, že bude používat BK pro řízení vývoje Linusu.
Na jiném místě Larry hrozil vývojářům, že uzavře HTTP rozhraní, pokud by lidé používali Andreův skript. Vysvětlil, že používá tisíckát větší šířku pásma než normální BK a to si BitMover nemůže dovolit platit. Jamie Lokier napsal Andreovi, že porušuje licenci BitKeeperu, že která zakazuje reverzní inženýring protokolu pro vytváření volné alternativy BK. Rik van Riel odpověděl, že reverzní inženýring protokolu je asi povolen, dokud nevytváříte alternativu sami.
Ale Larry napsal, že chápe reverzní inženýring protokolu jako "pracujete na konkureční implementaci". Licence říká, že můžete používat BK zdarma, ale nesmíte jej používat takovým způsobem, který by poškodil jejich podnikání. Adrian Bunk podotkl, že v Německu je ustanovení licence zakazující reverzní inženýring neplatné, neboť je povoleno zjišťovat informace nutné pro vytváření nezávislých programů komunikujících s původním programem. Jamie Lokier doplnil, že reverzní inženýring kvůli interoperabilitě spadá pod pojem fair use [férové použití] v mnoha státech včetně Německa a Velké Britanie.
Alan Cox a Larry chvíli debatovali, zda je nutné pro reverzní inženýring vlastnit legální kopii [BK je pro Open Source vývojáře sice zdarma, ale zakazuje reverzní inženýring, takže pak by byla jeho licence neplatná]. Thomas Molina navrhnul, ať se všichni přizpůsobí duchu Larryho licence, ale Jamie vysvětlil, že:
Larry zasáhl nerv Open Source komunity tím, že vytvořil uzavřený protokol a dostal jej až do samého srdce vývojového procesu kernelu. Bylo by velmi nezdvořilé ignorovat Larryho licenci a používat jím vyvinutý software proti jeho vysloveným přáním. Na druhou stranu je všeobecně přijímáno vytváření programů komunikujících s cizím uzavřeným softwarem. Je to dokonce zapsáno do zákonů týkajících se copyrightu. Je to princip.
Představte si, že by všichni vaši přátelé začali mluvit novým jazykem Deštinou. Přáli byste si s nimi bavit tímto jazykem, abyste s ními mohli pracovat. A teď - co kdyby ti řekli, že se musíš stát členem nějakého klubu a podepsat smlouvu či zaplatit hodně peněz, jinak nebudeš moci mluvit tímto jazykem? Pokud těch přátel bude moc, nemůžeš je ignorovat a buď byste přijali podmínky nebo se naučili jazyk stejně.
Nyní, pokud jste přijali myšlenku, že napsat program pro komunikaci s ostatními používajícími BitKeeper je správná věc, v jazyce jejich volby, jak to chcete udělat? Larry vytvořil situaci, kdy jedinou šancí je analyzovat jeho software proti jeho vůli. Co je důležitější? Být zdvořilý vůči Larrymu nebo mít možnost vytvořit takový program? Rozhodněte se sami.
Andreovi se libilo přirovnání s Deštinou, ale poznamenal, že jeho cílem není mluvit Deštinou, ale překládat z Deštiny do češtiny. Potřebuje přístup k datům a provádět jejich zálohy v otevřeném formátě. A Larry se chystá poskytnout taková data v otevřeném formátě [CVS], takže pouze pokud by tak neučinil, museli bychom zjišťovat legálnost takového reverzního inženýringu.
Později Larry napsal, že chtěli poskytnout komunitě své nástroje zdarma, ale pokud reakce komunity bude "bezva, nyní jejich nástroje můžeme kopírovat ještě snadněji", bude nutné se chránit pomocí patentů. Přestože jeden patent stojí více, než poskytnutí pásma pro všechny vývojáře na dobu jednoho roku. Nicolas Pitre odpověděl, že Larry nemůže žádat rozhodnutí komunity, neboť ta není nijak hierarchicky členěna a není pravděpodobné, že by dokázala zformovat jediný názor respektovaný všemi.
John Bradford si všiml, že komunita ani tak nepotřebuje SCM nástroj [jako je BitKeeper či CVS], ale mít možnost synchronizovat se s posledními změnami v Linusově stromu. Andrew Morton tuto teorii potvrdil a podotkl, že rozdíl proti poslednímu vydanému jádru je vždy dostupný na adrese http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.5/testing/cset/. Matt Reppert si však posteskl, že je generován jen jednou denně. Jon Bradford si přál, aby někdo vytvořil konferenci, kam by se zasílaly Linusovy patche. Alan odpověděl, že taková konference již existuje a během další debaty vyplynulo, že je i aktuální.
Pavel Machek zaslal patch pro podporu S4bios. Napsal, že S4bios je snadnější k používání (není možné nabootovat špatné jádro, stroj indikuje, že spí, není tedy vypnutý), má hezký progress bar atd. Někdo se soukromě zeptal na rozdíly vůči S4 a zda stále kernel zapisuje své core do swapu. Pavel svou odpověď směřoval do konference a potvrdil tazateli jeho domněnku a odkázal jej na soubor documentation/swsusp.txt.
Mons Rullgord se zeptal na existenci ovladačů SATA čipů firmy Promise. Andre Hedrick odpověděl, že žádné nejsou, neboť se nedohodl na smlouvě s Promise. Doporučil používat produkty Silicon Image. Mons se zeptal, v čem je problém a Andre vysvětlil, že:
Kazunori Miyazawa ohlásil:
David S. Miller poděkoval Kazunoriovi za jeho práci a slíbil, že si kód prohlédne. Pak se zeptal, zda spolupracuje s Kunihiro Ishiguro nebo pracuje nezávisle na něm na stejném úkolu. Vysvětlil, že taková duplikovaná snaha je zbytečná, neboť každý účastník získá plný kredit za svou práci. Hideaki YOSHIFUJI potvrdil, že bohužel oba pracují nezávisle na sobě a později se obě skupiny dohodly, že budou pracovat společně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: