Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 18:18
SGI přelicencuje své příspěvky k OpenGL. Nokia chystá 3G internetový tablet. Greg Kroah-Hartman kritizuje Canonical. openSUSE 11.1 Beta 1. PLD Live 2008.09. Pardus Linux 2008.1. Distribuční rada: snadný přístup k fotkám s flickrfs.
Bylo dokončeno PC-BSD 7.0 s KDE 4.1.1, lepší podporou hardwaru a rostoucí knihovnou PBI balíčků. Ubuntu 8.10 Alpha 6 je další krok k říjnovému vydání Ubuntu. Foresight Linux 1.0 "Kid's" je speciální edice této distribuce orientované na GNOME; nabízí hromadu programů pro děti ve věku 2 až 10 let: Tux of Math Command, SuperTux, SuperTuxCart, GNU Chess a další. Mythbuntu 8.10 Alpha 6 opravuje spoustu chyb a uvádí testovací Personal Package Archive, který obsahuje software, který buď v repozitářích není, nebo je, ale pouze ve starších verzích. TinyMe 2008.1 Alpha 1 je začátkem snahy zmenšit ISO obraz distribuce na 150 MB, tato verze má 169 MB; přináší poslední novinky z testovacích repozitářů PCLinuxOS a jádro 2.6.24.4.
Firma SGI oznámila uvolnění licence SGI Free Software License B. Ta téměř kopíruje licenci X11 používanou v X.Org a zajišťuje tak větší svobodu kódu, kterým SGI komunitě přispěla. Mezi jejich příspěvky patří vzorová implementace OpenGL, GLX API a různá GLX rozšíření. GLX zajišťuje vazbu mezi OpenGL a X serverem a je tedy nutná pro jakoukoliv OpenGL implementaci, která X potřebuje. Dá se očekávat, že díky tomuto kroku se dostane podpora OpenGL zpět do distribucí, kde je výhradně svobodný software, například tedy do gNewSense. Teď jen zbývá, aby byl rozvoj samotného OpenGL v silných rukách, které se nebojí dělat změny a potlačí API kupředu.
Nokia odhalila své plány na Maemo 5 - Maemo je linuxová platforma, kterou Nokia používá ve svých internetových tabletech. Nová generace přinese podporu 3G telefonních sítí a bude postavena kolem procesoru OMAP 3. Ten zajistí nejen výkon blízký laptopům, ale umožní příchod nových multimediálních funkcí - například fotoaparátu s vysokým rozlišením. Už nyní je vidět, že Nokia pilně pracuje, protože do upstreamu se dostávají první patche pro nové funkce. Linux se tak dočkal podpory sítí HSPA, a to právě ve zmiňovaných procesorech OMAP 3. Nokia je vedle firem jako AMD, Google nebo Cisco zlatým členem Linux Foundation, což znamená roční příspěvek ve výši 100 000 dolarů.
Významný vývojář jádra Greg Kroah-Hartman se během Linux Plumbers Convention 2008 obul do Canonicalu. Kritizuje to, že téměř nepřispívají k vývoji Linuxu (jádra). Za poslední tři roky firma uvolnila jen přibližně 100 patchů, přičemž za toto období se do jádra dostalo celkem 100 000 patchů. 0,1 % podílu tak umisťuje Canonical na 79. místo v žebříčku přispívajících firem, přičemž první dvě místa patří Red Hatu a Novellu. Reakce ze strany Ubuntu na sebe nenechala dlouho čekat - Matt Zimmerman (technický ředitel) označil Gregova tvrzení za nevhodná a jeho statistické metody za nepřesné. Měl námitky také k jeho pojmu "Linuxový ekosystém", který zahrnoval GCC, binutils, X.org, Glibc a Linux, ale ignoroval desktopová prostředí. Událost popisují Linux Magazine a Heise.
openSUSE dělá velké kroky kupředu. Ve verzi 11.1 Beta 1 se KDE 3 přítomné na DVD ve verzi 3.5.10 přesouvá do seznamu „ostatních správců oken“. Do popředí se tak definitivně dostává KDE 4.1, kde jsou standardně zapnuté kompozitní efekty a ve kterém můžete vyzkoušet Amarok 2.0 Beta 1. GNOME je dostupné v připravované verzi 2.24 a nabízí Ekiga 3.0, IM program Empathy, podporu tabů a jiné novinky v programu Nautilus, Banshee 1.3 a různé drobnosti a vylepšení. YaST obsahuje přepsané moduly pro správu tiskáren, zabezpečení a pro práci s oddíly. Distribuce je připravená pro IPv6 prostředí a je podporován Elastic Compute Cloud (EC2). Kromě AppArmor mají nyní uživatelé možnost používat také SELinux.
PLD je nezávislá distribuce zaměřená na pokročilejší uživatele a administrátory. Živé CD tohoto projektu používá prostředí GNOME 2.22, umí automaticky spravovat drátové i bezdrátové sítě (NetworkManager 0.7svn) a experimentálně umožňuje instalaci na pevný disk. Systém startuje velmi rychle a pohání jej Linux 2.6.25.16.
Pardus Linux 2008.1 nabízí překlad do dalšího jazyka - tentokrát je to švédština - a počet jazyků díky tomu dosahuje čísla 11. Živá CD tentokrát vyšla ve dvou variantách: KDE 3 a KDE 4. Také do Pardusu se dostává nový NetworkManager s podporou Ad-Hoc sítí, sdílením připojení a dalšími funkcemi. A jak je obvyklé, byl aktualizován software: Mozilla Firefox 3.0.1, OpenOffice.org 2.4.17, KDE 4.1.1 a Linux 2.6.25.16.
Flickrfs je další virtuální souborový systém postavený nad FUSE. Tento vám umožňuje snadnou správu fotek s účtem na službě Flickr. Flickrfs je v Gentoo dostupný jako balíček sys-fs/flickrfs
(i když mně osobně ebuild nefungoval). Nejprve spustíme hlavní skript, který zajistí připojení virtuálního FS a autentizaci:
flickrfs.py /kam/pripojit
V připojeném adresáři můžeme vidět adresář tags
a sets
. Přes sets můžeme přistupovat k sadám obrázků (v podobě adresářů) a vytvářet nové a kopírovat do nich obrázky. U nahraných souborů se dá pomocí změn práv nastavovat přístupnost pro přátele, veřejnost apod.:
Při vytváření nové sady je možné roznou přiřadit štítky jejich vložením do názvu sady (adresáře):
NazevSady:stitek1:stitek2
V adresáři /tags
je možné prohledávat fotografie podle jejich štítků. Najdeme zde podadresáře public
(hledání ve všech veřejných fotkách) a personal
(hledání ve vašich fotkách). Pokud uvnitř vytvoříme adresář s názvem
stitek1:stitek2:stitek3
Po jeho otevření uvidíme nalezené fotografie jako soubory. Flickrfs má ještě další funkce jako automatická změna velikosti obrázku při nahrávání, úprava metadat a další. Více najdete na stránkách projektu.
Kromě toho, malý & měkký může rychle odpovědět a přijít s vlastní technologií raytracingu v dx, kdoví...Otázka je, jak to bude fungovat. Prvních několik verzí DX taky stálo za nic moc a s OpenGL se těžko mohlo měřit.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.