PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Do konference přišlo celkem 3335 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Alan Cox, Chuck Ebbert.
Richard B. Johnson se zeptal:
Jak kernel dostane více než pět parametrů?
V současnosti:
Některé funkce jako mají mmap šest parametrů! Nevíte někdo, jak jsou tyto parametry předány? Pracuji na ultralehké C knihovně a mám hotovo vše po mmap (v syscall.h) (89 funkcí). Myslel jsem, že by to mohl být registr EBP, ale nevypadá to tak. Možná je zde ukazatel na seznam parametrů??? Je to divné...
Bruce Harada zaslal odkaz na dokumentaci a citoval, že některá systémová volání v jádře 2.4 předávají šestý parametr v EBP. Systémová volání s šesti a více parametry kompatibilní se staršími jádry předávají ukazatel na blok s parametry v EBX. Richard poděkoval, že přesně tohle hledal.
Ingo Molnar zaslal patch s implementací HyperThreading plánovače "bez kompromisů". Scheduler je teď stabilní a chová se řádně na dvouprocesorovém stroji s HyperThredingem [2-CPU-2-sibling HT]. Patch je k dosipozici na adrese http://redhat.com/~mingo/O(1)-scheduler/.
Martin J. Bligh si jej prohlédl a shledal, že je zde jasné zlepšení při velké zátěži, nicméně při nízké zátěži měl pocit degradace výkonu. Ingo odpověděl, že se nejspíše jedná o chybu.
Andre Hedrick napsal:
Tento patch dosazuje Bartlomieje na dobře placenou pozici globálního správce IDE, neboť já jsem ustoupil, abych se soustředil na řešení problémů se SATA a různými čipsety. Byl jsem zde, abych vyčistil transport pro zjednodušení protokolu.
Dále patch adresuje některé texty, které mohou být chápány jako restrikce GPL. Formálně oznamuji, že všechny mé příspěvky do kernelu za posledních pět let jsou duálně licencovány pod OSL/GPL. Silně doporučuji všem osobám zainteresovaným v kernelu, aby si prohlédly OSL a zauvažovaly nad ní.
Andy Pfiffer ohlásil dokument popisující zrychlení rebootu za pomocí funkce kexec, která umožňuje nahrát a spustit jiný kernel z Linuxu bez použití BIOSu a bootloaderu. Vynecháním BIOSu je možné snížit dobu nefunkčnosti [downtime] podnikových [enterprise] systémů či čekání jaderných vývojářů. Dokument ukazuje naměřené hodnoty snížení bootovacího času použitím kexec. Najdete jej na adrese http://www.osdl.org/docs/reducing_system_reboot_time_with_kexec.pdf.
Rolla N. Selbak oznámil verzi 1.0.0 projektu Open POSIX Test Suite, jehož cílem je vytvořit sadu testů shody se standardem IEEE Std 1003.1-2001 popisujícím systémová rozhraní. Výhledově budou přidány funkční a zátěžové testy. Tato verze obsahuje kompletní POSIX testy pro signály, fronty zpráv, semafory, časovače [timers] a plánovače procesů [process scheduler]. Testy vláken jsou z 95% hotovy. Více najdete na adrese http://posixtest.sourceforge.net.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: