Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 15:51
Vedle dvou zpráv týkajících se pevných disků a Seagate se dnes podíváme na pokračování problému Intelu s řadičem USB 3.0 v čipsetech pro „Haswell“ a také jeden moc pěkný foťák, tedy vlastně foťáček…
Minule jsme si krátce povídali o tom, že v čipsetech doprovázejících uvedení „Haswellu“ na trh, bude v první revizi chyba týkající se USB 3.0. Dnes tu máme dodatek.
Chyba je takové povahy, že nebude možné ji ošetřit úpravou firmwaru či ovladačů a tudíž jí budou potenciálně postižena všechna zařízení s inkriminovanými čipsety. Tedy alespoň co se týče notebooků, v nichž bude „Haswell“ obsažen v klasickém dvoučipovém duu CPU + čipset. Pro Ultrabooky, kde bude na této generaci již obojí v jednom čipu, Intel stihne provést nahrazení celé dosavadní produkce novou revizí, jediný zádrhel čeká výrobce, kteří až do uvedení na trh budou vše testovat na této vadné revizi a onu opravenou dostanou od Intelu až „za 5 minut 12“.
Problém se tedy bude týkat jen omezeného množství produktů, navíc se nemusí projevit na každé kombinaci stroje „Haswell“ / periferie USB 3.0. Věc se má tak, že při probuzení z S3 spánku si čipset a připojené zařízení vyměňují nějaké ty informace zajišťující, že zařízení je též probuzeno a uvedeno do stavu před uspáním. A zádrhel je v tom, že nový čipset chybně vyhodnocuje signál(y) do určité úrovně a nad ní již provede – nesprávně – odpojení tohoto zařízení, místo jeho znovupřipojení. Záleží na tom, jakou přesnou hodnotu napětí v rozmezí daném specifikací USB 3.0 zařízení skutečně používá. Nic z tohoto se samozřejmě netýká případných přídavných USB 3.0 řadičů, ale právě těch bych v notebooku s „Haswellem“ moc neočekával.
Samozřejmě jen málokdo nechává rozdělanou práci na USB 3.0 zařízeních, když jde svůj stroj uspat, o to menší dopad chyby též bude. Ale nedá mi to nepoložit si otázku, jestli opravdu nejde napsat jednoduchý rezidentní prográmek, který při přechodu do S3 „slízne“ stav všech USB zařízení, někam si jej uloží a po opětovném probuzení operační systém bude čekat na dokončení práce tohoto rezidentíku, který jako první věc udělá, že korektně obnoví činnost těchto zařízení. Netvrdím, že to bude fungovat vždy a všude, ale zase že by ten problém byl v principu kompletně SW-neřešitelný, to se mi jednoduše nepozdává.
Zatímco 7200otáčkové disky pro notebooky nám Seagate minule ukončil, v tichosti připravil nové zajímavé produkty. Mezi nimi vedle očekávaných mobilních hybridních disků nechybí právě hybridy v 3,5palcové velikosti. Můžeme tak přivítat řadu Seagate Desktop SSHD, s kapacitou HDD části – bavme se o konkrétním modelu – dosahující 2 TB a flashové části o velikosti nuzných 8 GB. To vše za 149 dolarů. Na první pohled se to jeví málo. HDD kapacita je tvořena pouze dvěma 2TB plotnami (ale otáčejícími se 7200× za minutu), flashová dokonce jen 8GB velikostí. Je tedy jasné, že v první vlně zamíří na trh kompromisní řešení.
Na druhou stranu, cokoli nad touto úrovní lze vnímat jako nejčastěji pouhé úložiště pro filmy, a tak se rychlost 5900 ot/min jeví jako zcela vyhovující. Jinou otázkou je velikost flashové části, kterou bude kompletně obsluhovat firmware disku a která bude sloužit jako velká R/W cache. Tady budeme muset prozatím věřit Seagatu, že bude její logika napsána dobře a na reálném provozu nového Desktop SSHD se viditelně projeví. Osobně si totiž myslím, že její přínos se bude benchmarkovat blbě, resp. realita nebude odpovídat obvyklým HDD testům. Obecně se ale domnívám, že 8GB kapacita je málo, což v podstatě potvrzuje i sama společnost Seagate, která již nyní hovoří o tom, že připravuje i výkonnější modely s 32GB SSD částí.
Jinak u laptopů se do 2,5palcového disku s výškou standardních 9,5 mm vejde 1TB kapacita tvořená dvěma plotnami, plus 8GB SSD část, což je zcela v pořádku. Pro Ultrabooky je zde 7mm výška s jednou plotnou a kapacitou HDD části 500 GB, což osobně považuji za asi nejzajímavější úložiště pro Ultrabooky, jelikož ceně 79 dolarů těžko bude cokoli konkurovat. Všechny tyto nové produkty Seagate se objeví na trhu ještě v tomto pololetí (realisticky bych je tedy čekal někdy kolem Computextu 2013, který se koná 4 až 8. června v Tchaj-peji).
Jinak Seagate též slaví významný milník, jako první výrobce HDD totiž dodal na trh již 2 miliardy pevných disků. Zatímco dostat na trh první miliardu mu trvalo 29 let, tu druhou stihl za 4 roky a podle předpokladu tu třetí dodá ještě o hodně rychleji. Poptávka – zejména díky cloudovým službám – výrazně roste a byznys pevných disků v žádném případě nemá šanci býti převálcován nastupujícími SSD. Jenom v příštích dvou letech má nastat čtyřnásobný růst uživateli generovaného obsahu a ten budou muset internetové služby jako YouTube někam ukládat.
Obvykle na Sony nadávám, jak przní své stroje polopropustnými zrcátky či jak je v čele odporné megapixelové války, ale i Sony umí přístroje zajímavé, nezprzněné. Jedním takovým je (papírově) bezzrcadlovka NEX-3N. Drží se osvědčeného 16,1Mpix Exmor APS HD CMOS dávajícího fotografie o rozlišení 4912×3264, přičemž před ním není žádné zrcátko kradoucí 20 %+ světla pro autofokus.
Rozsahem citlivostí ISO 200 až 16 000 neurazí, 1080p videem se stereo zvukem též ne, dále je tu třípalcový výklopný displej se 460k body (budiž, byť 921k bych viděl raději), podpora karet formátů SD/SDHC/SDXC a Memory Stick Pro Duo/Pro-HG Duo, USB 2.0 + HDMI a výdrž 480 snímků dle metodiky CIPA. To vše v tělíčku o rozměrech 110×62×35 mm a hmotnosti 269 g, případně ještě zvětšené o dalších 116 g se setovým objektivem Sony E 16-50mm F3.5-5.6 PZ OSS – ten začíná na příjemně širokém začátku v přepočtu 24 mm a disponuje elektronickým zoomováním. Kombo těchto dvou dílů tak tvoří sympaticky malý celek s cenovkou v součtu 12 990 Kč.
Celkově sympatický přístroj malých rozměrů, za přijatelnou cenu. Samozřejmě zde patrně budou určité kompromisy v rychlosti těla, případně optických kvalitách objektivu, ale ty nebude nijak (100× jak bývá zvykem u kompaktů ) zhoršovat snímač – ten je totiž výborný. Snad jen dodatek: na trh jde bílá a černá varianta. Růžovou s hvězdičkami ale u Sony nehledejte, Jean-Paule…
Ale nedá mi to nepoložit si otázku, jestli opravdu nejde napsat jednoduchý rezidentní prográmek, který při přechodu do S3 „slízne“ stav všech USB zařízení, někam si jej uloží a po opětovném probuzení operační systém bude čekat na dokončení práce tohoto rezidentíku, který jako první věc udělá, že korektně obnoví činnost těchto zařízení.Nejde, viz bug a jeho závěrečný komentář od zdejšího uživatele...
Pro Ultrabooky, kde bude na této generaci již obojí v jednom čipu, Intel stihne provést nahrazení celé dosavadní produkceZajimave, ze pro ultrabooky to jde, ale pro zbytek ne...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.