Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Nová 4TB Barracuda se nejmenuje 7200.15, jak by se dalo očekávat, už vlastně ani ne Barracuda, ale pouze Seagate Desktop HDD.15. Co vedlo marketingové oddělení tohoto výrobce k takové změně a opuštění tradičního názvu, je mi záhadou, ale mně bylo záhadou i přesunutí značky AMD Athlon do low-endu či pozdější opuštění značky Phenom. Asi nejsem ten správný člověk do marketingového oddělení. Ale k věci.
Desktop HDD.15 s kapacitou 4 TB je klasický 3,5palcový disk se 6,0Gbps SATA rozhraním a 64 MB vyrovnávací paměti. Jediný rozdíl je v hustotě diskových ploten a s tím související rychlostí přenosu dat, která mě ale přivádí k odpovědi na onu otázku týkající se marketingu Seagate.
Zatímco u tříplotnové 3TB Barracudy 7200.14 totiž Seagate udává souvislou přenosovou rychlost z ploten 210 MB/s, pro 4TB Desktop HDD.15 udává jen 180 MB/s. Vzhledem k tomu, že nikde nejsou uvedeny ve specifikaci otáčky ploten a vzhledem k tomu, že i latence vzrostla z 4,16 na 5,10 ms, je jasné, že Desktop HDD.15 neotáčí plotnami 7 200× za minutu ale méně, na 99 % pouze 5 900×!
I typická klidová spotřeba klesla z 5,8 na 5,0 W, při práci z 8,0 na 7,5 W, hlučnost při pouhém točení plotnami z 24 na 23 dB – obojí indikuje nižší otáčky. I pokles hmotnosti z 626 na 610 g (při vyšším počtu ploten/hlaviček) naznačuje menší plotnový motorek. Rád bych se mýlil, ale … na 99,99 % nemýlím. Takže až budete vybírat rychlý velký HDD pro desktop, mějte na paměti, že „nová Barracuda“ je jen 5 900otáčková. Western Digital to díky Hitachi umí při 7 200 otáčkách.
U Seagate ještě ale každopádně zůstaneme, a to v pozitivnějším slova smyslu. Připomenu nejprve ale loňský článek o tom, kterak bude Hitachi plnit své pevné disky heliem, což jí umožní dostat do standardního 3,5palcového šasi 7 ploten. Seagate krátce poté oznámila, že „do toho nejde“ a bude se držet konzervativnějších cest, které její vývojové centrum vyšlapává již roky, a sice SMR a HAMR.
Obě jmenované nasadí Seagate ve svých produktech během nadcházejících dvou let. SMR alias Shingled Magnetic Recording přijde na řadu první, a to ještě letos, protože jej lze aplikovat do disků již se stávajícími technologiemi. Princip „šindelového“ magnetického záznamu je následující: zatímco dnes jsou jednotlivé stopy na plotnách od sebe odděleny, se SMR bude možné je částečně překrývat tak jako šindele na střeše, čímž dojde ke zvýšení hustoty záznamu na plotnách o dalších 20 až 25 %. Řadič se ale pochopitelně bude muset umět vyrovnat s interferencemi, které bude dělat zápis v okolních stopách, berme to jako ekvivalent plánovaně kompenzovaného prokopírovávání magnetických stop, jestli tedy ještě patříte ke generaci, která to u audio kazet či VHS zažila .
Další pokrok umožní až to, co známe z magnetooptických médií: ohřev magnetického média – plotny – nad Currieho teplotu, kdy lze materiál snadněji zmagnetovat a po vychladnutí si uloženou orientaci uchová. Tento princip se jmenuje HAMR – Heat-assisted Magnetic Recording a vyžaduje poměrně náročnou a výrobně zcela precizní technologii záznamu. Na druhou stranu, již před 20 lety jsme zde měli magnetooptická média, která dokázala na jednu stranu přibližně 5,25palcového kotoučku zaznamenávat i více než 1 GB dat, takže na pokrok ke zhruba 2 000× vyšším kapacitám (2 TB/plotna), který bychom mohli od kombinace SMR/HAMR oproti současným diskům s 1TB plotnami očekávat, bylo dost času. Seagate pracuje na HAMRu již více než 6 let a na trh jej v reálných produktech uvede příští rok. Na této technologii pro ni pracují TDK a Showa Denko.
Je tomu již 13 měsíců od momentu, kdy AMD uvedla na trh první 28nm grafiku, Radeon HD 7970. A podle nejnovější roadmapy s ním (v aktuální, obměněné GHz Edition) vydrží ještě nejméně půl až tři čtvrtě roku. Druhá generace 28nm grafik se zkrátka odkládá nakonec roku, výrobce nic nehoní, stále se všichni perou o omezené objemy 28nm waflí u TSMC, snad pouze Nvidia již nebude saturovat svět Teslami K20, ale uvede na bázi tohoto monstrózního GPU svou monstrózně drahou GeForce Titan (a to již příští týden).
Druhá genreace 28nm Radeonů, tedy řada HD 8000, by se měla začít objevovat nejdříve na podzim. Ani tak ale nečekejme nějakou velkou revoluci oproti HD 7000, spíše určitý objem vylepšení, ať již plynoucí z dalšího vyladění architektury, nebo z dalšího zlepšení kvality výroby GPU u TSMC. Nelze ani očekávat nějaký velký skok ve výkonu, již nějakou dobu jsou brzdou GDDR5 paměti, za které zatím není k dispozici náhrada a jejichž výkon už prakticky nemá kam stoupat, pokud je chceme udržet v rozumných mezích spotřeby.
Jedna z výstavních krásek letošního CESu, 84palcová OLED televize LG 84LM960V s rozlišením 3840×2160, již byla naceněna českým zastoupením. Doporučená koncová cena je 499 999 Kč. To je cena někde uprostřed mezi 55palcovou 4k TV Toshiba a 84palcovou Sony, ta půjde přes 600 tisíc Kč.
Takto začíná tedy 4k éra v Zemích českých. Věřím, že nebudu daleko do pravdy, když si dovolím prorokovat, že do roku 2019 budeme na ceně méně než desetinové při stejné úhlopříčce a rozlišení. 4k samozřejmě zatím nemá smysl řešit, dokud pro něj nebude adekvátně kvalitní obsah. Upscaling Blu-ray filmů do 4k jako takový není dostatečným důvodem utratit částku srovnatelnou se státním rozpočtem Severní Koreje nebo cenou licencí Photoshopu, které nakoupil Írán.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
Hitachi 5Kxxxx rady taky mely ruzne otacky, nejen 5400, ani taky ne uplne presne 5900, navic s poctem ploten se to v ramci jedne rady lisilo. Kazdopadne, who cares?
... verim, ze kdyby nektery z vyrobcu vedel JAK to udelat (a za rozumnou cenu), uz by tu takove disky byly.Já nevěřím . Zvlášť po těch povodních a následných cenách.
Přesně tak 5400rpm je 90 otáček za sekundu a s čtením ze všech stop to u 2TB disku dává přenosovou rychlost 180TB/s (where is your god now SATA !) .Technologie NCQ dostává nový rozměr! Ale jo, pro některé věci (rainbow tables) by se tohle hodilo. Ale ta data aby už člověk zpracovával nějakým FPGAčkem.
Cena by imho zas extrémně velká bejt nemusela, hlavně pokud by to šlo vyrábět jako čipy.Musíš mít analogovou část u každé hlavičky. Kolik má dneska disk vlastně stop?
(extrémní rychlost+množství zápisu u hddPodle mě by tohle SSD dalo taky a limit je v rozhraní…
snížené riziko selhání hlavičkové mechaniky+menší hluk)…a tohle u SSD není vůbec. Jako chápu, že se to může hodit pro aplikace „teď HNED! potřebuju někam naklopit 10 GB/s z ultrawideband SDR a nemám tera RAMky“.
Podle mě by tohle SSD dalo taky a limit je v rozhraní…Sektor u HDD můžeš přepisovat prakticky libovolněkrát (imho dneska dřív chcípne mechanika). Schválně, jak dlouho by SSD zvládlo 90x za sekundu přepisovat všechny sektory. Ta rychlost je teoreticky "všechny bity" za jeden takt, ale ta logika okolo by byla extrémní.
Navic bych rekl, ze zivotnost laseru bude vetsi nez disku samotnyho.To řekni mým asi 4 CD/DVD vypalovačkám, co jsou teďka už jen čtečky .
Kam spěcháte?Třiprdele malých souborů? Rainbow tabulky?
Nebuď skromný
Dneska se fakt generují tabulky pod 16TB?