V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vhledem k tomu, že text článku (od Leoše Literáka), který vyšel minulý podzim, je vyčerpávající (a do posledního slova stále aktuální), omezím se pouze na pár zajímavých drobností a novinek.
UPDATE: Způsob odměňování článků doznal k 1. prosinci 2003 změn. Viz aktualizovaný odstavec Odměny.
Výběr nejzajímavějších článků za každý měsíc rovněž vychází v našem online magazínu Abíčko, který je posléze zařazován na CD distribuovaná s časopisem PC World.
Veškeré doplňující informace, podrobnosti a mechanismy týkající se nových autorů vám rád sdělím emailem.
Naším cílem je poskytovat co nejlepší služby našim návštěvníkům. Rychle rostoucí návštěvnost je důkazem, že se nám to daří. Přesto nechceme usnout na vavřínech a sebekriticky přiznáváme, že v oblasti počtu nových článků máme co dohánět.
Stát se naším autorem je snadné. Napište mi email a dohodneme se na vhodném tématu. Není třeba, abyste měli na základní škole jedničky ze slohu a gramatiky. Důležitější jsou vaše znalosti. Zaslaný text stejně prochází redakční kontrolou a případně i úpravou. Nemusíte být ani linuxový guru s mnohaletými zkušenostmi. Stačí, když rozumíte určité oblasti a dovedete se vyjádřit. Pokud si nejste jisti, zda to zvládnete, nabízíme vám naši pomoc - společně text připravíme tak, aby se dal publikovat. A pokud byste rádi zkusili napsat nějaký článek, ale nemáte žádné téma, rádi vám nějaké nabídneme.
Náš server se specializuje na poskytování rad a pomoci, odtud také vyplývá oblast článků, o které máme zájem. Jde převážně o návody, tipy pro používání, tutoriály a recenze. Týká se hardwaru i softwaru. Články mohou být psány pro začátečníky i pokročilé. Máme zájem i o seriály.
Minimální délka textu je pět kilobajtů. Obrázky jsou vítány. Text musí být původní (skutečně jste jej napsali vy) a nesmí být jinde publikován (s výjimkou soukromých stránek). Zasláním textu dáváte provozovateli právo publikace v libovolné formě (například web, Abíčko atd.) a zavazujete se, že bez jeho souhlasu nebudete text publikovat jinde po dobu dvanácti měsíců (je velice nefér nechat si zaplatit za stejný článek od více serverů).
Za články vyplácíme autorské honoráře. Odměna za jeden článek činí 100, 200, 400 nebo 600 Kč. Honorář se stanovuje podle kvality, délky a úrovně zpracování. Výši odměny navrhne po posouzení článku šéfredaktor a nabídne ji autorovi. Pokud ten souhlasí, článek vyjde a bude vyplacen dohodnutý honorář. Nesouhlasí-li autor s výší nabízené odměny, může buď článek podle doporučení upravit (rozšířit, apod.) nebo stáhnout. Před první výplatou je nutné autora zaregistrovat u finančního úřadu, proto potřebujeme znát jeho jméno, příjmení, adresu a rodné číslo. Samozřejmě je nutné znát i číslo účtu. Honoráře se vyplácejí souhrnně na začátku dalšího měsíce.
Formátování bylo přesunuto do samostatného článku.
Máte-li nějaké dotazy nebo pokud chcete psát články, napište mi email. Rád vám odpovím na jakékoliv otázky či nejasnosti.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: