abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny 266

    9. 7. 2004 | Robert Krátký | Jaderné noviny | 4269×

    Nový nástroj pro kopírování paměti, kcopyd. Stav JFFS2. Konfigurační nápověda pro NAPI. Další pokus o kompilační parametr pro Debian. Aktualizace NTFS obsahuje přepisování rezidentních souborů.

    Do konference přišlo celkem 1547 emailů, nejvíce jich poslali William Lee Irwin III, Andrew Morton a Bartlomiej Zolnierkiewicz.

    Nový nástroj pro kopírování paměti, kcopyd, 10 e-mailů

    2. črv - 10. črv

    Alasdair G. Kergon poslal patch implementující něco s názvem kcopyd, ale nepřipojil žádné vysvětlení. Když se několik lidí, včetně Andrew Mortona, zeptalo, oč se jedná, přiblížil: Démon pro efektivní kopírování oblastí blokových zařízení. Při kopírování může být určeno více cílových oblastí. Démon je navržen tak, aby měl dobrý výkon s malými kousky i velkými kusy. Kevin Corry dodal, že démon má asynchronní upozornění na dokončení.

    Stav JFFS2, 14 e-mailů

    4. črv - 14. črv

    Michal Semler chtěl používat JFFS2 a zeptal se, kde hledat patche pro 2.4 a 2.6; Daniel Egger odpověděl:

    Pokud se nemýlím, tak JFFS2 je obsaženo ve standardních jádrech. Spíše bych ale doporučil používat CVS verzi z oficiálního repozitáře, protože jsou v ní mnohá vylepšení.

    Aby to šlo používat na non-MTD (Memory technology devices, např. flash chipy s přímým zápisem přiletované na některých deskách) zařízeních, budeš potřebovat emulační vrstvu, tj. pseudo blokové MTD zařízení. A také bude potřeba nějaký další diskový oddíl s ext2/ext3/reiserfs/FAT obsahující kernel pro Grub/LILO bootloader.

    David Woodhouse dodal:

    JFFS2 v kernelu 2.4 je stará stabilní větev.

    Kód v 2.6 a v CVS umožňuje daleko rychlejší připojení, obzvláště proto, že podporuje NAND flash.

    Linusův strom je průběžně aktualizován - když jsem dost spokojený se stabilitou vývojového stromu v CVS a mám čas to sloučit a pročíst, abych zkontroloval, jestli všechny změny dávají smysl -- což často znamená, že je některé potřeba předělat. Budeš-li používat verzi z jádra, neměl bys mít problém - pokud ano, dej mi vědět.

    Daniel poznamenal: Původní verze v jádře 2.4 má zásadní problém vedoucí k poškození souborového systému - alespoň při použití s blkmtd na CF. Proto používám 2.4 a CVS snapshot, ne proto, že by byl rychlejší. David požádal o specifičtější popsání té chyby, ale Daniel odpověděl, že to bohužel poskytnout nemůže. Obecně však vysvětlil: Při bootu se objevovaly (a zase mizely) záhadné oopsy jádra na různých místech zdrojového kódu. Nejprve mne napadlo, že by mohla být špatná paměť, ale to nebylo ono. Potom jsem si myslel, že kontrola logu (té dlooouhé verze) by mohla přechodně přehřát pasívně chlazený procesor, ale i to jsme mohli škrtnout, když se problém opakoval i ve velmi chladném prostředí. Po únavném upgrade na CVS verzi však všechno krásně funguje v režimu "nikdy se nedotýkej běžícího systému".

    Konfigurační nápověda pro NAPI, 5 e-mailů

    4. črv - 10. črv

    Adrian Bunk přidal nápovědní text ke konfiguračnímu parametru NAPI:

    NAPI je nové ovladačové API navržené pro snížení zátěže procesoru a přerušení v situacích, kdy ovladač z karty přijímá hodně paketů. Stále jde o trochu experimentální záležitost, a proto není ve výchozím nastavení zapnuta.

    Je-li vaše odhadovaná Rx zátěž 10kpps nebo více nebo bude-li karta nasazena v potenciálně nepřátelských sítích (např. na firewallu), pak zadejte Y.

    Více informací v <file:Documentation/networking/NAPI_HOWTO.txt>.

    Jste-li na pochybách, zadejte N.

    Patch se Davidu S. Millerovi a Jeffu Garzikovi líbil a zařadili jej tedy do fronty patchů k 2.6 pro Linuse Torvaldse a Andrew Mortona.

    Další pokus o kompilační parametr pro Debian, 9 e-mailů

    7. črv - 14. črv

    Viz , kde se o této věci již diskutovalo.

    Tentokrát napsal Wichert Akkerman:

    Původně jsem o tom mluvil ještě před vydáním 2.6.0, ale bylo mi řečeno, abych počkal, až se věci trochu stabilizují. Z mého pohledu se to už stalo, takže to navrhuji znovu.

    kbuild má už nějakou dobu parametr pro make k vytvoření RPM. A protože koncept balíčků jádra je hezky pohodlný, přidal jsem v přiloženém patchi parametr také pro DEB.

    Jelikož pořád ještě tak docela nerozumím Makefile kbuildu, jsou některé části docela nahrubo, ale Mně to funguje(tm).

    David Vrabel se zeptal: Proč tohle a ne utilita make-kpkg, která je v debianním balíčku kernel-package? A Wichert odpověděl:

    Několik důvodů:

    1. funguje to na non-Debian systémech, které používají dpkg
    2. je to *mnohem* jednodušší a rychlejší než make-kpkg

    Na jiném místě Flavio Stanchina poznamenal: Ten nápad se mi moc líbí, ale tvůj patch pro Makefile mění docela dost věcí i v parametru clean, který, pokud vím, nijak s parametrem deb nesouvisí. Neprovedl jsi náhodou diff ze staršího stromu? Wichert se praštil do čela a potvrdil, že je to tak: omylem v patchi ponechal jinou, nesouvisející práci. Vzápětí poslal aktualizovaný patch.

    Sam Ravnborg Wichertovi napsal:

    Právě pracuji na infrastruktuře, která by lépe podporovala sestavování různých balíčků. Registruji požadavky na .tar.gz, tar.gz2 a také deb.

    Doufám, že ke konci týdne pošlu pár patchů. Tvůj skript pak do té sady patchů zařadím.

    Aktualizace NTFS obsahuje přepisování rezidentních souborů, 10 e-mailů

    8. črv - 10. črv

    Anton Altaparmakov oznámil: Další vydání NTFS. Tato verze je milníkem v tom smyslu, že konečně umožňuje přepisování rezidentních, tj. velmi malých, souborů. Jako bonus už děláme i všechen potřebný úklid systémových souborů NTFS, aby byla zajištěna integrita dat, takže již po odpojení není potřeba spouštět ntfsfix.


    V originálu Kernel Traffic 266 vyšla navíc ještě tato témata:

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
           

    Hodnocení: 47 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.7.2004 09:40 tomm
    Rozbalit Rozbalit vše NTFS modul
    Muzu tomu poslednimu odstavci rozumet tak, ze uz existuje funkcni modul nejen pro cteni, ale i zapis na NTFS?
    9.7.2004 10:15 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NTFS modul
    To by byl velmi optimistický výklad. Situace se sice výrazně zlepšila, avšak i nadále je podpora zápisu velmi omezena - a za bezpečnou se také nedá považovat.
    9.7.2004 10:53 ailas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NTFS modul
    hm, ntfs zapis i cteni pod linuxem uz nejakou dobu existuje http://www.jankratochvil.net/
    9.7.2004 11:02 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NTFS modul
    Jenže k tomu je potřeba původní, proprietární ntfs.sys - a ten mnoho lidí nemá, a přesto se jim občas dostane do ruky disk s NTFS oddílem.
    9.7.2004 15:29 Peter Lehotsky | skóre: 26 | Prague
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NTFS modul
    ntfs.sys si muzete stahnout jako soucast patchu na windows NT/2000/XP (~2MB), pripadne servicepacku (na CD k nejakemu casopisu) :-). Akorat nevim jak je to s licenci.
    CIJOML avatar 9.7.2004 10:01 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Jffs
    Mno snad jen bych dodal, ze to jffs jsem chtel pouzivat na USB flash klicich, ale bylo mi vysvetleno, ze ty si tam stejne jedou svoji politiku a to setreni zapisy, ktere jffs prave genialne podporuje by nebylo mozne pouzit. A to se v tomhle prekladu vubec neobjevilo.
    9.7.2004 10:14 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jffs
    To proto, že se jedná o překlad KT 266 (Status Of JFFS2), nikoliv té původní diskuze v LKML.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.