Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Do konference přišlo celkem 1547 emailů, nejvíce jich poslali William Lee Irwin III, Andrew Morton a Bartlomiej Zolnierkiewicz.
2. črv - 10. črv
Alasdair G. Kergon poslal patch implementující něco s názvem kcopyd, ale nepřipojil žádné vysvětlení. Když se několik lidí, včetně Andrew Mortona, zeptalo, oč se jedná, přiblížil: Démon pro efektivní kopírování oblastí blokových zařízení. Při kopírování může být určeno více cílových oblastí. Démon je navržen tak, aby měl dobrý výkon s malými kousky i velkými kusy. Kevin Corry dodal, že démon má asynchronní upozornění na dokončení.
4. črv - 14. črv
Michal Semler chtěl používat JFFS2 a zeptal se, kde hledat patche pro 2.4 a 2.6; Daniel Egger odpověděl:
Pokud se nemýlím, tak JFFS2 je obsaženo ve standardních jádrech. Spíše bych ale doporučil používat CVS verzi z oficiálního repozitáře, protože jsou v ní mnohá vylepšení.
Aby to šlo používat na non-MTD (Memory technology devices, např. flash chipy s přímým zápisem přiletované na některých deskách) zařízeních, budeš potřebovat emulační vrstvu, tj. pseudo blokové MTD zařízení. A také bude potřeba nějaký další diskový oddíl s ext2/ext3/reiserfs/FAT obsahující kernel pro Grub/LILO bootloader.
David Woodhouse dodal:
JFFS2 v kernelu 2.4 je stará stabilní větev.
Kód v 2.6 a v CVS umožňuje daleko rychlejší připojení, obzvláště proto, že podporuje NAND flash.
Linusův strom je průběžně aktualizován - když jsem dost spokojený se stabilitou vývojového stromu v CVS a mám čas to sloučit a pročíst, abych zkontroloval, jestli všechny změny dávají smysl -- což často znamená, že je některé potřeba předělat. Budeš-li používat verzi z jádra, neměl bys mít problém - pokud ano, dej mi vědět.
Daniel poznamenal: Původní verze v jádře 2.4 má zásadní problém vedoucí k poškození souborového systému - alespoň při použití s blkmtd na CF. Proto používám 2.4 a CVS snapshot, ne proto, že by byl rychlejší. David požádal o specifičtější popsání té chyby, ale Daniel odpověděl, že to bohužel poskytnout nemůže. Obecně však vysvětlil: Při bootu se objevovaly (a zase mizely) záhadné oopsy jádra na různých místech zdrojového kódu. Nejprve mne napadlo, že by mohla být špatná paměť, ale to nebylo ono. Potom jsem si myslel, že kontrola logu (té dlooouhé verze) by mohla přechodně přehřát pasívně chlazený procesor, ale i to jsme mohli škrtnout, když se problém opakoval i ve velmi chladném prostředí. Po únavném upgrade na CVS verzi však všechno krásně funguje v režimu "nikdy se nedotýkej běžícího systému".
4. črv - 10. črv
Adrian Bunk přidal nápovědní text ke konfiguračnímu parametru NAPI:
NAPI je nové ovladačové API navržené pro snížení zátěže procesoru a přerušení v situacích, kdy ovladač z karty přijímá hodně paketů. Stále jde o trochu experimentální záležitost, a proto není ve výchozím nastavení zapnuta.
Je-li vaše odhadovaná Rx zátěž 10kpps nebo více nebo bude-li karta nasazena v potenciálně nepřátelských sítích (např. na firewallu), pak zadejte Y.
Více informací v <file:Documentation/networking/NAPI_HOWTO.txt>.
Jste-li na pochybách, zadejte N.
Patch se Davidu S. Millerovi a Jeffu Garzikovi líbil a zařadili jej tedy do fronty patchů k 2.6 pro Linuse Torvaldse a Andrew Mortona.
7. črv - 14. črv
Viz
Tentokrát napsal Wichert Akkerman:
Původně jsem o tom mluvil ještě před vydáním 2.6.0, ale bylo mi řečeno, abych počkal, až se věci trochu stabilizují. Z mého pohledu se to už stalo, takže to navrhuji znovu.
kbuild má už nějakou dobu parametr pro make k vytvoření RPM. A protože koncept balíčků jádra je hezky pohodlný, přidal jsem v přiloženém patchi parametr také pro DEB.
Jelikož pořád ještě tak docela nerozumím Makefile kbuildu, jsou některé části docela nahrubo, ale Mně to funguje(tm).
David Vrabel se zeptal: Proč tohle a ne utilita make-kpkg, která je v debianním balíčku kernel-package? A Wichert odpověděl:
Několik důvodů:
Na jiném místě Flavio Stanchina poznamenal: Ten nápad se mi moc líbí, ale tvůj patch pro Makefile mění docela dost věcí i v parametru clean, který, pokud vím, nijak s parametrem deb nesouvisí. Neprovedl jsi náhodou diff ze staršího stromu? Wichert se praštil do čela a potvrdil, že je to tak: omylem v patchi ponechal jinou, nesouvisející práci. Vzápětí poslal aktualizovaný patch.
Sam Ravnborg Wichertovi napsal:
Právě pracuji na infrastruktuře, která by lépe podporovala sestavování různých balíčků. Registruji požadavky na .tar.gz, tar.gz2 a také deb.
Doufám, že ke konci týdne pošlu pár patchů. Tvůj skript pak do té sady patchů zařadím.
8. črv - 10. črv
Anton Altaparmakov oznámil: Další vydání NTFS. Tato verze je milníkem v tom smyslu, že konečně umožňuje přepisování rezidentních, tj. velmi malých, souborů. Jako bonus už děláme i všechen potřebný úklid systémových souborů NTFS, aby byla zajištěna integrita dat, takže již po odpojení není potřeba spouštět ntfsfix.
V originálu Kernel Traffic 266 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: