Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Server prace.abclinuxu.cz se profiluje jako místo, kde odborníci přes IT mohou hledat nabídky zaměstnání. Každý týden jej navštíví přes 500 návštěvníků, takže je atraktivní i pro potenciální zaměstnavatele, kteří tak získají přesné cílení.
Nová verze se zaměřila na zvýšení přehlednosti stránek a snadnější navigaci. Jelikož jsme server o Linuxu, snažíme se vyzdvihovat ty nabídky pozic, u kterých bude zaměstnanec moci pracovat s tímto operačním systémem. Na úvodní stránce přibyl seznam tří aktuálních pozic, které se týkají právě Linuxu nebo IT.
Výpis jednotlivých pozic je přehlednější a hezčí po grafické stránce. Zjednodušili jsme registraci zájemců o práci i zaměstnavatelů. A přinášíme i jednu lahůdku - ochrana vašeho životopisu před vašim současným zaměstnavatelem. Pokud nejste v práci spokojeni a hledáte novou pozici, určitě byste nebyli rádi, kdyby váš životopis našel váš šéf. Na serveru prace.abclinuxu.cz se nemusíte bát - zadejte IČO vašeho zaměstnavatele a budete pro něj neviditelní!
Věříme, že se vám nový server prace.abclinuxu.cz bude nejen líbit, ale že vám dopomůže k lepšímu zaměstnání. Máte-li nápad, jak jej dále vylepšit, napište nám. Chceme vám být co nejužitečnější.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: