Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Richard Jan Voigts
Společnost IBM hledá nové partnery, kteří by jí pomohli uplatnit obrovské portfolio jejích softwarových nástrojů, a přitom využili i její cloudovou infrastrukturu. Jde o podporu startupů, kterou jim poskytuje celosvětově, a dokonce zdarma. Tuto aktivitu už přenesla i do České republiky a na Slovensko. Co tato podpora obnáší, jsme se v IBM ptali Petra Biskupa, manažera startupového programu. Proč vlastně IBM podporuje startupy?Hledáme nové, inovativní partnery, inovativní směry, a snažíme se tímto pomoci podnikatelským subjektům na českém trhu.
Startup, který se přihlásí do našeho programu, získá přístup k softwaru od IBM a cloudovým prostředkům. Dále mají přístup k mentoringu – odbornému vedení ze strany manažerů IBM v oblasti technologických a obchodních řešení a obchodní strategie. Dokážeme jim poskytnout i školení obchodních dovedností.
Ohledně přístupu k softwaru dostane startup k dispozici veškerý software IBM po dobu tří let pro interní používání a stavbu řešení zdarma, cloudová nabídka zahrnuje podporu poskytnutí infrastruktury jako služby (IaaS) a platformy jako služby (PaaS) po dobu jednoho roku v hodnotě dvanácti tisíc dolarů, opět zdarma.
Čeho se tento program podpory startupů týká? O jaké jde projekty?IBM v tomto programu nemá pro přihlášené startupy žádná omezení, může jít o jakýkoliv projekt, který je zajímavý pro IBM a startup s ním může do našeho programu vstoupit. Jedinou podmínkou je, aby přišel s inovativní myšlenkou, která bude splňovat metodiku IBM Smarter Planet.
IBM může těmto startupům pomoci dostat se rychleji k větším podnikovým zákazníkům kategorie enterprise, ke kterým nakonec stejně všichni míří. Pomáháme jim s propagací na celém světě, protože jsme globální firma.
To si rozhodně nemyslím. Ze strany startupu není žádný závazek, může klidně využívat ke svému řešení další technologické zdroje, neexistuje ani žádná limitace, že musí být pouze v programu IBM s vyloučením ostatních výrobců. Předpokládáme ale samozřejmě, že pokud startup stráví nějaký čas se stavbou nějakého řešení s naším softwarem a na naší cloudové infrastruktuře, že bude úspěšný a získá enterprise zákazníka, že u našich technologií zůstane a že je bude dále prodávat.
IBM tento program spustila globálně už v roce 2011 a v České republice a na Slovensku jsme jej spustili v roce 2014. Už v něm máme 25 projektů, které se do něj pustily. Budoucnost je taková, že hodláme poskytovat tyto služby podpory dalším projektům a budeme organizovat další a další akce, na které bych rád všechny zájemce pozval. Už 16. září 2015 budeme pořádat velkou akci pro startupovou komunitu v pražském planetáriu v Holešovicích u Výstaviště.
Půjde o setkání řešitelů nejzajímavějších projektů ze střední a východní Evropy, kteří už s IBM spolupracují, nicméně se jako obecenstvo může přijít podívat každý vývojář nebo firma, která bude mít zájem a vyslechnout si příběh těch, kteří tento program podpory od IBM už čerpají a dozvědět se více, jak jim IBM může pomoci.
Jistě, registrace proběhne a v brzké době pošleme informace, kde se budou moci zaregistrovat. Bude to uvedeno na stránkách IBM a doporučoval bych sledovat sociální sítě.
Rozhodně bych jim doporučil podívat se na české stránky IBM, kde dole najde záložku http://www-05.ibm.com/cz/startups/. Je to zvláštní složka na našich stránkách, kde jsou informace pro startupy. Doporučuji také sledovat sociální sítě – Facebook a Twitter a seznamy našich akcí, které pro startupy děláme. Určitě bych také doporučil kontaktovat přímo mě, jsem na této stránce vpravo nahoře uveden. Kromě toho jsem také na síti LinkedIn a mohou se se mnou propojit i tímto způsobem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: