abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 518 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Vložit další komentář
    25.1.2006 00:30 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Xenomai
    A co Xenomai? V současné době probíhá vývoj spíš v něm než u RTAI. Myslím že také podporuje víc architektur.
    belisarivs avatar 25.1.2006 10:54 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xenomai
    Xenomai je tam zmineno. Doslo ke slouceni se RTAI. RTAI se tak odchylilo od sveho puvodniho smeru a uz nevyuziva nanojadro, ale je to jenom pridavny modul. Ten projekt se ted jemuje RTAI/fusion. Je to tam zmineno. Ale na druhou stranu jakekoliv pripominky si cenim. A taky je planuji zaclenit do svoji Bakalarske prace.
    IRC is just multiplayer notepad.
    25.1.2006 12:31 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xenomai
    To je ale stará informace :-). Viz třeba tento mail. Xenomai 2.0 je to, co původně mělo být RTAI/fusion 1.0.
    belisarivs avatar 26.1.2006 10:13 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xenomai
    Hmm, tak to jsem nezaregistroval. Nicmene muj projekt se tykal RTLinuxu, RTAI a Realtime Preempt patche. Mel byt na 20 stran a ja ho i bez Xenomai napsal pres 30 stran dlouhy. Vsechno jsem to tam dat nemohl. Zvlaste kdyz to RTAI nebylo primarni. Pojednani o tom patchi, bude pro svou relativni obsahlost v dalsi kapitole.
    IRC is just multiplayer notepad.
    25.1.2006 01:19 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    To dovoluje přeprogramovat čítač pouze dvěma I/O instrukcemi, což trvá přibližně 3 ms.

    To je nejak dlouho na dve instrukce, ne?

    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    25.1.2006 02:28 Pavel Píša
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    Nemohu potvrdid ani vyvrátit tento odhad. Ale je si dobré uvědomit, že to co se tváří jako 8254, se nachází v southbridgi. CPU k tomu přistupuje přes IO instrukce, musí se protlouct přes rozhraní CPU north bridge, přes arbitraci s dalšími PCI zařízeními, pak se po PCI dostane do south bridge a poté do jeho části, která emuluje ISA periferie. Nejsem si jistý, jestli u některých čipsetů není dokonce 8254 až na čtyřbitové LPC (Low Pin Count) sběrnici připojené k south bridgi. Seriové kanály a paralelní port jsou někdy až na ní. Takže bych se té strašlivé době ani nedivil.

    To jsou ovšem problémy dané slepencovitou architekturou PC. Na embedded zařízeních přístup k časovači takový problém není.

    Protože i Intel a AMD uznali, že pro synchronizaci multimédií je toto řešení nepoužitelné, jsou novější chipsety pro PC vybaveny HPET timery, které Linux umí využít. Toto řešení by mělo být i o řády výkonější a flexibilnější než používání archeologické vykopávky, která přežila z roku 1980.
    belisarivs avatar 25.1.2006 10:56 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    To je pravda. Ja jsem v podstate delal vycuc a preklad z anglickych materialnu, takze to muze vyt chyba vznikla pri vyrobe. Dobra poznamka. Vysledne latence se pohybuji v radech mikrosekund, a tak jsou ty 3 ms podle me spatne. Mrknu se na to. Diky za poznamku.
    IRC is just multiplayer notepad.
    26.1.2006 00:05 Pavel Píša
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    V noci jsem přehlédl to ms, nějak jsem to automaticky bral jako usec, což odpovídá mému odhadu. Ale i to je při častějším použití strašlivá doba. Při 50kHz vzorkovací frekvenci je to 18% z periody jen na přeprogramování timeru, což je strašné. Ale aplikace na 20 az 50 kHz i s 8254 chodí.
    25.1.2006 12:01 amnesiac
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    Asi je to lehce OT, ale jak je to se spravou pameti ? Mam na mysli situaci, kdy je RT Linuxem rizeno nejake vyrobni zarizeni a dojde fyzicka pamet a musi se swapovat. A jak by to vypadalo pri vycerpani i virtualni pameti ? A vypina se OOM killer ?

    Diky

    26.1.2006 11:33 Pavel Píša
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    RT-Linux nevolá z kontextu real-time threadu žádné funkce pro zprávu paměti Linuxu. Funkce kmalloc a vmalloc jsou volané pouze během vytváření RT-Threadů a to je možné pouze z ne-real-time kontextu (při zavádění RT modulů, aplikací, či při zpracování nějakého volání z Linuxového user-space). Starší verze RT-Linuxu nenabízely vůbec možnost dynamické alokace paměti z real-time threadů. V rámci projektu OCERA byl navržený velmi kvalitní alokátor paměti TLSF s omezenou dobou volání a komplexitou O(1), který je nyní součástí vývojové větve RT-Linux GPL. Memory pool pro tento alokátor je však naalokován pouze při zavádění modulů RT-Linuxu a Linuxové jádro ho nemůže měnit.

    Shrnutí, out of memory killer může pozabíjet i všechny aplikace běžící v Linuxovém kontextu, ale funkčnost již běžících real-time threadů tím není ovlivněna a real-time část běží například i poté, co jádro Linuxu bídně zhyne na Oops či Panic. RT část se tedy ještě může při detekci tohoto stavu postarat o bezpečné zastavení aplikace, vlaku atd.

    Ještě poznámka k Posixovým signálům, RT-Linux GPL implementuje funkce pro generování i zpracování signálů. Oproti standardu však specifikuje, že signál bude řešen nad kontextem toho threadu, který ho registroval. To je pro real-time aplikace výhodnější, protože pomalé zpracování signálu nemůže náhodně zneužívat priority některého z vysoce prioritních threadů.
    3.2.2006 09:41 nardew | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    aky je vlastne rodiel medzi real time, hard real time a nereal time? prosil by som trosku take laickejsie vysvetlnenie...

    dik
    the best way of Memtest is emerge qt kde-meta
    belisarivs avatar 16.5.2008 07:48 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    Tehle otazky jsem si vsimnul az ted, ale treba to bude nekoho zajimat.

    Rozdil mezi real-time a nereal-time je ten, ze v real-time je snaha za kazdou cenu eliminovat nahodny vyskyt velkych prodlev.

    V nerealtime se tytpo vyskytnout mohou.

    Pak se real-time deli podle nasazeni na hard a soft.

    Je to rozdeleni podle toho, jak vazne by mohly byt dusledky. Pokud muze dojit "pouze" ke zpomaleni provozu, je to soft. Pokud by se ale mohlo stat, ze v pripade vyskytu prodlevy dojde k urazu, poskozeni nebo zniceni neceho, je to hard realtime.
    IRC is just multiplayer notepad.
    3.2.2006 09:43 nardew | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real-time modifikace Linuxu - 1 (RTLinux a RTAI)
    aky je vlastne rodiel medzi real time, hard real time a nereal time? prosil by som trosku take laickejsie vysvetlnenie...

    dik
    the best way of Memtest is emerge qt kde-meta

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.