Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
vytuhnutí služby kvůli nefunkčnímu loggeru
To mi povídejte. Dneska jsem aktualizoval Fedoru-16 a když yum nainstaloval první balíček, tak se zasekl. Tak jsem ho zabil a znovu. Ukázalo se, že se zablokoval v send(2) nad socketem /dev/logger. V tu ránu se nedalo přihlásit přes SSH, nešlo udělat su, dokonce systemctl (nástroj pro ovládání systemd) dokázal rsyslogd zabít až na po páté. rsyslogd mezi tím spal v pthread_cond_wait(), takže se neobtěžoval číst protokol.
$ cat /sys/fs/cgroup/systemd/release_agent $ cat /sys/fs/cgroup/systemd/systemd-1/*.service/notify_on_release2/ /proc a /sys/fs/cgroup/systemd Prave cgroups umoznuje definovat cely strom procesu a systemd (a i admin systemu) ma pak pekny prehled o tom jake procesy jsou kde (v jake skupine). viz. treba
$ systemctl status dbus.service $ systemd-cgls
Vypadá to zajímavě. Nebylo by špatné, když už INIT systém řeší start služeb/demonu při startu systému, vložit do toho ještě funkčnost centrálního nastavení a startu aplikací při loginu.launchd to řeší, systemd se inspiroval u launchd => asi to systemd bude řešit taky (myslím, že jsem to i explicitně četl, ale nechci to teď hledat)
vim ~/.emacs
[Socket] #dovecot expects separate IPv4 and IPv6 sockets BindIPv6Only=ipv6-only ListenStream=0.0.0.0:143 ListenStream=[::]:143 ListenStream=0.0.0.0:993 ListenStream=[::]:993daemon potom vubec port neotvira, pripravi ho systemd, nastavi procesu promenne prostredi LISTEN_PID a LISTEN_FDS a "posle" ho demonovi s exec-em. demony pak nekonfigurujes pres jejich vlastni konfigurak ale pres konfiguracni soubory initu. vyhoda?
Tiskni
Sdílej: