Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
vytuhnutí služby kvůli nefunkčnímu loggeru
To mi povídejte. Dneska jsem aktualizoval Fedoru-16 a když yum nainstaloval první balíček, tak se zasekl. Tak jsem ho zabil a znovu. Ukázalo se, že se zablokoval v send(2) nad socketem /dev/logger. V tu ránu se nedalo přihlásit přes SSH, nešlo udělat su, dokonce systemctl (nástroj pro ovládání systemd) dokázal rsyslogd zabít až na po páté. rsyslogd mezi tím spal v pthread_cond_wait(), takže se neobtěžoval číst protokol.
$ cat /sys/fs/cgroup/systemd/release_agent $ cat /sys/fs/cgroup/systemd/systemd-1/*.service/notify_on_release2/ /proc a /sys/fs/cgroup/systemd Prave cgroups umoznuje definovat cely strom procesu a systemd (a i admin systemu) ma pak pekny prehled o tom jake procesy jsou kde (v jake skupine). viz. treba
$ systemctl status dbus.service $ systemd-cgls
Vypadá to zajímavě. Nebylo by špatné, když už INIT systém řeší start služeb/demonu při startu systému, vložit do toho ještě funkčnost centrálního nastavení a startu aplikací při loginu.launchd to řeší, systemd se inspiroval u launchd => asi to systemd bude řešit taky (myslím, že jsem to i explicitně četl, ale nechci to teď hledat)
vim ~/.emacs
[Socket] #dovecot expects separate IPv4 and IPv6 sockets BindIPv6Only=ipv6-only ListenStream=0.0.0.0:143 ListenStream=[::]:143 ListenStream=0.0.0.0:993 ListenStream=[::]:993daemon potom vubec port neotvira, pripravi ho systemd, nastavi procesu promenne prostredi LISTEN_PID a LISTEN_FDS a "posle" ho demonovi s exec-em. demony pak nekonfigurujes pres jejich vlastni konfigurak ale pres konfiguracni soubory initu. vyhoda?
Tiskni
Sdílej: