Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Problémy s Wi-Fi mohou ohrozit fungování českých firem. Technologické trendy pro finanční ředitele: hyperautomatizace a inteligentní komponovaný byznys. Od pilotního projektu k produkčnímu nasazení umělé inteligence. S evidencí vandalismu pomůže umělá inteligence, řešení bude hledat Atos Hackathon. Budování kyberneticky odolné společnosti. Tiskárny během lockdownů a poté (1) Dodávky.
Nejčastějším problémem bezdrátových Wi-Fi sítí v českých a slovenských firmách je nedostatečný signál. K dalším obvyklým potížím patří nestabilita a výpadky sítě, nemožnost zpětně analyzovat příčiny problémů a malá propustnost. Tyto problémy přitom zvyšují riziko úspěšného kybernetického útoku, snižují efektivitu zaměstnanců, ohrožují provozuschopnost firem a celkově snižují kvalitu pracovního prostředí. Typické Wi-Fi neduhy odhalil aktuální průzkum společnosti Cisco v ČR a na Slovensku. Studie přitom potvrdila, že více potíží mají společnosti s nevhodně zabezpečenou sítí nebo s Wi-Fi sestavou poskládanou z nesourodých zařízení.
Dva nejdůležitější technologické trendy, jimiž by se měli v dnešní době zabývat nejen CIO či digitální ředitelé, ale především CFO, jsou podle analytiků Gartneru hyperautomatizace a inteligentní komponovaný byznys.
Důležité je jmenovat podnikového architekta nebo osobu s podobnou rolí, která navrhne architekturu, a zajistit, aby příslušné týmy měly samoobslužným způsobem přístup k potřebným nástrojům MLOps (DevOps pro strojové učení).
S umělou inteligencí (AI) se dnes můžeme bez přehánění setkat na každém kroku. Výkonný hardware, velké množství dat, nové algoritmy a šikovní lidé nám s pomocí AI poskytují nástroje pro vylepšení prostředí, ve kterém žijeme. Pomáhá nám při řešení mnoha problémů, a to i v oblastech, ve kterých bychom to nečekali. Jednou z takových oblastí může být i boj proti vandalismu ve formě nelegálního graffiti. Právě problému graffiti a možnostem umělé inteligence se bude věnovat track Zlepši česko na říjnovém Atos Hackathonu v brněnském Impact Hubu.
Důraz na kybernetickou bezpečnost je kritický, včetně dostatku IT odborníků, přesto ještě musíme přidat. Musíme budovat kyberneticky odolnou společnost, jakožto nutnou součást novodobé obrany a bezpečnosti státu.
Tiskárny byly během lockdownů jednou ze tří komodit, o které se změnil zájem uživatelů – datové služby, desktopy a notebooky a – tiskárny. Podívejme, jak se na nich podepsaly jednak lockdowny, jednak s covidem související výpadky dodávek, zejména čipů, ale také jaký je výhled do budoucna.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: