Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Analýza dat přibližuje sport divákům, ale dnes v něm i přímo rozhoduje o úspěchu. 5 nejčastějších bezpečnostních problémů v metaverzu. Český trh tiskových zařízení stagnuje. Surf na spinové vlně: měříme magnony. HPE GreenLake přináší nové cloudové služby a rozšířený partnerský ekosystém.
Provozovatelé sportovních akcí, organizátoři, majitelé sportovních týmů, trenéři i samotní sportovci dnes pro svůj úspěch ve stále větší míře potřebují shromažďovat a analyzovat data. Využití takových technologií, jako je cloud, umělá inteligence či strojové učení, je ve sportu aktuálně horkým trendem. Zajímavé příklady byly prezentovány na technologické konferenci Oracle, která po dvou letech opět proběhla v Praze za osobní účasti zájemců o moderní technologie.
Web 3.0 staví na pokrocích v oblasti kryptoměn, technologie blockchainu, decentralizovaných aplikací a decentralizovaného ukládání souborů. Ústředním prvkem tohoto přechodu je trojrozměrný virtuální prostor označovaný jako metaverzum, který je další vývojovou fází sociálních médií i internetu. Metaverzum s sebou přináší celou řadu zcela nových bezpečnostních rizik.
Prodej tiskových zařízení v ČR podle IDC vloni meziročně poklesl o 1,7 %. Hodnota dodaných tiskáren a multifunkcí ovšem díky jejich vyšší průměrné ceně o 8,3 % vzrostla. Stále větší popularitu si získávají inkoustová tisková zařízení s tankovým systémem.
Magnony, neboli spinové vlny (vlny, které při šíření materiálem překlápějí spiny elektronů), by mohly zásadně změnit způsob, jakým se v počítačích uchovávají a přenášejí informace. Magnony se při průchodu materiálem téměř nerozptylují ani nespojují s jinými částicemi. Za určitých podmínek se mohou dokonce chovat, jako by šlo o supratekuté prostředí, a pohybovat se s nulovými ztrátami energie.
Platforma HPE GreenLake aktuálně poskytuje základ pro více než 50 cloudových služeb, včetně ML Ops, plateb, jednotné analytiky či SAP HANA.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: