Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cisco nabídne monitoring složitého prostředí aplikací pomocí platformy AppDynamics cloud. Profesionálové si zaslouží to nejlepší – technologii IPS Black v novém monitoru UltraSharp 4K od Dellu. Cloudový trh se dál koncentruje. Nedostatky v ochraně dat ve finančnictví a pojišťovnictví. Zranitelné aplikace: role platformy a infrastruktury. Odrazit útoky hackerů? Hlavní je problematice rozumět.
Společnost Cisco vytvořila řešení pro monitoring aplikací a spouští AppDynamics Cloud. AppDynamics Cloud koreluje telemetrická data z různých cloudových prostředí, čímž pomáhá odhalit a napravit problémy s výkonem aplikací.
Poohlížíte se po novém monitoru, který by stačil vaší výkonné pracovní stanici? Revoluční technologie IPS Black, kterou naleznete v monitorech Dell UltraSharp 27/32 4K USB-C určených pro kreativce a pracovníky, kteří potřebují především precizní video a audio při videokonferencích, by mohla splnit vaše nároky. Zkombinujte jej s nejnovějším videokonferenčním soundbarem a speakerphonem a díky certifikaci Microsoft Teams těchto periferií máte rychlý přístup ke schůzkám a oznámením pomocí vyhrazeného tlačítka a integrovaného ovladače hlasitosti.
Aktualizované odhady Synergy Research Group ukazují, že výdaje podniků na služby cloudové infrastruktury (IaaS, v metodice Synergy ovšem navíc i platformové služby PaaS a hostované privátní cloudy) se v prvním čtvrtletí blížily 53 miliardám dolarů, což je o 34 % více než o rok dříve. Meziroční růst se tak již pojedenácté za posledních dvanáct čtvrtletí pohybuje mezi 34 a 40 %.
Ransomware, zloději informací, phishingové e-maily – malware má mnoho tváří a řada firem a organizací nyní odhaluje slabiny v obranyschopnosti svých systémů zabezpečení IT. Hackeři vydírají firmy jejich vlastními daty, záloha není k dispozici, a tak obnova systémů trvá někdy i měsíce, než je možné vrátit se ke každodennímu provozu. To se samozřejmě týká i institucí poskytujících finanční služby a pojišťoven, a jejich obzvláště cenných a citlivých údajů o klientech. Přestože ale poskytovatelé finančních a pojišťovacích služeb získali v posledních letech díky start-upům a mladým společnostem v oblasti finančních technologií (FinTech) impuls v inovacích, ukazuje se, že tento sektor není příliš silný v oblasti zálohování a obnovy dat i úrovně služeb. Jasně to ukazuje studie Veeam Data Protection Trends Report 2022, která vychází z globálního průzkumu provedeného nezávislou výzkumnou skupinou Vanson Bourne.
Bezpečnost IT a zejména zabezpečení dodavatelského řetězce softwaru je aktuálně velmi skloňované téma. Jedná se vlastně o evoluční krok ve světě, kde už nikdo nezpochybňuje nutnost bezpečných platforem pro běh aplikací. Naučili jsme se naše platformy pravidelně záplatovat, standardizovat a prohlubovat jejich bezpečnostní nastavení technicky i procesně a někteří i provádějí pravidelné penetrační testy a audity. Víme, že v těchto situacích je velkým benefitem otevřený software, který je dlouhodobě znám rychlou reakcí na bezpečnostní chyby a schopností jejich oprav, ať už na komunitní bázi či firmami, jako Red Hat či Google, které umí tyto opravy i tzv. “backportovat”, tedy promítnout do dlouhodobě udržovaných verzí a umožnit tím snadné využití otevřeného softwaru v podnikové sféře. Tento problém je už tedy z velké části vyřešen a ať už mluvíme o veřejném cloudu, privátním cloudu či interních platformách, na trhu jsou pro ně snadno dostupná bezpečnostní řešení. Co se ale stane, pokud v takovém prostředí provozujeme zranitelnou aplikaci, a jak to zjistíme?
S takzvaným phishingem, neboli podvodnými e-maily, se dřív nebo později setká každá společnost. Důvěřiví zaměstnanci pak často nechtíce prozradí citlivá data, která mohou stát firmu nemalé peníze i další problémy. Zamezit této hrozbě může odpovědný manažer. Aby mohl podniknout důležité preventivní kroky, potřebuje ovšem patřičné vzdělání.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: