Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Centra podnikových služeb nabídnou 10 tisíc nových míst. Helios Pantheon: Digitální chrám pro veřejnou správu. Digitalizace zrychlila s koronavirem raketově. Výdaje na umělou inteligenci se zdvojnásobí už za necelé 4 roky.
Zatímco na jedné straně dochází v posledním desetiletí k centralizaci IT do cloudu, vedle toho se jako opačný (a současně doplňující) trend prosazuje edge computing. Podle studie Grand View Research měl trh s edge computingem v roce 2019 hodnotu 3,5 miliard dolarů a rychle roste, v průměru ročně o 37 % na 43 miliard dolarů očekávaných roku 2027. Taková čísla ovšem prakticky nedávají smysl, pokud přesně nepopíšeme, co vlastně edge computingem myslíme. Běžné kancelářské PC s jiných než cloudovým kancelářským balíkem? To, že pobočky firem mají vlastní servery? Nebo pouze zpracování dat na zařízeních IoT? Výše uvedená čísla budou nejspíš odpovídat cca poslední možnosti, kdybychom do edge computingu zařazovali běžnou on-premise infrastrukturu, hodnota trhu by byla o několik řádů vyšší.
V průběhu roku 2021 vytvoří obor zákaznických, podnikových a IT služeb v ČR 10 tisíc nových pracovních míst, což odpovídá 5procentnímu růstu. Stejným tempem se zvýšily i mzdy zaměstnanců oboru, což přispělo k výraznému omezení fluktuace. Celkem 330 zdejších center zaměstnávalo v roce 2020 již 120 000 lidí, z nichž téměř polovinu tvořili pracovníci ze zahraničí, především ze západní Evropy. Do ČR je přilákaly zejména kariérní možnosti a vysoká kvalita života. Nejrychleji se rozšiřují IT centra a poskytovatelé personálních služeb. Vyplývá to z výročního průzkumu asociace ABSL.
Pro organizace veřejné správy, které řeší obsáhlejší agendu a jsou otevřené elektronizaci a inovacím, je určen nový informační systém Helios Pantheon od společnosti Asseco Solutions.
O tom, jak na tom Česko v tomto ohledu bylo a je, jsme si povídali s manažerem společnosti T-Mobile Lubošem Lukasíkem, který firmám v jejich digitální kuchyni poskytuje podporu.
Velkou dynamiku zavádění umělé inteligence odhaduje prognóza Worldwide Artificial Intelligence Spending Guide od IDC. Velikost trhu by se z 50,1 miliard dolarů v roce 2020 měla zvýšit až na 110 miliard roku 2024. To odpovídá průměrnému růstu trhu meziročně o více než 20 %. Výdaje na umělou inteligenci mají růst především v souvislosti s procesy digitální transformace podniků.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: