Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Webový prohlížeč Brave lze vedle standardního prohlížení (Nové okno) a anonymního prohlížení (Nové soukromé okno) používat i pro anonymní prohlížení s využitím Toru (Nové soukromé okno přes Tor) a pro přistup k webům v doméně .onion. Nejnovější verze Brave řeší několik bezpečnostních chyb, kdy DNS dotazy místo do Toru směrovaly k poskytovateli DNS. Ten tak mohl zjistit, že uživatel chtěl přistupovat například k sejnfjrq6szgca7v.onion (debian.org).
Byla vydána nová verze 2021.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Kali Linux má nové webové stránky.
Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Elektronika budoucnosti: 3D tisk z grafenu. Umělá inteligence jako kódér. Vládní výdaje na cloud vloni stouply o třetinu, letos mají růst o další čtvrtinu. Účinná ochrana proti útokům? Partnerství s Asseco Solutions je výhodné pro všechny. Další verze tisku s neviditelnými vodoznaky vystačí s polarizovaným světlem.
3D tisk 2D materiálů, jak to jde dohromady? Kupodivu dobře. Grafenové vločky by mohly vytvářet přesně definované struktury s vlastnostmi laděnými na míru, ať už jde o elektroniku, optoelektroniku nebo jiné aplikace. Nová studie se zaměřuje na to, jak grafen tisknout pomocí běžných inkoustů, s nimiž vytvoří suspenzi. Technika by přitom měla být použitelná i pro jiné 2D materiály.
Prognóza společnosti Forrester uvádí, že ani vývojáři nemají na trhu práce vše jisté. Umělá inteligence stále více vede k tomu, že tvorba aplikací vyžaduje jen malé znalosti programování v konkrétních jazycích a postačuje obecné algoritmické myšlení, kdy člověk definuje základní obchodní logiku aplikace a o zbytek se postará automatizace. Tento přístup má ale samozřejmě i své limity.
Česká veřejná správa v roce 2020 výrazně zvýšila výdaje na veřejné cloudové služby, konkrétně na typ software jako služba. Pravděpodobně jde o jeden z důsledků globální pandemie nemoci COVID-19 a souvisejících opatření. Zvýšená poptávka české veřejné správy po službách typu SaaS přetrvá i letos, kdy meziročně vzroste zhruba o čtvrtinu.
Nedávno zde vyšel článek Sophos vysledoval Nefilim a další ransomwarové útoky až k uživatelským účtům „duchů“, proto jsme se zeptali, jak se co nejúčinněji bránit. Opět odpovídal Chester Wisniewksi, Principal Research Scientist společnosti Sophos, který nám už dříve sdělil bez obalu svůj názor na to, že PayPal začal přijímat kryptoměny. Podle něj má jít vždy o správnou kombinaci investic do lidí, školení a nástrojů, podle starého známého pravidla „lidé, procesy, technologie“.
Asseco Solutions dodává informační systémy Helios pro všechny velikosti podnikání – od malých firem, přes středně velké firmy, až po velké korporace. Asi nemá smysl dělat nějaké pořadí výhodnosti výrobce – partner – zákazník, vyplývá z našeho rozhovoru s Janem Škarbanem, který má v Asseco Solutions na starosti partnerskou síť.
Na petrohradské ITMO University navrhli při běžném tisku na papír přidávat objekty, které jsou viditelné pouze v polarizovaném světle. Autoři studie zmiňují využití např. v technologiích proti padělání. Výhodou tohoto vodoznaku je, že nevyžaduje žádnou speciální čtečku (pro ultrafialové spektrum apod.). „Neviditelný“ objekt stačí zaměřit přes kameru/fotoaparát obyčejného mobilu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: