Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Elektronika budoucnosti: 3D tisk z grafenu. Umělá inteligence jako kódér. Vládní výdaje na cloud vloni stouply o třetinu, letos mají růst o další čtvrtinu. Účinná ochrana proti útokům? Partnerství s Asseco Solutions je výhodné pro všechny. Další verze tisku s neviditelnými vodoznaky vystačí s polarizovaným světlem.
3D tisk 2D materiálů, jak to jde dohromady? Kupodivu dobře. Grafenové vločky by mohly vytvářet přesně definované struktury s vlastnostmi laděnými na míru, ať už jde o elektroniku, optoelektroniku nebo jiné aplikace. Nová studie se zaměřuje na to, jak grafen tisknout pomocí běžných inkoustů, s nimiž vytvoří suspenzi. Technika by přitom měla být použitelná i pro jiné 2D materiály.
Prognóza společnosti Forrester uvádí, že ani vývojáři nemají na trhu práce vše jisté. Umělá inteligence stále více vede k tomu, že tvorba aplikací vyžaduje jen malé znalosti programování v konkrétních jazycích a postačuje obecné algoritmické myšlení, kdy člověk definuje základní obchodní logiku aplikace a o zbytek se postará automatizace. Tento přístup má ale samozřejmě i své limity.
Česká veřejná správa v roce 2020 výrazně zvýšila výdaje na veřejné cloudové služby, konkrétně na typ software jako služba. Pravděpodobně jde o jeden z důsledků globální pandemie nemoci COVID-19 a souvisejících opatření. Zvýšená poptávka české veřejné správy po službách typu SaaS přetrvá i letos, kdy meziročně vzroste zhruba o čtvrtinu.
Nedávno zde vyšel článek Sophos vysledoval Nefilim a další ransomwarové útoky až k uživatelským účtům „duchů“, proto jsme se zeptali, jak se co nejúčinněji bránit. Opět odpovídal Chester Wisniewksi, Principal Research Scientist společnosti Sophos, který nám už dříve sdělil bez obalu svůj názor na to, že PayPal začal přijímat kryptoměny. Podle něj má jít vždy o správnou kombinaci investic do lidí, školení a nástrojů, podle starého známého pravidla „lidé, procesy, technologie“.
Asseco Solutions dodává informační systémy Helios pro všechny velikosti podnikání – od malých firem, přes středně velké firmy, až po velké korporace. Asi nemá smysl dělat nějaké pořadí výhodnosti výrobce – partner – zákazník, vyplývá z našeho rozhovoru s Janem Škarbanem, který má v Asseco Solutions na starosti partnerskou síť.
Na petrohradské ITMO University navrhli při běžném tisku na papír přidávat objekty, které jsou viditelné pouze v polarizovaném světle. Autoři studie zmiňují využití např. v technologiích proti padělání. Výhodou tohoto vodoznaku je, že nevyžaduje žádnou speciální čtečku (pro ultrafialové spektrum apod.). „Neviditelný“ objekt stačí zaměřit přes kameru/fotoaparát obyčejného mobilu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: