Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Bude 5G v budoucnosti motorem ekonomiky? Destruktivnější ransomware a útoky na satelitní systémy. DevOps naráží v podnicích na řadu problémů. Cisco: Šest tipů, jak se letos promění vzdálená spolupráce. Exploze dat na okraji sítě. 99 % z nich přitom leží ladem. Firemní zákazník internetového připojení musí vědět, na čem je. 6 trendů edge computingu, které se vyplatí sledovat.
Pátá generace mobilní datové komunikace (5G) je již nějakou dobu jedním z nejdůležitějších pilířů rozvoje digitální ekonomiky a související transformace. Díky robustnější bezdrátové infrastruktuře se nám podaří propojit nejen cloudová a edge prostředí, ale také bezpočet zařízení i uživatelů po celém světe. Ve srovnání s 4G navíc budeme potřebovat daleko méně energie k napájení.
Společnost Fortinet zveřejnila hlavní predikce FortiGuard Labs na rok 2022 a další období. Kybernetičtí zločinci neustále vyvíjejí a rozšiřují svůj arzenál útočných metod, aby dokázali napadnout nová zranitelná místa v celém bezpečnostním prostoru. Snaží se maximálně využít příležitosti ve všech prostředích – od 5G Edge přes páteřní síť po domácnosti, a dokonce satelitní internet ve vesmíru.
Principy DevOps (a další „agilní techniky“) byly pro vývoj podnikového softwaru přijaty z dobrých důvodů – již ve fázi vývoje jsou v tomto případě lépe zahnuty požadavky uživatelů a nasazení aplikace do produkčního prostředí by mělo celkově proběhnout rychleji. Tyto cíle DevOps se do značné míry daří plnit, nicméně se současně objevily i nové problémy. Mary E. Shacklett z Transworld Data uvádí na InformationWeek hlavní příčiny toho, proč přijetí principů DevOps v mnoha firmách nepřináší očekávané výsledky a další rozšiřování tohoto přístupu může být nakonec i kontraproduktivní.
Nejzásadnější technologické trendy v roce 2022 se budou výrazně promítat do způsobů, jakými pracujeme. Pandemie a potřeba rychlého přizpůsobení neočekávaným změnám vývoj technologií urychluje. Ale v letošním roce se ve světě hybridní práce posuneme na další úroveň, realističtější, bezpečnější a jednodušší než kdykoli před tím. Taková je alespoň předpověď Jeetu Patela, výkonného viceprezidenta Cisco.
Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) popsala sedm trendů, jež se v IT letos budou výrazně prosazovat.
„Internetové připojení je dnes vlastně běžná komodita, jako třeba plyn, tekoucí voda nebo elektřina. Zřídit internetovou přípojku umí leckdo, ale postarat se o zákazníka k jeho spokojenosti už vyžaduje znalosti a nemalé úsilí,“ říká Lukáš Vejrych, technologický ředitel operátora Nordic Telecom, který je jedním z pěti největších poskytovatelů internetu v Česku, a dodává: Česko je sice Wi-Fi velmoc, ale…
Ačkoli mnoho aspektů edge computingu není nových, jeho celkový obraz se stále rychle vyvíjí. Výraz „edge computing“ zahrnuje například i distribuované systémy poboček maloobchodních prodejen, které existují již desítky let. Tento termín pohltil také nejrůznější lokální výpočetní systémy v továrnách a u poskytovatelů telekomunikačních služeb, i když v propojenější a méně proprietární podobě, než bylo v minulosti obvyklé.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: