Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Experimentovat s umělou inteligencí je pro byznys riziko. Předpověď vývoje kybernetických hrozeb: kriminalita jako služba. Mýty kolem digitalizace firmy (2): Řešení jako služba vychází dráž. Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence. Setkání Synology s obchodními partnery. Výdaje na systémy umělé inteligence dosáhnou letos 154 miliard dolarů.
Když Google zkušebně začlenil do svého vyhledávání AI chatbot Bard, v reakci na jeho neuspokojivé fungování klesla hodnota firmy v jediném dnu o 100 miliard dolarů. Výzkum vědců z Indiana University a University of Minnesota vede k závěru, že bez ohledu na další vývoj cen akcií může být škoda pro Google i dlouhodobější. Jádro sdělení zní: dodavatelé softwaru samozřejmě vydávají nehotové, neodladěné, neúuplné produkty, někdy i přímo deklarované jako zkušební (beta apod.) verze a následně opravují chyby a poskytují další funkce, v případě umělé inteligence to ale nemusí být nejlepší strategie.
Společnost Fortinet oznámila predikce vývoje kybernetických hrozeb pro rok 2023. Počítačová kriminalita přichází nyní na chuť metodám pokročilých perzistentních hrozeb a kyberzločinci hledají způsoby, jak ve velkém měřítku využívat nové technologie jako zbraně, aby způsobili ještě větší škody. Nejvíce znepokojujícím trendem, který společnost loni pozorovala v celém kybernetickém prostředí a u kterého očekává, že bude pokračovat i v budoucnu, je všudypřítomnost hrozeb. Jejich rostoucí množství, rozmanitost a důmyslnost – od ransomwaru ve formě služby (RaaS) po nové útoky na netradiční cíle, jako jsou edge zařízení a virtuální města – bude udržovat bezpečnostní týmy ve střehu v roce 2023 i dalších letech.
Přestože se o nutnosti digitalizace firem hovoří již léta, stále existuje mnoho společností, které z ní mají obavy nebo v ní udělali jen minimální pokrok. Na klidu pak nepřidává ani řada mýtů a polopravd, jež se o digitalizaci šíří.
S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat také o dalších souvislostech: např. o otázce, zda v tomto případě nemůže dojít k nějakým kolizím s duševním vlastnictvím.
Společnost Synology uspořádala pro své obchodní a mediální partnery v České republice a na Slovensku akci Synology Media Event 2023. Setkání se uskutečnilo ve čtvrtek 2. 3. 2023 na jižní Moravě u Zaječí.
Nová prognóza Artificial Intelligence Spending Guide od IDC mapuje očekávaný vývoj výdajů na systémy umělé inteligence (software, hardware i služby). V roce 2023 mají investice dosáhnout výše 154 miliard dolarů, což představuje nárůst o 26,9 % oproti částce vynaložené loni. Pokračující začleňování umělé inteligence do široké škály produktů povede k tomu, že průměrný růst výdajů bude v období 2022-2026 činit 27,0 % a v roce 2026 trh AI přesáhne 300 miliard dolarů. Pouze jeden ze zkoumaných 36 případů využití AI bude mít v průběhu prognózovaného období nižší průměrný růst než 24 %.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: