Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Geopolitika mění trh s čipy, podíl Tchaj-wanu podle IDC klesne. Infor uvádí nové verze svých odvětvově specifických řešení CloudSuite. Amazon rozvíjí služby umělé inteligence: rozhraní Bedrock je nyní všeobecně dostupné, firma nabízí i další novinky. Absencí energetického managementu přicházejí tuzemské firmy ročně o stovky tisíc korun. Zmrazená část kvantového počítače může komunikovat bezdrátově. Řešení pro generativní umělou inteligenci od Dell Technologies urychlují podnikovou transformaci.
Nová prognóza IDC očekává významné změny na světovém trhu s čipy. S implementací nových zákonů a politik v řadě zemí byli dodavatelé nuceni změnit své výrobní plány. Ty mají nyní nejčastěji podobu Čína +1 nebo Tchaj-wan +1. Výsledkem je nové globální uspořádání jak samotných továren, tak i montážních a testovacích provozů.
Dodavatel odvětvových cloudových řešení Infor oznámil sérii nových technologických inovací a vylepšení v rámci nových verzí svých odvětvově specifických řešení CloudSuites. Podle tiskové zprávy společnosti nové verze umožní zákazníkům reagovat rychleji a efektivněji na požadavky trhu. Infor bude nyní produktové verze vydávat v novém, půlročním cyklu, což organizacím pomůže lépe plánovat začleňování nových technologií do svých řešení.
V poslední době se svět technologií neustále mění a Amazon je jedním z tahounů této revoluce. Nejnovější služba Amazon Web Services (AWS) s názvem Bedrock nabízí výběr generativních modelů umělé inteligence, a to nejen od Amazonu, ale i od dalších předních poskytovatelů v oblasti AI.
České firmy spotřebu energií monitorují, ale ne pečlivě. Zbytečně tak přicházejí každý měsíc o podstatnou část financí na zajištění provozu. Přestože v průzkumu společnosti Soitron polovina respondentů uvedla, že ceny energií výrazně ovlivňují jejich marži, a dalších 5 % respondentů přiznalo, že ceny energií vůbec finančně nezvládají, málokdo svou spotřebu sleduje důkladně. Přitom již pouhé sledování spotřeby a rozpad nákladů na konkrétní zdroj energie může vést k odstranění neefektivit a ušetřit tak až desetinu provozních nákladů.
Tepelný šum narušuje fungování qubitů v kvantových počítačích, a proto jsou tyto systémy obvykle uchovávány v zařízeních udržujících co nejnižší teplotu, časti i jen těsně nad absolutní nulou. Kvantové počítače však potřebují komunikovat i s běžnou elektronikou v prostředí s pokojovou teplotou. Kovové propojující kabely přivádějí teplo, chlazení je tak ještě náročnější a vyžaduje ještě víc energie. Více qubitů vyžaduje více kabelů; samozřejmě záleží na konkrétní architektuře, ale pro velikost kvantového počítače je v důsledku toho limitující i právě chlazení.
Společnost Dell Technologies rozšiřuje své portfolio řešení pro generativní umělou inteligenci (GenAI), která pomáhají firmám využívat naplno její potenciál. Nová řešení urychlují využití generativní umělé inteligence díky chytřejšímu sběru dat, multicloudovému přístupu a profesionálním službám.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: