Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zákony informatiky: Jak rychle se zpomaluje software. Hrozby, které se podceňují. Když se řekne ransomware.
V únoru 1995, dva a půl roku předtím než Nathanovy zákony spatřily světlo světa, Švýcar Niklaus Wirth ve svém článku: A Plea for Lean Software (Volání po štíhlém software) zmiňuje: Software se zpomaluje rychleji, než se hardware zrychluje.
Pozor na názvy souborů, kompresní algoritmy podporují útoky na zahlcení služeb, chybný důraz na podobu hesel. Curtis Franklin na Dark Reading uvádí bezpečnostní rizika, jichž si správci podnikového IT zpravidla nejsou dostatečně vědomi.
Jména některých jste mohli zaslechnout či vidět v médiích za posledních několik let: Reveton, CryptoLocker, WannaCry, Petya, RyuK, Paradise, Defray a další. Takové viry dokáží napáchat velké škody, obzvlášť když napadnou některé klíčové části infrastruktury jako jsou právě nemocnice. Některé nejsou tak křiklavé, dokonce na ně byly vyvinuty dešifrovací programy, jako jsou Ouroboros či Paradise, jiné ani dešifrování neumožňují a výkupné je pouze léčka – ani útočník totiž nebude schopen soubory dešifrovat a data jsou navždy ztracena. Některé ransomware používají taktiku „spray and pray“ – útočník se snaží šířit nákazu masově a snaží se zasáhnout co největší množství cílů a uspět alespoň někde náhodně (historicky nejúspěšnějším byl WannaCry) – jiné jsou však pečlivě připraveny pro jednu konkrétní organizaci a útočník si dává práci zjistit si například jména vedoucích pracovníků a upravují phishingové e-maily tak, aby byly věrohodné. Zaměstnanci pak často takové e-maily otevřou, netušíc, že právě celou instituci vystavili pohromě.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: