Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
IT a byznys v roce 2021: koronavirus, čipy, Čína a kdo zkrachuje příště. IT a věda v roce 2021: magnetismus a supravodivost. Cisco Talos: bezpečnostní přehled roku 2021. Archivní data budou nejvíce rostoucí třídou úložišť. AWS Local Zone v Česku.
V letošním roce se vývoj IT samozřejmě odehrával v kulisách, které připravila stále pokračující pandemie. O vlivu COVID-19 se asi netřeba rozepisovat podrobněji, stejně jako o dalších často zmiňovaných tématech. Přetrvávají narušené dodavatelské řetězce, důsledkem je zdražování, inflace se už zdaleka netýká pouze konkrétních komponent. Nelepší se nedostatek čipů, z nichž se stává kritická „surovina“ i z hlediska geopolitiky. V důsledku toho se např. i spekuluje, že automobilky si ve stále větší míře budou čipy raději vyrábět samy.
Jaké jsou hlavní výsledky vědeckého výzkumu v těch oborech, které mají vztah k počítačům a elektronice? O řadě těchto novinek se psalo zde na ITBiz, o dalších pak na Sciencemag.cz. Vše lze doklikat, zkusme teď ale raději subjektivní pohled namísto záplavy odkazů.
Experti Cisco Talos celkově hodnotí intenzitu hackerských útoků v právě končícím roce 2021 jako mimořádnou. Velmi pestré bylo rovněž spektrum zaznamenaných napadení. Ještě počátkem roku 2021 se svět potýkal s následky jednoho z vůbec největších útoků v historii (SolarWinds), později došlo k ochromení kritické infrastruktury (ropovody Colonial Pipelines), neustálému tlaku státem sponzorovaných hackerů a nakonec k napadení obří streamovací platformy Twitch.
Hybridní práce s námi již zůstane: Očekává se, že v roce 2022 bude 52 % pracovníků ve Spojeném království pracovat na dálku. To přineslo podnikům novou výzvu: vzhledem k tomu, že zaměstnanci pracují na více různých místech, kritická a důvěrná data již nemohou být uložena na jednom místě. Aby byla data na těchto různých místech přístupná a chráněná, musí podniky nasadit místní, externí a cloudové zálohování a archivační řešení.
Počátkem prosince oznámila společnost Amazon Web Services otevření AWS Local Zone v České republice, kterých je teď po celém světě už 30. Mají přivést Amazon Web Services blíže zákazníkům. Na podrobnější dotazy ITBizu odpovídal Tomek Stachlewski, AWS CEE Senior Solutions Architecture Manager.
S digitalizací, která je ve firmách v posledních letech důležitým tématem, se neodmyslitelně pojí práce s daty. Letošní průzkum agentury Forrester Consulting zpracovaný pro společnost Dell Technologies přitom zjistil, že více než polovina světových firem je daty zahlcena a neumí s nimi efektivně zacházet. Nadějně však vypadají výsledky průzkumu z České republiky, podle kterých se 14 % tuzemských firem řadí mezi tzv. „datové šampiony“, tedy firmy datově zdatné a schopné přeměnit data na informace pomocí patřičných modelů. Tento výsledek je tři procentní body nad evropským průměrem a dva nad celosvětovým.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: