Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Byla vydána nová verze 3.7 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 2.19 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Wine 8.0 bylo vydáno. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Tato verze dokončuje přechod na Portable Executable moduly a WoW64 (volání 64bitových knihoven ze 32bitových aplikací).
Jon Masters znovu oživil Linux Kernel Podcast, ve kterém shrnuje dění v e-mailových konferencích vývojářů jádra Linux za uplynulý týden. První díl nové řady (přepis) vyšel 21. ledna. Neslibuje ale vydání podle pevného harmonogramu. Podcast dříve vydával v letech 2009 a 2017.
Byla vydána nová verze 5.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu.
IT a byznys v roce 2021: koronavirus, čipy, Čína a kdo zkrachuje příště. IT a věda v roce 2021: magnetismus a supravodivost. Cisco Talos: bezpečnostní přehled roku 2021. Archivní data budou nejvíce rostoucí třídou úložišť. AWS Local Zone v Česku.
V letošním roce se vývoj IT samozřejmě odehrával v kulisách, které připravila stále pokračující pandemie. O vlivu COVID-19 se asi netřeba rozepisovat podrobněji, stejně jako o dalších často zmiňovaných tématech. Přetrvávají narušené dodavatelské řetězce, důsledkem je zdražování, inflace se už zdaleka netýká pouze konkrétních komponent. Nelepší se nedostatek čipů, z nichž se stává kritická „surovina“ i z hlediska geopolitiky. V důsledku toho se např. i spekuluje, že automobilky si ve stále větší míře budou čipy raději vyrábět samy.
Jaké jsou hlavní výsledky vědeckého výzkumu v těch oborech, které mají vztah k počítačům a elektronice? O řadě těchto novinek se psalo zde na ITBiz, o dalších pak na Sciencemag.cz. Vše lze doklikat, zkusme teď ale raději subjektivní pohled namísto záplavy odkazů.
Experti Cisco Talos celkově hodnotí intenzitu hackerských útoků v právě končícím roce 2021 jako mimořádnou. Velmi pestré bylo rovněž spektrum zaznamenaných napadení. Ještě počátkem roku 2021 se svět potýkal s následky jednoho z vůbec největších útoků v historii (SolarWinds), později došlo k ochromení kritické infrastruktury (ropovody Colonial Pipelines), neustálému tlaku státem sponzorovaných hackerů a nakonec k napadení obří streamovací platformy Twitch.
Hybridní práce s námi již zůstane: Očekává se, že v roce 2022 bude 52 % pracovníků ve Spojeném království pracovat na dálku. To přineslo podnikům novou výzvu: vzhledem k tomu, že zaměstnanci pracují na více různých místech, kritická a důvěrná data již nemohou být uložena na jednom místě. Aby byla data na těchto různých místech přístupná a chráněná, musí podniky nasadit místní, externí a cloudové zálohování a archivační řešení.
Počátkem prosince oznámila společnost Amazon Web Services otevření AWS Local Zone v České republice, kterých je teď po celém světě už 30. Mají přivést Amazon Web Services blíže zákazníkům. Na podrobnější dotazy ITBizu odpovídal Tomek Stachlewski, AWS CEE Senior Solutions Architecture Manager.
S digitalizací, která je ve firmách v posledních letech důležitým tématem, se neodmyslitelně pojí práce s daty. Letošní průzkum agentury Forrester Consulting zpracovaný pro společnost Dell Technologies přitom zjistil, že více než polovina světových firem je daty zahlcena a neumí s nimi efektivně zacházet. Nadějně však vypadají výsledky průzkumu z České republiky, podle kterých se 14 % tuzemských firem řadí mezi tzv. „datové šampiony“, tedy firmy datově zdatné a schopné přeměnit data na informace pomocí patřičných modelů. Tento výsledek je tři procentní body nad evropským průměrem a dva nad celosvětovým.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: